Probleme lentile ochelari WILEY X gravity

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
poki
Mesaje: 322
Membru din: Dum Noi 14, 2010 11:19
Puncte: 0
Localitate: Deva

Probleme lentile ochelari WILEY X gravity

Mesaj de poki »

Salutare!

In anul 2015 am cumparat o pereche de ochelari Wiley X direct de la distribuitor si la numai cateva luni efectiv s-au deteriorat lentilele ... nu mai vedeam nimic prin ele ...

Am semnalat aceasta problema la Wiley X Romania ...si ei au fost surprinsi DAR in 2-3 zile au rezolvat problema inlocuind lentilele.

Din pacate acum in 2016 aceasi problema .... o lentila s-a deteriorat ....(atasez poze)

Imagine

Acum cei de la Wiley X nu mai vor sa rezolve problema fiindca a expirat garantia de 1 an ...

Mentionez ca am folosit ochelarii DOAR la condus si pescuit!!!!! (nu am sudat, nu am taiat cu flexul ...)
NU AM folosit nici o substanta pt. curatarea lentilelor ....doar camasa sau manaca de la bluza...

A mai patit cineva asa ceva ?

La o pereche de ocheleri care costa 650 lei mi se pare nasol de tot ....

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14724
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Probleme lentile ochelari WILEY X gravity

Mesaj de gor965 »

poki scrie: NU AM folosit nici o substanta pt. curatarea lentilelor ....doar camasa sau manaca de la bluza...
.
Lentilele tratate trebuiesc intretinute in mod special, nu sterse cu orice carpa.
Pana sa citesc ce scrie sub poza, vazand felul deteriorarii vroiam sa intreb cu ce i-ai sters, ptr. ca toata zona deteriorata arata ca a fost stearsa prin frecare cu o substanta activa sau un material dur, abraziv ptr. o lentila de genul ala. In mod normal trebuia folosita o microfibra si o substanta speciala de curatat ochelari sau obiective foto.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Probleme lentile ochelari WILEY X gravity

Mesaj de gabi1 »

Praful & nisipul sunt abrazive.
Dacă înainte de curățare se trec ochelarii prinrtr-un jet de apă și se șterg cu o lavetă din microfibră (este suficient) nu apar asemenea probleme.
Pentru cei mai riguroși, se găsește un kit ieftin dedicat lentilelor foto.
http://www.f64.ro/polaroid-kit-curatare-5-piese.html
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Cristian Victor
Mesaje: 610
Membru din: Joi Feb 04, 2010 21:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme lentile ochelari WILEY X gravity

Mesaj de Cristian Victor »

Am patit acelasi lucru (i-am sters cu tricoul sau camasa)
Nume utilizator schimbat din cri

Avatar utilizator
poki
Mesaje: 322
Membru din: Dum Noi 14, 2010 11:19
Puncte: 0
Localitate: Deva

Re: Probleme lentile ochelari WILEY X gravity

Mesaj de poki »

Oricum eu nu cred ca e normal pt. o pereche de ochelari care costa 650 lei sa nu tina lentilele nici macar un an ...

Ma ales ca in reclama se loveste lentila cu ciocanul si lentila nu are nimic ...

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Probleme lentile ochelari WILEY X gravity

Mesaj de gabi1 »

poki scrie:Oricum eu nu cred ca e normal pt. o pereche de ochelari care costa 650 lei sa nu tina lentilele nici macar un an ...

Ma ales ca in reclama se loveste lentila cu ciocanul si lentila nu are nimic ...
Dacă argumentul că ți-au înșelat așteptările este testul cu ciocanul, fă reclamație la OPC sau mergi în instanță.
Baftă!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3771
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Probleme lentile ochelari WILEY X gravity

Mesaj de odoctee »

Cu siguranta daca esti convins de modul corect de utilizare a acestora si nu au existat momente cand ai abuzat de ei, mergi mai departe!

in completare ai mei maui jim nu mi-au facut niciodata asemenea probleme indiferent de materialul textil cu care au intrat in contact pentru stergere :wink:
recomand de asemenea costa del mar ... nu vorbesc aici de chitibusuri "europene"
toate cele bune!
adrian
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”