Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Marian Constantin »

Uitaţi un mare dobitoc ce debitează ...


Copy Paste

"Cred că este necesar să se ridice vălul de pe povestea Campionatului de Crap din anul 2014, pentru
că s-a inundat piața cu minciuna că din cauza subsemnatului s-a anulat.
Să stabilim adevărul, pentru că există 3 persoane care știu de fapt ce s-a întâmplat; Florin
Cârstocea, Neculai Șelaru și subsemnatul.
S-o luăm cu începutul. CM 2014 este o urmare a CM din 2012. CM din 2012 a fost adus în România de Andrei
Vlădeanu. Cum s-a reușit? Știe Val Pangică mai bine. El era programat să se
desfășoare pe Sărulești, pentru care se făcuseră și programe bine fundamentate. Acest
eveniment sportiv a fost preluat de AGVPSR, care nu a avut nici un merit în aducerea lui în România. Primul lucru care
s-a făcut a fost să mute CM la Corbu. printr-o înțelegere cu patronul de la Corbu și cu suportul
politic asigurat de Radu Mazăre și Nicușor Constantinescu. Există pe pagina web a CJ Constanța
si o Hotărâre de consiliu care are atașat si un contract cu obligațiile părților, prin care CJ
Constanța plătea toate costurile acestei manifestări sportive. Costurile au fost în sumă de 1,7
milioane euro, bani plătiți de CJ Constanța. Aceste sume au reieșit în presă, întrucât fapta
este cercetată de DNA, pentru deturnarea de fonduri de către Nicușor Constantinescu. O să revin cu
detalii.
CM din 2014, a fost negociat în 2013, când la Roma s-a deplasat Teodor Bentu și Florin Cârstocea. Despre
detaliile negocierilor au existat ceva zvonuri. Cert este că s-a obținut, cu tot protestul englezilor si
francezilor.
Între timp însă, se recunoscuse Federația Română de Pescuit Sportiv și conform legii,
competițiile sportive oficiale de pe teritoriul național, se organizează de federațiile sportive, cu
Avizul MTS. Drept pentru care, am notificat MTS despre aceast eveniment sportiv oficial și am solicitat avizul
pentru organizarea lui. În mod evident, MTS a eliberat avizul solicitat.
După emiterea Avizului, am notificat FIPS-Ed asupra dreptului de organizare al acestui CM și le-am cerut
punctul de vedere, având în vedere că prin negocierea acestui CM se încălcase deja Legea de către AGVPSR,
pentru că nu se poate negocia organizarea competitiilor oficiale fără autorizarea MTS.
În mod evident, FIPS a cerut punctul de vedere al AGVPSR. AGVPSR a sesizat că a călcat pe bec și a
contactat federație pentru a lămuri situația. Ne-am exprimat acordul de a organiza CM în România, dar cu
respectarea Legii. Drept pentru care am semnat o înțelegere tripartită în acest sens.
În mod firesc, FIPS a fost de acord ca CM să se țină în România.
După căderea de acord, urma să cădem de acord cu obligațiile ce revin fiecărei
părți. Dar acest lucru nu s-a mai petrecut, AGVPSR si RIG SERVICE refuzând să răspundă
solicitărilor scrise ale federației. După 3 sesizări fără răspuns, federația s-a
retras din Înțelegere și a comunicat acest lucru FIPS.
În mod evident, FIPS a solicitat AGVPSR și RIG să facă dovada că sunt organizatori oficiali ai CM,
solicitând în acest sens să aducă Avizul MTS pe numele lor. În mod normal, MTS nu le-a eliberat acest Aviz
întrucât AGVPSR nu are calitatea de federație sportivă națională.
Au urmat alte încercări de mediere, dar AGVPSR si mai ales RIG SERVICE nu dorea implicarea federației decât
ca formă, nu să aibă acces la partea financiară, întrucât banii se pare că tot de la CJ
Constanța urmau să vină. Totul s-a blocat pentru că DNA intrase pe fir și l-a săltat pe
presedintele CJ Constanța pentru infracțiunile deja cunoscute.
Fac o paranteză. După CM din 2012, Anglia a făcut o acuzație gravă împotriva echipei
României, acuzând-o că a „aranjat” balta. Englezii nu erau nebuni să spună asta dacă nu transpira o
informație din interior. Cine își aduce aminte, finalul CM din 2012 a fost unul de foc, lupta fiind
decisă in ultimele 5 minute, la un pește prin de echipa României. Ce se întâmplase? Niște
„nemulțumiți” dintre români, au dat nadă românească echipelor Serbiei șiBulgariei, care în
ultima zi au început să prindă „miraculos” pește. Care să fie explicația? Printre descoperirile
DNA, una a fost faptul că din banii de la CJ Constanța s-a cumpărat hrană pentru pești în
valoare de 255.000 Euro, cu care s-au furajat peștii. Trageți dumneavoastră concluzia.
Două lucruri ar fi trebuit pricepute până acum de pescarii sportivi:
1. Dacă AGVPSR era reprezentantul legal al pescuitului sportiv din România, de ce nu a reușit să
organizeze Campionatul Mondial?
2. Având în vedere descoperirile DNA, mai este România o Campionană Mondială credibilă?


