Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Moderatori: Dan Mateianu, GNicolae

Încuiat
GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Mesaj de GNicolae »

Balta are aproximativ 100ha , poate gazduii peste 50 de pescari , PLANTATUL este permis .

"Vedeta baltii" un scoicar ce depaseste 50kg , crap , cteno 20 kg +

Specii: caras, crap, cteno

Localizare : se afla la 50km de Bucuresti si 10 km de Targoviste exact in satul Bratesti la trecerea de pietoni se face un singur drum care te duce exact la lac , se poate pescuii pe ambele parti ale lacului .

Pe partea cu satul are 3 cabanute cu 2 paturi fiecare , care se pot inchiria de la administratia lacului.

Taxa de pescuit : 4 bete fara plantat 80 ron , pentru cei care planteaza se mai percepe o taxa de 30 ron , ar venii 20 ron / lanseta + plantat .
Se pot face abonamente de 10 sedinte 4 bete - 600 ron sau 6 bete 800 ron (in abonament este inclus si plantatul) .

Se poate retine peste in limita bunului simt , 2-3 bucati / partida

Crapul de la 5kg in sus se elibereaza , in schimb veti primii partide gratis , cel pana in 1.5 kg se elibereaza .

Balta a fost populata la inceputul lui mai cu 3 tone de crap de consum (1.5kg-2.5kg)

Pe 3 mai am fost la pescuit , rezultatul 3 bucati sarite de 5 kg , am primit 3 partide gratuite , am fost 3 ateliere si cumparat un abonament de 4 bete / 10 partide(12 ore) / 600 ron , si am pescuit 24 de ore , mai exact ne-au taiat 6 patratele din abonament :) din care 3 ni le-au inapoiat pentru capturile eliberate .

Pentru consum am prins 7 crapi 3-5 kg care i-am impartit intre noi .

https://www.youtube.com/watch?v=47WFKNCzskI
https://www.youtube.com/watch?v=nK8cUiieU0s

Mai multe detalii puteti gasii pe site , daca va mai sunt de folosc cu ceva puteti intreba aici , eu sunt destul de multumit de lac , taxa destul de mica daca iti faci abonament .

Puteti vedea pe youtube ce crap se mai prinde prin navod cand pescuiesc pestele chinezesc .

Paznicii nu vin sa ridice de juvelnic sa cantareasca , nu sunt toata ziua pe capul tau , decat daca prinzi peste mult e normal sa mai dai si drumu ... adica sa zic 7-8-10kg / sedinta nu zice nimeni nimic dar ... stii cum este romanul :)
Se prinde si caras destul de frumos 300-500g .

Administratorul Baltii : 0724 727 608 (Nea Nicu)

website : www.lacul3.ro
CS SENZOR

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Mesaj de Bogdan Timis »

Suna interesant. Sigur se prinde?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Mesaj de gabi1 »

Bogdan Timis scrie:Suna interesant. Sigur se prinde?
Mai intrebi?!
Daca nu mai fac fata cei din zona se apeleaza si la ajutoare din judetele limitrofe.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Mesaj de GNicolae »

Nu exista sigur se prinde :) , eu pescuiesc de cativa ani acolo , au fost partide si cu 100kg peste au fost si partide fara trasaturi , daca te uiti pe youtube am cateva partide care am dat drumu la ce am prins in schimbul partidelor gratis de pescuit , balta are ceva peste dar este destul de mare , ~80ha apa , in navod cand au secat acuma in 2016 am vazut peste 200 bucati sarite de 10 kg , stiu ca nu este enorm dar totusi navodul sa baga pe 25 % din apa care ramane , + are o veche padure cu buturi unde nu poate baga navodul ca agata , are unde sa se refugieze cand baga navodul dar mai raman si bucati de crap in el care ii elibereaza inapoi in lac . Acuma asta e stricat parerea mea , fiecare are dreptul sa catalogheze balta dupa bunul plac, mie nu imi place sa ma duc la baltile suprapopulate de crap , imi place sa vin aici , daca in 12 ore am 2-3 buc ma simt mult mai bine , peste nu este bonlav nu are pete rosii sau tenie sau paraziti . De asemenea acuma 1 saptamana a bagat cam 3t de ciortan , pentru cei care vin sa pescuiasca din mana la pufuleti si alte prostii , captura mea cea mai mare pe balta asta este de 16.4 kg , dar se prind destul de frecvent pesti sariti de 10kg dar iti da partida gratis in schimbul eliberarii . Pana la urma poti incerca balta daca iti place iti poti face un abonament de 600 ron 10 partide care include plantatul , adica 60 ron / partida . Din 10 partide te asigur ca o sa ai si cateva foarte frumoase :)

