Partida Cetariu

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Partida Cetariu

Mesaj de Chira »

Salut,
Urmeaza sa fac o partida de 7 zile pe acest lac in perioada iulie august si vreau ceva ajutor de la cei care au mai pescuit aici. In primul rand nu stiu ce stand sa aleg avand in vedere ca o sa merg cu rulota ,ma gandeam la standurile 12 13 14 pt ca este langa padure si din cate am inteles se ajunge destul de ok cu masina si mai e si capat de sector.O sa fim mai multi(ceva concurs intre prieteni) si sper sa reusim sa rezervam 2 3 standuri alaturate. Urmatoarea intrebare este referitor la nada. Ce arome merg bine pe acest lac?(nu vreau sa ajung acolo cu cateva zeci de kg de bile si sa imi dau ulterior seama ca nu mananca). In rest cred ca o sa ma descurc cu monturile si cu gasirea locurilor fierbinti. Se poate intra cu barca pt balizare? Pot sa merg cu prietena in acelasi tarif(ea nu pescuieste)? Sau trebuie sa plateasca si ea ceva taxa? Voi cum ati aborda o astfel de partida?

Orice raspuns este de foarte mare ajutor. Va multumesc.

Romanurobert
Mesaje: 352
Membru din: Mar Feb 24, 2015 15:11
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Partida Cetariu

Mesaj de Romanurobert »

Salut! Am fost de nenumarate ori pe acest lac/acumulare. Cu ce sa incep:
- prietena ta nu trebuie sa plateasca nimic in plus
- pana sa se inunde lacul, locurile fierbinti erau 12,13,1,2,3 poate si 14.
- ca si nada, te sfatuiesc sa mergi pe mix de seminte cu bile(canepa, porumb, grau, S&O)
- nu se poate merge cu barca, sunt balize montate deja la fiecare stand, la standul 12 parca nu mai era baliza insa cred ca Florin a rezolvat sau daca nu o v-a rezolva sigur
- am pescuit multe standuri pe acest lac, pe standul 12 am avut captura de 25 kg, pescuit cu belachan si canepa.
- dintr-un punct de vedere ar trebui sa tii cont ca pe partea cu padurea vei avea soarele toata dupa amiaza, de pe la 15:30 incolo bate soarele direct catre tine, pe partea cealalta ai umbra dupa amiaza
- Cetariu este un loc linistit, este lacul pe care merg de fiecare data cu placere, Florin, administratorul este un om de o calitate extraordinara, cu mult bun simt si orientat catre clienti.
- eu ca si bile, am pescuit cu squid si pruna, iar in iulie-august am mers pe belachan pentru selectie
- se pescuie in 120m sau 90 m, depinde unde-ti faci patul de nada, eu cel mai bine am prins de la 120

Merita sa te duci pe acest lac, nu vei regreta!

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Partida Cetariu

Mesaj de Chira »

Multumesc de raspunsuri.
Cand a fost inundat lacul?
Se nadeste masiv pe acest lac? Gen Moby Dick.

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Partida Cetariu

Mesaj de robyvan »

Chira scrie:Multumesc de raspunsuri.
Cand a fost inundat lacul?
Se nadeste masiv pe acest lac? Gen Moby Dick.
Anul asta in primavara, intr-o noapte au fost evacuati toti pescarii, apa ajungand pana in padure. Tot atunci s-a rupt si plasa din coada lacului, plasa ce impiedica patrunderea pestilor in mini-delta din capatul baltii.
Da, se nadeste destul de masiv.
slowly we rot- by Obituary

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Partida Cetariu

Mesaj de Chira »

Si se prinde tot asa bine? Chiar daca s-a rupt plasa?

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Partida Cetariu

Mesaj de Chira »

Cam cate kg de boilisuri am nevoie pt sapte zile? Avand in vedere ca o sa dau si peleti si seminte. Oare imi ajung 50?

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Partida Cetariu

Mesaj de Andrei91 »

Depinde de cum alegi sa pescuiesti .. si depinde de apetitul pestilor, 50 kg ar trebui sa fie suficiente,alaturi de seminte si peleti ..

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Partida Cetariu

Mesaj de Chryys »

Nu e multa nada? Ultima data am folosit 3.5kg de bile, fara seminte pe 35 de ore (din care peste 10 ore de ploaie si furtuna, timp in care nu am iesit din cort.). 9 trasaturi/7 scosi, media de 11.5kg putin peste 80 de kg. Nu am vazut sa fie altii mai activi desi au nadit unii destul de mult.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Partida Cetariu

Mesaj de Chira »

Mai bine sa ramana decat sa nu am destula. Oricum cam 20 de kg o sa fie solubile si numa in primele 2 zile o sa dau cu seminte si cu peleti dupa care o sa dau doar bile tari(in speranta ca o sa iau si ceva de 15+)
Sunt tare nerabdator sa vina partida asta.
Cum e substratul?

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Partida Cetariu

Mesaj de Chryys »

Nu am prins niciodata loc langa baraj :), pe la jumate in general. Unde am stat era malos spre margine, in rest ok, mai era un sant pe la mijloc cu diferenta de nivel.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”