Ultegra xsc

Moderator: danr

briche
Mesaje: 196
Membru din: Mar Mai 04, 2010 23:31
Puncte: 0
Localitate: Medias, jud. Sibiu

Re: Ultegra xsc

Mesaj de briche »

Thomas Cristian as fi foarte recunoscator sa lasi cateva impresii dupa ce o vezi. Multumesc frumos!

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

Ultegra xsc

Mesaj de Thomas Cristian »

briche scrie:Thomas Cristian as fi foarte recunoscator sa lasi cateva impresii dupa ce o vezi. Multumesc frumos!
Din pacate deabia joi cred ca pot ajunge la magazin. Am incercat sa ajung la "zilele Shimano " , dar nu am avut timp. O sa iti spun parerile mele imediat ce ajung sa o vad.
Multumesc domnului Mihai.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultegra xsc

Mesaj de osc1or »

Am vazut-o eu.
Are corpul identic cu XSC/XTC dar vopsit cu o culoarea neagra mata.
Nu se observa la ochi noul SLOW OSCILATION cu 50 de spire la tura de manivela (mi se pare aprox la fel de slow ca si la xsc/xtc)
Desi este modelul XTD, are ..... simplu, fara BR2.
Tamburul si fluturele de frana sunt diferite fata de XSC/XTC, in sensul ca sunt stilizate mai misto.
Tamburul pare putin mai usor decat cele vechi (parca este si putin modificat ca dimensiuni)
Chiar si manivela este identica cu cea de la XSC/XTC (atentie!! nu este similara cu cea de la CI4 XSB/XTB)
Cea mai misto schimbare mi s-a parut cum lucreaza frana, nu cred ca mai are nevoie de saibe si alte prostii de reglaj, merge perfect pe gustul meu.

In concluzie, cam aceasi Marie cu alta palarie...

Eu nu as face upgrade-ul avand in vedere ca eu sunt genul de pescar cu 20 de tamburi de rezerva... m-ar costa o gramada de bani numai tamburii de rezerva care presimt ca vor costa minim 200 lei bucata... prefer momentan actualul ci4 XSB care este mai usor cu aproximativ 100 grame
Critic echilibrat

briche
Mesaje: 196
Membru din: Mar Mai 04, 2010 23:31
Puncte: 0
Localitate: Medias, jud. Sibiu

Re: Ultegra xsc

Mesaj de briche »

Sa inteleg ca nici XTD nu va avea tambur de rezerva inclus?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Va avea 1 tambur de rezerva.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1621
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Ultegra xsc

Mesaj de mihai florescu »

briche scrie:Sa inteleg ca nici XTD nu va avea tambur de rezerva inclus?

Mulineta se livreaza cu un tambur de rezerva de marimea 14000 si doua reductii, una de marima 3500 si una de marimea 10000.

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

Ultegra xsc

Mesaj de Thomas Cristian »

briche scrie:Thomas Cristian as fi foarte recunoscator sa lasi cateva impresii dupa ce o vezi. Multumesc frumos!
Salut ! Am trecut azi pe la magazin la Total Fishing si am vazut si m-am jucat cu XTD-urile. Iti spun parea mea :
- sunt foarte frumoase, arata super bine.
- ruleaza bine, au acel rulment lipsa de la xsc- xtc ,
- frana chiar este rapida si imi place la nebunie cum lucreaza, la o tura completa, tamburul e liber/strans maxim.
- au tambur de rezerva, reductii etc

Dar eu am mers sa fac o comparatie intre ele si ci4 xtb.
Mi-au placut xtb urile ci4,mai usoare,un tambur in plus, exact ce caut.Eram tare curios cum merge acel baitrunner 2, eu am medium bblc xta si eram obisnuit cu el pe spate. Imi place si asa...
Eu plantez in 90% din partide, la concursuri nu merg... Asa ca prefer sa fie mai usoara si cu un tambur in plus.
Cam atat. O seara buna !

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Thomas, stiu ca e greu, dar mai asteapta 2 3 luni si o sa vezi ca o sa apara pe piata xtdul asta ci4... si daca o sa aive 2 tamburi de rezerva si o sa coste 12 1300 lei, o sa iti para rau ca ti ai luat xtd...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

Ultegra xsc

Mesaj de Thomas Cristian »

osc1or scrie:Thomas, stiu ca e greu, dar mai asteapta 2 3 luni si o sa vezi ca o sa apara pe piata xtdul asta ci4... si daca o sa aive 2 tamburi de rezerva si o sa coste 12 1300 lei, o sa iti para rau ca ti ai luat xtd...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Salut ! Pai nici nu vreau xtd.
Si nu e greu sa mai astept, oricum am de strans bani pt diferenta, fire noi pe 18 tamburi etc :)) .
Eu vreau sa imi fac batul+ mulineta cat mai usoare.Imi pare rau ca n -am avut 1800 de lei, vindea cineva pe forum, 4 speedmaster ce 3.90 si 3lb. Superbe bete, usoare...
Merci de sfat !

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

Ultegra xsc

Mesaj de Thomas Cristian »

Aaaa si mi-a mai placut o geanta de la Shimano . Tribal xtr compact carryall system... Super tare :x

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “TOTAL FISHING”