Posibil sa ma duc in seara asta cu toate ca apa este foarte crescuta , o sa revin cu informatii maine cand revin acasa . Nu este balta mea nu am nici un castig practic , doar am ajuns sa pescuiesc gratis si intr-un fel ma revansez prin reclama fata de administrator.

Va salut si fir intins :)
CS SENZOR

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Mesaj de gabi1 »

GNicolae scrie: Posibil sa ma duc in seara asta cu toate ca apa este foarte crescuta , o sa revin cu informatii maine cand revin acasa . Nu este balta mea nu am nici un castig practic , doar am ajuns sa pescuiesc gratis si intr-un fel ma revansez prin reclama fata de administrator.

Va salut si fir intins :)
Atentie: "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul"... :D fir intins! :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Adriann
Mesaje: 186
Membru din: Lun Iun 02, 2014 21:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Mesaj de Adriann »

Avand in vedere ca sunt nascut si crescut in Targoviste, am pescuit cam pe toate baltile de langa oras, inclusiv pe Lacul 3 din Bratesti, se prinde bine in urma cu 10 ani dar.... nu mai e ce era odata.
Anual se baga navoadele in cele 5 lacuri de langa oras, inclusiv in cel din satul Bratesti, intindere mare de apa, nu stiu cat peste mai are si tine balta, se fac bani din vanzarea locatarilor baltii, nu din taxele de pescuit.
dar.... ce sa zic, e o provocare pentru pescari, desi nu cred ca bate cineva drumul din bucuresti pentru a prinde 2-3 pesti per partida, insa... bafta administratiei.
P.s.pt. administratie: investiti in fauna baltii, nu in buzunare.
Adrian Nita

GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Mesaj de GNicolae »

In urma cu 10 ani se prindea bine peste tot ... nicaieri nu mai e ce era o data , te poti duce la balti de c&r unde buzele pestilor sunt total mutilate , eu cel putin nu am nici o placere sa ma duc la c&r decat pe sezon rece , de ex la MV am prins crap de 20+kg , mi s-a oferit gratis ponton pentru viitoare iesire dar din pacate nu am mai ajuns , fiind din Targoviste ma duc la 15km departare in lacul 3 , este un lac mai dificil nu toata lumea prinde peste ... asta fiind placerea mea , prefer sa stau 48 ore si sa prind unu de peste 10kg salbatic , decat sa ma duc la c&r si sa prind 5 , satisfactia mea este mult mai mare .
CS SENZOR

Avatar utilizator
Florin Coacaza
Mesaje: 91
Membru din: Mar Aug 13, 2013 23:35
Puncte: 0
Localitate: Turda/Ploiesti

Re: Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Mesaj de Florin Coacaza »

Si eu am prins bine pe bratesti 3. Merge bine usturoiul.

Avatar utilizator
crapmikaze
Mesaje: 208
Membru din: Joi Oct 10, 2013 16:03
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Mesaj de crapmikaze »

Recomand B2 (Vali Bonto) pt acest lac.

GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Lacul 3 Bratesti - Dambovita

Mesaj de GNicolae »

Florin Coacaza scrie:Si eu am prins bine pe bratesti 3. Merge bine usturoiul.
depinde de zi :) , e ciudata blata, azi prinzi bine , maine nu ai ciupitura ...
CS SENZOR

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “LACUL 3 BRATESTI”