Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Marian Constantin »

Copy paste

"
Imagine,asta a pierdut.
Este nepermis să te acuze o țară participantă că ai „arajat” o baltă ca să ajungi
Campion Mondial și DNA să confirme acuzația.
Este nepermis să mergi la un Campionat mondial și să te comporti ca ultimul bețiv.
Este nepermis să mergi la un campionat mondial si un component al echipei să fure echipamentul echipei
Serbiei.
Asta au adus sportivii român țării lor. Mai doriți? Vă pot da nenumărate exemple.
Aveți aici și o galerie foto:
http://www.lrs.ro/blog/competitii-inter ... ndial.html
Postat de: Popescu Stefan (alias FRPS Trimite un mesaj privat userului FRPS, 44 postari.)"
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Marian Constantin »

Acest individ este sustinut de unii " pescari consacrati "

Rusine sa va fie ...
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de gabi1 »

" pescari consacrati "...
Sunt doar niste forme de viata unde morala le trece invariabil prin tractul digestiv.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Marian Constantin »

gabi1 scrie:
" pescari consacrati "...
Sunt doar niste forme de viata unde morala le trece invariabil prin tractul digestiv.
Am mai spus si eu lucrul asta .. Dar mi s au sters postarile ...
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Gyorg »

Problema este asa. Noi, cei din spinning am analizat situatia federatiei lui popescu destul de transant.
Stim si suntem constienti toti ca acesta federatie este un lucru benefic pentru noi, cu cateva avantaje:
- reprezentare nationala a imaginii si a interesului pescuitului sportiv
- unificare discipline pentru a ajunge la un consens si a avea forta in actiuni sociale si legale
- (poate) finantare

Dar, atata timp cat conceptul si conducerea federatiei se face sub forta si impus dictatorial (stilul popescu), NICIODATA nu o sa acceptam asa ceva. Si nu vorbesc in nume propriu, ci a fost o discutie intre cluburi.
Este de inteles atata timp cat ne consumam pasiune pe timpul si pe banii nostri fara nici un interes financiar.

Dar, la voi (la crap), privind din spatele monitorului, cred că la un anumit moment (numai la anumite persoane), interesul financiar depaseste interesul pasiunii, iar tentatia financiara acopera decizia rationala. Se ajunge la concesii si concluzii de genul: stiu ca popescu arunca cu mizerii si murdareste imaginea noastra, dar "EU" pot sa profit de moment. Sau, hai sa joc la doua capete, cine stie cine castiga, "EU" sa ma asigur ca nu pierd.

Sincer sa fiu nu ma mira, membrii politicului si ratiunea poporului roman arata la fel (intr-un procentaj majoritar). Totul depinde de calitatea personajelor ce stau in spatele fiecarei decizii, iar fiecare isi tabara: calitatea si verticalitatea umana vs compromis al respectului uman pentru un interes material.
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de andrei vladeanu »

Lucian,
Cu tot respectul eu cred ca problema este altfel.

Atat cei care sunt implicati in fenomenul competitional din pasiune, cat si cei care au interese financiare (cele doua categorii pe care le pomenesti mai sus) nu au construit absolut nimic in ultimii ani, pentru a-si dirigui singuri, solid, statutar, legal si fara "impuneri dicatoriale" activitatea.

"Pericolul Popescu" a fost tratat cu injuraturi, dar si cu tot felul de amageli (pentru ca altfel nu le pot cataloga) cum ca se lucreaza la variante legale de anihilare a "dusmanului de clasa".

Pe aici, pe la noi pe la crap, citesc de cativa ani (exista vreo 2-3 personaje care se ocupa cu mesajele codificate si - chipurile - datatoare de speranta pentru pescarimea aflata in pericol de subjugare) ca "se lucreaza", "apare alternativa", "rezolva bossulanu", etc.

La ce s-a lucrat? Ce s-a realizat concret? NIMIC.

