Cand nesimtirea nu are limite....

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Cand nesimtirea nu are limite....

Mesaj de Vladut Mateianu »

De vreo 3-4 luni ma macina problema asta, care astazi vreau sa o judecam cu totii.
Este vorba despre concursul din Aventuri la Pescuit, cel cu capturi. La sectiunea crap comun conduce un anume Mihai Zamfir cu un crap dat de 25 de kg !!! Parerea mea, dar si a majoritatii clientilor din magazin este ca pestele abia daca depaseste 15 kg !(si credeti-ma ca am vazut multi crapi in multe poze in ultima vreme).
OAre in redactia ALP chiar nu exista nimeni care sa stopeze aceste infractiuni ? In ritmul asta in curand se va depasi recordul mondial la noi cu vreun peste de peste 20 de kg dat de 40 de kg !
PS Priviti comparativ poza pestelui de pe locul 2,a lui Adi Burada, care a avut 21 de kg.Pe bune !
PS 2 Ptr. cei care au vazut poza, va rog sa aproximati pestele lui Zamfir !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Ca unul din cei putinii avantajati de a vedea "live" crapul de 23,5 lui Andrei Vladeanu , capturat saptamina trecuta pe Tincabesti , pot spune ca cel din poza lui Mihai Zamfir este un soi de nepot al celui prins de Andrei . Fara gluma !! Sa fim seriosi ala al lui Mihai Zamfir nu sare de 15-16 kg si asta cu indulgenta . Dar uita-te si la alte specii de pesti si o sa vezi ca Mihai vrea carligul de aur anul asta , avind intrari si pe la stiuca si salau si chiar parca si la crap are 2 intrari .

In alta ordine de idei , sub cuvintul meu de onoare , asa peste MAREEEEEEEE , ca asta al lui Andrei nu am vazut pina acum . Stateam si ne intrebam cu totii cit de mare poate fi cel de 34 sau 37 kg , recordul mondial , daca uriasul asta a avut numai 23,5 kg ? Salteaua au tinut-o 2 pescari si pesteel a stat ( putin ) in 2 saci de crap ! Mare fratilor ce sa mai ....

burada adrian
Mesaje: 65
Membru din: Vin Ian 28, 2005 15:44
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de burada adrian »

Vis-a-vis de subiectul deschis de Vladut nu am multe de spus doar un singur lucru. - -Atunci cind cauti cu disperare sa fi "recunoscut'' ca si valoare,devi penibil prin (cazul de fata pozele)ceea ce faci.Consider ca vinovatul principal nu este M.Z. ci cei ce au publicat asa ceva. - PS.-Vladut iti multumesc pt. ca ti cu adevarul. :lol: :oops: :lol:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Rog pe cineva de la ALP sa dea un raspuns la aceasta problema ! In special pe Sorin Dragoi, Vlad Pavlovici sao Dan Iercosan , pescari care stiu "cum se maninca crapul" si stiu sa "citeasca" o poza !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

sorin
Mesaje: 64
Membru din: Dum Ian 09, 2005 18:29
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de sorin »

Tin minte ca am vorbit cu tine sau cu Andrei in legatura cu poza respectiva. Inainte de a primi poza stiam ca a fost prins crapul acela in golful de la Sandulita de la cineva de la complexul Sarulesti. Informatia care am avut-o era ca a fost peste 20 kg. Mai apoi mi s-a confirmat ca este cel al lui MIhai Zamfir.
Nu prea ai cum sa-tzi dai seama la prima "citire" a unei poze cat are un peste. Vladut, daca ma vizitezi la redactie iti pot arata poate 100 de fotografii cu crapi, fiecare avand trecuta greutatea exacta. Poti vedea multe neconcordante la prima vedere, ele fiind date de distanta de la care ai facut fotografia si distanta focala a ap. foto. Poti compara de ex, crapul lui Adi Betivu (21 kg, Galeria Foto Mustad AVP) cu cel al lui Cristi Yamaha de la Cupa Cupelor (18,5 kg articolul din AVP). Unii pot sa vada in cel al lui Betivu un crap de 28-30 kg, iar in cel al lui Tataie doar unul de 12 kg, cu indulgenta.
Sorin Dragoi

