Lansete shimano

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
BruMareL
Mesaje: 41
Membru din: Mar Noi 10, 2009 9:50

Lansete shimano

Mesaj de BruMareL »

Am cumparat 4 lansete shimano alivio de 3 lb. Poate careva ce a incercat aceste lansete cam care este greutatea plumbului si cam ce distanta se poate atinge cu aceste lansete,avand in vedere ca sunt din gama ieftina .

crapu1
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 05, 2009 17:29

Re: Lansete shimano

Mesaj de crapu1 »

Daca este vorba de cele din 2009 din carbon XT30 cu inele Shimano Hardlite se numesc Alivio CX Specimen iar la 3,9m cu o greutate a lansetei de 372g actiunea de 3 lbs inseamna max 125g putere de aruncare.Piu mai mult o faci pe pielea ta.Parerea mea ca 100g este suficient sa o incarci optim dar studiaza si tu problema pe balta .Razvan Dobrescu :wink:

nimitz
Mesaje: 169
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 20:01
Puncte: 0
Localitate: oradea

Re: Lansete shimano

Mesaj de nimitz »

n-o sa depasesti 100 m orice fir ai folosi si se potrivesc destul de bine cu powerliner 860
greutatea optima este de 85 gr. si lanseta fiind moale te iarta in aruncari
eu cu fir de 0,31 daiwa si plumb de 85 pescuiam linistit la 75-80 m fara sa ma rup cu aruncatu
daca poti ia-ti si restul setului respectiv markeru de 3 lbs si spodu de 5,5 lbs pe care poti sa pui synexuri 660 sau tot pl. 860
cu setul asta poti pescui linistit pana in 100 m in schimb senzatia pe care o ai in drill cu ele face toti banii !
Florin Rob
APS OBLETA

BruMareL
Mesaje: 41
Membru din: Mar Noi 10, 2009 9:50

Re: Lansete shimano

Mesaj de BruMareL »

lansetele sunt shimano AX si BX 3.90 m si mulinete attack 8000

samanoske72
Mesaje: 530
Membru din: Sâm Noi 28, 2009 21:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete shimano

Mesaj de samanoske72 »

are dreptate domnul Florin!doar sant la mine betele acum!totusi,incerc un fir de 0.25 si poate depasesc bariera de 100 de metri.salutare,Florine!

crapu1
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 05, 2009 17:29

Re: Lansete shimano

Mesaj de crapu1 »

Eu ti-am dat specificatiile din catalogul pe 2009 acolo nu apar deca cele pe care le-am expus.Daca vrei o parere personala si te tine buzunarul schimba-le si orienteaza-te spre gama Tribal.Razvan Dobrescu

BruMareL
Mesaje: 41
Membru din: Mar Noi 10, 2009 9:50

Re: Lansete shimano

Mesaj de BruMareL »

crapu1 scrie:Eu ti-am dat specificatiile din catalogul pe 2009 acolo nu apar deca cele pe care le-am expus.Daca vrei o parere personala si te tine buzunarul schimba-le si orienteaza-te spre gama Tribal.Razvan Dobrescu
Nu sunt adeptul lansetelor scumpe, ccred ca e pot obtine rezultate destul de bune su cu lansete din gama celor ieftine, ced doar ca Shimano nu face lucruri proaste chiar daca sunt ieftine.

CRISTIAN SILVIU
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 11, 2006 18:42

Re: Lansete shimano

Mesaj de CRISTIAN SILVIU »

cu fir de 0.23-0.25 si plumb 105g treci si de 100 m, asta dupa ce te obisnuiesti cu ele pt ca adevarat sunt cam moi,
dar in dril............o placere

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete shimano

Mesaj de cornelserbu »

BruMareL scrie:
crapu1 scrie:Nu sunt adeptul lansetelor scumpe, ccred ca e pot obtine rezultate destul de bune su cu lansete din gama celor ieftine, ced doar ca Shimano nu face lucruri proaste chiar daca sunt ieftine.
putin gresita atitudinea asta...gandeste-te ca lansetele scumpe nu sunt fabricate doar din snobism, dar...sti tu proverbul cu vulpea si cu strugurii... :D

si un sfat fara pretentia de a fi luat in seama...nu compara mulinetele shimano care se bat doar cu daiwa, cu lansetele shimano (de crap) care de mult nu mai sunt in stare sa se bata cu nimeni, iar alivio, tine cont ca sunt cele mai slabe...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”