Imi pare rau sa-ti spun, dar si tu ai aparut pe forumul asta cu semnale de genul celor de mai sus. Ai vorbit despre vizite la ministrii sau secretari de stat din MTS, despre avocati, bani cheltuiti, memorii, petitii, revolutie, rascoala, etc. Ba chiar si de o alta federatie.

Nu stiu ce ai reusit sa faci concret, dar am vazut ca intr-un final iti anunti colegii de la spinning ca e groasa situatia, ca nu se mai poate continua asa si ca trebuie intrat in federatie pentru schimbarea lui Popescu.

Eu asa vad situatia, iar in ceea ce priveste "calitatea umana a personajelor" si "verticalitatea"sa le lasam in seama oglinzii in care se priveste fiecare.
The One Team

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Gyorg »

Andrei,

Sincer, imi pare rau daca te-a deranjat atat de mult mesajul meu.
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de Gyorg »

andrei vladeanu scrie: La ce s-a lucrat? Ce s-a realizat concret? NIMIC.

Imi pare rau sa-ti spun, dar si tu ai aparut pe forumul asta cu semnale de genul celor de mai sus. Ai vorbit despre vizite la ministrii sau secretari de stat din MTS, despre avocati, bani cheltuiti, memorii, petitii, revolutie, rascoala, etc. Ba chiar si de o alta federatie.

Nu stiu ce ai reusit sa faci concret, .....
Andrei, iti spun ceva, dar ramane intre noi, macar uite ce-am facut si se vede (pentru moment ;)

Ordinul nr. 369/2016 privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelele permiselor de pescuit recreativ/sportiv
Art. 6. -
Federaţia Română de Pescuit Sportiv, persoană juridică de interes naţional şi de utilitate publică, recunoscută şi autorizată de statul român în condiţiile legii, asigură organizarea, conducerea, supravegherea şi controlul activităţilor şi competiţiilor de pescuit sportiv organizate de aceasta, cu acordul administratorului resurselor acvatice vii şi cu respectarea prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 317/2009, cu modificările şi completările ulterioare.

Daca vrei sa-ti dau detalii cum am reusit, suna-ma si iti povestesc la telefon. Dar, sunt convins ca nici nu ma vei suna, dar nici nu te intereseaza.

In cazul in care iesea sub forma propusa initial de ANPA (http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 1_2015.pdf), TOATE concursurile de pe natural, dar si toti pescarii recreativi sportivi trebuiau sa posede licenta de pescuit emisa de federatia din Alba cu sediul in subsolul obscur.

Sunt convins ca nici asta nu intereseaza pe nimeni acum, dar daca era sa fie publicat in forma initiala eram la fel tratat ca si cei care nu vad ca am facut nimic, adica inclusiv de tine :(

Sincer, nu ma intereseaza nici pe mine si nici nu ma astept sa primesc ceva in schimb, dar ma deranjeaza indiferenta, nepasarea sau indolenta.
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anulare CM 2014 din Romania !!!!!!!!!!!

Mesaj de andrei vladeanu »

Lucian,

Imi pare rau daca vorbele mele te-au deranjat si - daca asta conteaza - te si sun sa-mi povestesti cum ai reusit sa modifici Ordinul de care spui, prin care "TOATE concursurile de pe natural, dar si toti pescarii recreativi sportivi trebuiau sa posede licenta de pescuit emisa de federatia din Alba cu sediul in subsolul obscur."

Din acest punct de vedere iti inteleg supararea, pentru ca nici pe mine nu m-a sunat nimeni timp de vreo 2 ani in care l-am tinut blocat pe Popescu in tribunale. Nici macar AGVPS-ul nu m-a sunat, desi ii rugam insistent ca trebuie sa se implice in dosare.

Totusi, eu ma refeream strict la competitia de crap nationala care este complet dezorganizata. Si ca nu s-a construit absolut nimic serios. Pe acest fond s-a dezvoltat Popescu.
The One Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”