Postat de: Popescu Stefan "
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Bogdan Timis »

Si a cui e vina pana la urma?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de andrei vladeanu »

Bogdan Timis scrie:Si a cui e vina pana la urma?
A mea.
The One Team

iulixa
Mesaje: 253
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Constanta/Bucuresti

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de iulixa »

andrei vladeanu scrie:
Bogdan Timis scrie:Si a cui e vina pana la urma?
A mea.
Asta o trecem la categoria "eu te-am facut, eu te omor". :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de gabi1 »

Pacat de Pangica. :( A investit mult in satisfactii probabile... :lol: :lol:
El era cel mai bun vanator intre pescari si cel mai bun pescar intre vanatori, lumina reflectoarelor il fascina. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de cornelserbu »

dupa parerea mea, cea mai mare vina o are agvps pentru ca, desi stia ca legea nu este de partea federatiei (exista in legea sportului un paragraf unde se specifica ca federatiile organizeaza doar competitiile internationale ale asociatiilor la care sunt afiliate) a stat la cutie preferand sa nu faca valuri, mai ales ca era un concurs de pescuit, iar la ei vanatoarea e dedeparte pe primul loc. astfel de comportament este specific celor care se simt cu musca pe caciula.
nu acelasi lucru se poate spune despre fips care are si ea o parte din vina, preferand sa anuleze organizarea de catre Romania a cm doar de dragul linistii si traiului fara probleme.
in astfel de imprejurari s-a gasit imediat un oportunist ca popescu cu antecedente de orgoliu ranit, care a pus inainte interesele lui si nu pe cele ale pescarilor si a facut tot ce era omeneste posibil pentru anularea cm de la noi.
tot kktul pe care-l mananca acum, cum ca el a fost de buna credinta, este specific pentru un om dus cu mintea.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Gyorg »

cornelserbu scrie:dupa parerea mea, cea mai mare vina o are agvps pentru ca,
Cornel, eu cred ca cea mai mare vina o poarta soarta cand ne-a pricopsit cu popescu si momentul cand a intrezarit el ca poate smulge niste cascaval din pescuit.

Ce om sanatos la minte anuleaza un CM stiind clar ca nu are nimic de castigat, iar Romania are numai de pierdut. Prin absurd, chiar si daca avea dreptate si era indreptatit, tot nu juca impotriva economiei noastre dintr-un orgoliu personal :x
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Gyorg »

Daca inca patronul federatiei de subsol mai pacaleste cate o autoritate prin influenta presiunii politice sau prin amenintari, iata ca FIPS-CIPS nu prea este usor de pacalit cu o hartie emisa de MTS in urma unui proces la Alba unde nu s-a prezentat nimeni.

Asa ca la ultima intalnire FIPS au hotarat sa faca o investigatie in Romania si sa se afle adevarul despre, citez: "in order to verify the real and effective presence on the Rumanian territory of the new Federation"

Hopa, popica ai bulit-o sa ne ierti. Pe unde mai scoti acum camasa. Cam ce-or sa vada astia de la FIPS prin Romania?

FRPS
Un singur concurs combinat in calificari si finale, baieti si fete la gramada, la toate disciplinele :)

AGVPS
Pai numai la spinning barca si mal sunt 10 etape si doua cupe ale LRS. Daca mai arunca si cate un ochi la crap si la stationar, ai belit-o de tot - sa ma ierti :roll:

http://www.fips-ed.com/fipsed/images/do ... def_en.pdf

P.S. fa bine si afla cand vin aia sa-i intampini cum se cuvine. Daca nu merge cu spaga baga-le si o amenintare cu DNA-ul, INTEPOL, FBI, etc. .. poate se clatina ca astia din Romania!
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Gyorg »

Vezi mai popica cum ajungi la vorba mea din 2006? Nu era mai bine ca destinele federatiei sa fie hotarate de majoritatea pescarilor de competitie, intr-un mod democratic, pe fiecare disciplina in parte? Aveai si concursuri, finantari MTS, scapam si de agvps, ne recunostea si FIPS-ul autoritatea ... pacat

Dar, ai dreptate, te inteleg si pe tine, daca procedai asa cum zic eu cum mai puteai sa faci cate-o factura de pe firma ta de consultanta si sa-ti transferi banii din federatie in contul tau personal :( Nasol, te inteleg ...
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de andrei vladeanu »

Lucian,
Mesajul de mai jos, pe care l-am vazut pe forumul pescuitul punct ro, iti apartine?

13:32
gyorg pe Lun Mar 28, 2016 11:28 am

Exista o solutie sa-l schimbam pe popescu de la conducerea federatiei. Va recomand sa priviti cu prioritate maxima acest aspect. Daca inca considerati ca putem merge ca si pana acum mai departe cum am mers si pana acum, va anunt ca mai devreme sau mai tarziu o sa avem probleme mari.

Tinand cont sunt convins ca sunt scurgeri de informatii de pe privat staff, astept pe cei ce vor sa stie detalii pe gyorg@...com sau pe tel 0766...04
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”