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Sorin

ce urat vorbesti de Adi Burada . Puteai sa-i spui si tu pe Forum - Adi Ideb nu Adi Betivu ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Cit despre pestele ala din poze - ride lumea de noi - ce dracu suntem chiori ? Stii ca am vrut sa-i "vind" eu unul lui Tarus la Cupa Uzlina , saracu crap avea vreo 2 kg maxim si eu il dadeam de 4 kg . Cam asa si cu crapul asta al lui Mihai Zamfir , diferenta se pastreaza ! . Dar nu e vina lui si nici a voastra . Sistemul e de vina ! Crezi pe cuvint pe toti cei care iti scriu si spun niste cifre , pentru ca nu ai control asupra capturilor . Dar pina la urma cine mai pune pret pe acest Carlig de Aur ?

CristiN
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 22, 2005 23:45

Mesaj de CristiN »

Eu unul pun pret pe concursul Mustad. De fapt nu pe concurs in sine, ci pe poze si tabel. Mai gasesc astfel niste locuri de pescuit dar , nu in ultimul rand, imi dau seama de caracterul unor oameni. Uitativa ce poze avea Giusca anul trecut! Din cauza asta nici macar nu mai intru in magazinul Gipo de la gara si intorc spatele oricarui produs comercializat de Gipo. Pescuiam pana de curand cu voblere Cozma, dar dupa ce vad pozele alea jegoase cu bibani intinsi un metru in fata, in BUCATARIE, imi dau seama de caracterul lui Cozma. Asta nu-i pescar, e un mincau - si gasca mea de prieteni care mai pescuieste si la rapitori, la fel, s-au pishat pe voblerele lui. Omu sta si-a atras o antipatie de nici nu va-nchipuiti. DE aia au trecut majoritatea pe Salmo.

Ma bucur ca n-o sa gaseasca nimeni poze cu crapi prinsi la Tancabesti, Peris, Sarulesti facute in bucatarie. Pacat ca avem doar 3-4 lacuri de genul asta in tara. Poate cand or fi toate la fel, n-o sa mai fie nici incertitudinea asta cu marimile. Si in fond, ce mare smecherie ca poti castiga trofeul asta? Stie cineva din memorie sa-mi spuna macar unul din ultimii cinci castigatori ai Carligului de aur sau al trofeului Mustad din ALP - parca-i acelasi lucru!?
Dar sa-mi spuna cat a avut cel mai mare crap anul trecut si anul asta la Tancabesti, si cine i-a prins stiu cam toti de pe forum.
Atunci, cine e mai mare pescar?
Adi Burada, lasa nene ca si peste cativa ani o sa stiu ca tu ai avut unul de 21 la Tancabesti, Andrei Vladeanu unul de 22,5 si unul de 23,5. Cine o sa castige Mustadul n-o sa-mi amintesc.
CristiN

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@cristiN
Bravo Cristi, ai pus punctul pe i !Si eu am cam acceasi gandire in legatura cu studiatul pozelor...
La trofeul Mustad, daca se exagereaza prea mult ii pisa Tarus de nu se vad si pune punctajul de la el(pune o * si scrie : punctaj acordat de comisie, adica de el :lol: )

@sorin dragoi
Corect ,cel al lui Tataie nu este prea fotogenic, sau nu l-a tinut bine, dar este si talanul din spate mare..
Daca iti trimitea Andrei pestele de 23 de kg la concurs si-ti scria ca a avut 29 de kg, il publicai sigur !Si daca dupa aia(dupa ce aparea revista) aflai ca de fapt a avut "doar" 23 de kg ce faceai ? Dadeai o dezmintire in nr. urmator sau te faceai ca ploua ?
Accelasi lucru poti sa-l faci si acum si sa-i acorzi premiul lui Adi Burada ! Sau lui Vladeanu ptr. ca sunt sigur ca este cel mai mare crap prins anul asta in Romania(si eliberat !).
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Mesaj de Cristi Y »

Pe langa faptul ca pestele din fotografia respectiva nu este tinut intr-o pozitie favorabila, el este prins intr-o competitie oficiala ,cantarit de o comisie de arbitri in prezenta a doua echipe vecine (Sibiu si Dr. Crap).
Pe cine contestam in cazul asta ?
Pentru elucidari am si filmarea acelei capturi.
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Vladut

daca facea Bogdanel o poza cu crapul lui Vladeanu il putei da usor de 30 kg :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”