sunt dezamagit

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: sunt dezamagit

Mesaj de mariusangler »

Cucu Ionel scrie:Acu' o sapt. in urma am avut ocazia sa pun si eu mana pe Ballista si nu numai eu, se arunca destul de bine cu acest bat, cei care au o experienta si o tehnica mai buna arunca destul de mult, ex. Marius, cu plumb de 121 g., arunca fara mare efort 135-140 m. Din pacate locul unde am facut aceste teste de aruncare nu ne permitea sa aruncam cu multa forta, amanunte legate de grosimea firului folosit ar putea sa dea Gusti, cred ca era de 0,28, daca nu ma insel.Cu toate ca plumbul ar putea parea cam mare, parca, inca, nu se incarca batul la toata capacitatea lui. Cu alte cuvinte, conteaza in primul rand tehnica de aruncare si apoi calitatea batului, un aruncator bun poate arunca mai departe cu un bat mediu decat un aruncator slab cu un bat de top. Sunt insa sigur ca, in urma unor antrenamente de invatare a tehnicii corecte de aruncare si de acomodare cu batul, se poate scoate o distanta multumitoare ptr. lansare cu acest bat. :wink:
Am aruncat de doua ori cu Balista de 4lbs si mulineta BBLC ,fir P-line de 0,28.Fiecare aruncare ,peste 135 de metri masurata.Lanseta nu se incarca bine cu plumb sub 120 g,chiar ami parea ca duce fara problema si mai mult.
La Gabi problema ar fi ,odata necunosterea lansetei si a doua oara mulineta folosita nu ajuta lanseta deloc.Mai conteaza si cum pui firul pe tambur ,de tehnica nu discut ,ca se pare ca nu este prea bagat in seama aspectul asta.
Balistele cu care am dat sint modelul de serie,care a fost comercializat de Senzor si au fost cumparate in iarna trecuta de aun amic din Cluj(Vladut stie cine este).
Sint lansete bune,insa nu oricine le poate incarca bine.Iar un aruncator bun,folosind o mulineta de calitate si un fir bun pentru distanta ,poate arunca cu plumbul fara montura,150 metri fara problema.Daca al ajuta cu ceva asta,Balista are alfel de avantaje si nu aruncatul la distanta.
Mad carp Team

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sunt dezamagit

Mesaj de Gabi Tomulescu »

pescuiesc cu Ballista de 4 lb de 3 ani. mentionez ca au inel de plecare de 40 mm. Cine a pescuit pe langa mine la concursuri poate confirma ce spun acum. Se arunca foarte bine cu ele. Nu sunt lansete de forta...dar sunt foarte bune. Si pot arunca cu montura 130-140 m ( in functie de fir si plumb). Iar in dril, lucru extraordinar de important la pescuit, se comporta foarte, foarte bine. Mai trage de ele si o sa vezi ce pot. Eu sunt foarte multumit de ele si acum...sper sa mai tina, ca-s muncite rau de tot.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: sunt dezamagit

Mesaj de cipibm »

Nimeni nu a incercat sa arunce cu ele cu vant din spate si toate usile deschise? :? :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”