Parere nada

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Parere nada

Mesaj de Chira »

Salut,

Urmeaza sa fac o partida de vineri pana duminica pe o balta cu foarte multi teni si vreau si eu o parere despre nada care urmeaza sa o folosesc.
Pentru inceput am fiert separat porumb,grau ,orzoaica si naut pe care o sa le combin pe balta. Peste ele o sa mai adaug si ceva peleti de marimi si arome diferite si ceva uruiala de cereale amestecata cu canepa prajita si macinata grosier.
Intrebarea 1: cum sa le proportionez ?
Intrebarea 2: e bine daca pun peste ele csl si aditiv de betaina?
Am facut ceva boilisuri dupa retetele de la senzor(si tari si solubile si fishmeal si birdfood si 50 50) si am mai cumparat vre-o 2 kg de boilisuri de la benzar dealea ieftine(in caz ca raman fara sa am o acoperire) Astea o sa le dau din cobra pe parcursul partidei.
Intrebarea 3: sa fie oare o problema daca amestec mai multe arome de boilisuri ?(5 mai exact)
Ca si nada de apel o sa folosesc un ground pt amur. Aici nu am probleme.

Vreau sa precizez ca pescuiesc cu 3 lansete toate avand momitor si saculet solubil cu 2 3 bile.
Va multumesc si astept parerile celor mai experimentati decat mine in pescuitul crapului.

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Parere nada

Mesaj de ovideli »

pt o partida la ten eu zic sa mai astepti putin sa dea bruma, cred ca merge mai bine atunci :wink:
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Parere nada

Mesaj de Chira »

In balta sunt si multi crapi. Eu pe astia ii tintesc. Doar cu o lanseta dau dupa ten sa am putina activitate. Saptamana trecuta a fost concurs si au prins foarte bine si crap si ten. Dar de nada ce parere aveti?

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Parere nada

Mesaj de ovideli »

Chira scrie:vreau si eu o parere despre nada care urmeaza sa o folosesc.
Pentru inceput am fiert separat porumb,grau ,orzoaica si naut pe care o sa le combin pe balta. Peste ele o sa mai adaug si ceva peleti de marimi si arome diferite si ceva uruiala de cereale amestecata cu canepa prajita si macinata grosier.
Intrebarea 1: cum sa le proportionez ?
Intrebarea 2: e bine daca pun peste ele csl si aditiv de betaina?
Am facut ceva boilisuri dupa retetele de la senzor(si tari si solubile si fishmeal si birdfood si 50 50) si am mai cumparat vre-o 2 kg de boilisuri de la benzar dealea ieftine(in caz ca raman fara sa am o acoperire) Astea o sa le dau din cobra pe parcursul partidei.
Intrebarea 3: sa fie oare o problema daca amestec mai multe arome de boilisuri ?(5 mai exact)
1. 50% porumb, 30% uruiala, 20% canepa prajita
2. doar atat?, CSL si betaina, eu as pune si o aroma cu usturoi sau/si lucerna, trifoi, sau papura daca gasesti?
3. doar 5?; poti sa pui si 100 importanta este si culoarea boiliesului (eu as pune boilies galben ca porumbul) :wink:
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Parere nada

Mesaj de Chira »

Multumesc de raspuns. Doar la prima intrebare ma refeream cum sa proportionez porumbul, graul, lucerna si nautul.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Parere nada

Mesaj de Chira »

Dar*

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Parere nada

Mesaj de Chira »

Multumesc de ponturi. Aditivul de lucerna a facut minuni. Nici nu apucam sa las bata pe suport si aveam trasatura. Partida incheiata cu 24 amuri si 3 crapi frumusei.

Mugu
Mesaje: 70
Membru din: Dum Mai 13, 2012 9:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere nada

Mesaj de Mugu »

Super ! Doar de curiozitate, cat a durat partida ?

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Parere nada

Mesaj de Chira »

De vineri de la 6 seara pana sambata seara pe la 10.3 lansete

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere nada

Mesaj de Filip Mihai »

Chira scrie:Multumesc de ponturi. Aditivul de lucerna a facut minuni. Nici nu apucam sa las bata pe suport si aveam trasatura. Partida incheiata cu 24 amuri si 3 crapi frumusei.
Pe ce balta, dca se poate :) ?!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”