Fir monofilament inaintas

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Fir monofilament inaintas

Mesaj de robert_anisoiu »

stasgutu scrie:
robert_anisoiu scrie:
Ursu Florin scrie:Doar monofilament conic se pot sa folosesc ?
Monofilamentul conic are avantajul ca iti iese nodul dintre firul principal si inaintas mai mic, mai finut. Dezavantajul este ca este foarte lung si fura distanta din aruncare.

Parerea mea am spus-o mai sus. 7-8 metri de 0.40 si ai rezolvat problema inaintasului.

Cele bune,
greu o fi sa mai taie din el, nu? de unde e mai subtire. nu cred ca vrea sa pescuiasca cu fir de 0.2 oricum. eu tai cativa metri din cel conic pana unde vad ca e apropiata grosimea inaintasului cu firul principal, fac nod si aia e. nu te pune nimeni sa pui tot inaintasul conic de 10-12 m.
Nu vreau sa intru in nici o polemica legata de inaintasul conic sau neconic.

Inaintasul conic are o portiune conica de 8 metri, dupa care este monofilament de 0.57, sa zicem, pe o lungime de 7 metri. Tai maxim doi metri din portiunea subtire. Mai tai doi metri din portiunea groasa ca mai mult nu poti, trebuie sa-ti ramana fir gros doua-trei spire pe mulineta+o lungime si jumatate de lanseta. Tot ramai cu 11 metri de inaintas.

Ca idee, si eu am folosit inaintasul conic destul de mult timp. Insa era scump si uneori si greu de gasit. Apoi am recurs la solutia cu mono de 0.40, pe care am gasit-o si o gasesc super ok. Folosesc 7 metri de inaintas, nodul este ok, dintr-o rola am inaintas pana ma satur. Oricum, vad ca faci parte dintr-un club, deci probabil participi des la concursuri. Ce faci daca rupi toti inaintasii conici? Strangi lanseta si mulineta si le pui in huse sau cauti o solutie? Si solutia nu este un mono mai gros?

Cele bune,

Avatar utilizator
stasgutu
Mesaje: 326
Membru din: Joi Mai 23, 2013 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir monofilament inaintas

Mesaj de stasgutu »

Cele bune,[/quote]

greu o fi sa mai taie din el, nu? de unde e mai subtire. nu cred ca vrea sa pescuiasca cu fir de 0.2 oricum. eu tai cativa metri din cel conic pana unde vad ca e apropiata grosimea inaintasului cu firul principal, fac nod si aia e. nu te pune nimeni sa pui tot inaintasul conic de 10-12 m.[/quote]
Nu vreau sa intru in nici o polemica legata de inaintasul conic sau neconic.

Inaintasul conic are o portiune conica de 8 metri, dupa care este monofilament de 0.57, sa zicem, pe o lungime de 7 metri. Tai maxim doi metri din portiunea subtire. Mai tai doi metri din portiunea groasa ca mai mult nu poti, trebuie sa-ti ramana fir gros doua-trei spire pe mulineta+o lungime si jumatate de lanseta. Tot ramai cu 11 metri de inaintas.

Ca idee, si eu am folosit inaintasul conic destul de mult timp. Insa era scump si uneori si greu de gasit. Apoi am recurs la solutia cu mono de 0.40, pe care am gasit-o si o gasesc super ok. Folosesc 7 metri de inaintas, nodul este ok, dintr-o rola am inaintas pana ma satur. Oricum, vad ca faci parte dintr-un club, deci probabil participi des la concursuri. Ce faci daca rupi toti inaintasii conici? Strangi lanseta si mulineta si le pui in huse sau cauti o solutie? Si solutia nu este un mono mai gros?

Cele bune,[/quote]

singurul lac pana cum unde am fost nevoit sa folosesc in concursuri inaintas mono a fost Tancabesti. am folosit cel de la Trabucco dupa cum am descris si cum ai specificat de altfel si tu. tai din ambele parti si il faci mai ok ca si lungime pentru casting. eu nu prea vad cum poti face nodul ok la fir de 0.4 inaintas si fir de 0.25 linie principala. prea mare diferenta parerea mea. dar fiecare face cum crede el ca e mai bine. cum ai inspiratia si cum te duce capul asa faci :)
Stas Gutu

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fir monofilament inaintas

Mesaj de Claudiu Garlea »

robert_anisoiu scrie: Pentru plantat nu prea cred ca trebuie inaintas, Claudiu. Cat despre cele conice, problema este ca sunt mult prea lungi(12-15 metri) si-ti cam fura din distanta.

Avem exemplu lacului Vaarlam, unde linia principala trebuie sa fie de minim 0,40mm, iar inaintasul trebuie sa fie de minim 0,60mm.
Iar in cazul celor conice, puteti taia 2-3m din fiecare capat.

Avatar utilizator
Rusu Andrei
Mesaje: 137
Membru din: Vin Feb 19, 2010 0:05
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Fir monofilament inaintas

Mesaj de Rusu Andrei »

La Varlaam eu am folosit si 0.8 + leadcore din cauza scoicilor dar este altceva,nu conteaza ce nod iese atata timp cat plantam ( doar sa treaca de primul inel :)) )
Pentru lanseuri se pot folosi cele conice taiate din ambele capete si cu putina atentie le poti scurta suficient sa fie ok ca rezistenta si sa fie si destul de scurte.Poti sa tai partea groasa mai mult de zona cu 0.57 pana spre un 40 pentru ca 57 e muuuult prea gros.Acel 57 trebuie sa-l faci nod la montura si e putin cam nasol.
La un mono de 0.40 clasic nodul Albright este perfect,binenteles infasurand firul subtire de pe camp pe inaintas si nu invers !!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”