recomandare malaxor

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
doipac
Mesaje: 118
Membru din: Mar Mai 28, 2013 9:30

Re: recomandare malaxor

Mesaj de doipac »

Merci de feedback
Din auzit am aflat ca cele la 220V nu sunt atat de durabile in timp comparabil cu cele de 380V. Poate cineva sa confirme/infirme aceasta teorie ?

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: recomandare malaxor

Mesaj de romanraul »

Cam da.... cele de 380 sunt utilaje profesionale cele 220 casnice.... Depinde cat malaxezi....
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

buzzyan
Mesaje: 91
Membru din: Vin Ian 11, 2013 9:40
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: recomandare malaxor

Mesaj de buzzyan »

Malaxoarele sunt la 220 V pana la capacitati de ~44 kg de aluat ( furnizori europa ). Cele la 380 V ajung la capacitati foarte mari 500 kg ( industrie ) si mai mult.
Diferenta intre 220 V si 380 V la un malaxor presupunem 25 kg de aluat ( cam aceasta este capacitatea ~ care am inteles ca va intereseaza ) este ca cele la 220 V au o singura viteza iar cele la 380 V au doua viteze si acestea din urma pot fi cu transmisie pe un lant si in cazul celor mai performante ( aluaturi dure ) transmisie pe 2 lanturi. de ce doua viteze ? pt omogenizarea aluatului se pleaca de la turatie mica si se trec in mare ulterior. Pt aluaturile usoare in general nu sunt necesare malaxoare cu doua viteze. Ca si grad de comparatie cand este necesar un malaxor cu o viteza sau doua cu privire la densitatea aluatui, cred ca fiecare dintre noi stie cum este un aluat de pizza - acel aluat de poate face relaxat cu un malaxor 220 V sau 380 V cu o viteza, pentru aluaturile cu o densitate mai mare ( mai dure ) - obligatoriu 380 V 2 viteze - pt o exploatare optima pe o perioada mai indelungata. Preturi negociate 380 V - 1 viteza ( furnizor mai slabut ) 666 euro fara tva; 220 V ( mai slabut ) ~700 EFTVA / variante profesionale 220 V 1200 FTVA -1 viteza / 380 V - 1 viteza 1180 / si 380 v cu 2 viteze de la 1400 in sus .

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: recomandare malaxor

Mesaj de Bogdan Timis »

cum sunt cele de la Metro?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: recomandare malaxor

Mesaj de Vladut Mateianu »

romanraul scrie:
doipac scrie:Salutari

2 intrebari on topic:
-Foloseste cineva malaxor alimentat la 220 si poate sa dea un feedback comparativ cu cele standard de 380 ?
-In afara de malaxor, exista si alte solutii viabile de pregatit o coca de +/- 10 kg ?

Merci
Eu am la firma ambele variante....
Si imi functioneaza ok si la 220 si la 380 ( doar cele mici sunt la 220, cele mai mari merg pe 380 )
Ca si recomandare pentru cei care vor sa cumpere malaxoare pentru facut bile aveti mare grija cata compozitie faceti. Daca cumparati un malaxor la 30 kg de exemplu nu puneti mai mult de 15 daca vrei sa va tina mai mult de cateva luni.
Stima
Noi avem 3 de 220 v, de vreo 7 ani.... si facem in medie 50 tone/ an.... si coca d3 consistenta tare, ca sa se usuce cat mai repede, deci au ceva de tras. :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: recomandare malaxor

Mesaj de Bogdan Timis »

E plin netul de malaxoare sh.. totusi care e cel mai recomandat brand?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: recomandare malaxor

Mesaj de Bogdan Timis »

Nimeni?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: recomandare malaxor

Mesaj de Andrei91 »

Nu prea are relevanta brand-ul ...

fărăefort
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 11, 2017 15:10
Puncte: 0
Contact:

Re: recomandare malaxor

Mesaj de fărăefort »

Astfel încât cunoștințele și experiența dumneavoastră sunt foarte utile. Te salut.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”