greseli in pescuitul cu pop-up-uri

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescardecrap0308
Mesaje: 295
Membru din: Mie Mar 23, 2016 15:01
Puncte: 0
Localitate: București

greseli in pescuitul cu pop-up-uri

Mesaj de pescardecrap0308 »

Salut,
care sunt ,dupa parerea voastra,greselile monturii prezentate in clipul de mai jos?Ma gandeam ca acest subiect nu prea a fost dezbatut si cred ca putem invata unii de la altii avand ca instrument aceste filmari subacvatice

https://www.youtube.com/watch?v=31M1ZlBxpKY
https://www.youtube.com/watch?v=VDu1bhjfCZQ

O seara frumoasa !

Avatar utilizator
Alexandru Dogaru
Mesaje: 161
Membru din: Vin Mar 27, 2015 21:45
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: greseli in pescuitul cu pop-up-uri

Mesaj de Alexandru Dogaru »

Foarte interesant video ul si as fii si eu tare interesat de o opinie a unui expert in ale pescuitului. Dupa parerea mea cred ca este mult prea aproape de carlig pozitionat pop-up-ul si mult prea ridicat dupa substrat.
"Three-fourths of the Earth’s surface is water, and one-fourth is land. It is quite clear that the good Lord intended us to spend triple the amount of time fishing as taking care of the lawn."

Avatar utilizator
pescardecrap0308
Mesaje: 295
Membru din: Mie Mar 23, 2016 15:01
Puncte: 0
Localitate: București

Mesaj de pescardecrap0308 »

Da și eu cred ca problema este la forfac. Dacă era listat cu o adică de plumb undeva în prima treime de la cârlig prezentarea fi fost mult mai buna. Eu am sesizat o problema și la mecanica cârligului. Este prea ușor scuipat de peste. Un line aligner ar putea face diferența

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: greseli in pescuitul cu pop-up-uri

Mesaj de cipica »

Salut! pop up ul nu eate orea aproape de carlig. in pescuitul cu single pop up, fie ca vb despre zig rig, chod rig, whitypool sau o montura ca cea din film, momeala trebuie sa stea aproape de carlig pt ca montura sa functioneze dpdv mecanic. Mai mult, atunci cand folosesc chod rig, pop up ul meu este si mai apropiat de carlig iar daca folosesc zig rig pop up ul este lipit de carlig.

Avatar utilizator
pescardecrap0308
Mesaje: 295
Membru din: Mie Mar 23, 2016 15:01
Puncte: 0
Localitate: București

Mesaj de pescardecrap0308 »

Asa este cipica poziția bilei fata de cârlig este corecta. Dar totuși pestele nu se înțeapă...

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: greseli in pescuitul cu pop-up-uri

Mesaj de Andrei91 »

Nu stiu cat influenteaza distanta de substrat,aspiratia pestelui, probabil un pop-up echilibrat din carlig si un varnis de ghidaj ar fi mai eficient ..in orice caz pestele nu se inteapa de fiecare data cand elimina montura ..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”