intrebare

Moderator: andrei vladeanu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

intrebare

Mesaj de mirceaef »

pt adminii site-ului,


vroiam in dimineata asta sa mai fac cateva completari la doua topicuri create recent, unul legat de sedinta din 16 si unul legat de noul site apcr, dar nu-mi gasesc obiectele muncii. le-ati mutat undeva sau s-a intamplat ceva cu ele? va rog ...
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Vladut Mateianu »

Din pacate trebuie sa recunosc ca am facut ceva ce nu mai pot indrepta..... :oops: Am sters din greseala 2 topicuri, printre care si cel postat de tine.......
Poate il ai salvat undeva si il postezi din nou !
Scuze inca o data, vina imi apartine in totalitate ! :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
CLAUDIU COZMA
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 550
Membru din: Mar Iun 05, 2007 14:56
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de CLAUDIU COZMA »

am citit pe unul din cele doua topicuri pierdute , o postare a lui Mircea cred , cu privire la legea ce reglementeaza acordarea acelui 3% catre oricine , de catre firmele care au profit , il rog pe Mircea sa reediteze postarea .
multumesc .
<°))))))><
><((((((°>

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de mirceaef »

era o postare a lui val, aia cu sponsorizarile din parta persoanelor juridice, vezi aici:

http://www.euroavocatura.ro/legislatie/ ... nsorizarea

pentru 2% e o alta baza legala si se adreseaza persoanelor fizice (vezi aici info: http://aglt.org/ro/doilasutaro.html )

val avea dreptate in ceeace spunea, se pot obtine surse mult mai consistente de la firme. din pacate, ce exceptia cazurilor cand cineva stie precis o firma dispusa sa faca o asemenea sponsorizare, in limita legal deductibila, sunt foarte greu de gasit si de convins asemenea companii. exista asociatii care au departamente pt atragerea unor astfel de sponsorizari. e o munca ce necesita multa pricepere, timp si materiale foarte bine pregatite. ah, daca esti prieten cu presedintele unicredit si il convingi sa-ti faca o sponsorizare, e altceva.

in schimb pe persoane fizice, acel 2% mi se pare mai usor de strans. trebuie doar sa convingi un numar mare de oameni sa-si doneze acel 2% cu care oricum nu fac nimic. sau ma rog, i-l baga lui boc in buzunar. si by the way, curand se apropie perioada depunerii fiselor fiscale. tot ce trebuie sa faceti este sa rugati angajatorul sa vireze acel 2% in contul apcr. aveti de completat un simplu formular. atat.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de EX-UL »

MIrciulica , nu huli si nu dezavua ce altii au facut deja ! Inclusiv la APCR . :lol: In alta ordine de idei spune-ne si nou aclar ce avem de facut la Fisa Fiscala si ce sa cerem la contabil ! Un download , ceva ...

alex leonte
Mesaje: 88
Membru din: Mar Dec 22, 2009 13:48
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: intrebare

Mesaj de alex leonte »

si cu 2% e chin mare, pt ca se aplica la impozitul pe venit. am facut un calcul aproximativ. un angajat cu salariul minim pe economie ar putea sponsoriza pe an cu aproximativ... 12 lei.
cat despre 20% din impozitul pe profit al unei firme, asa este, sunt foarte greu de gasit astfel de firme. in general cele care folosesc portita legala au gasit de mult utilitatea acestor bani si catre cine sa-i directioneze.

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de mirceaef »

am, val, e un formular fiscal ce se numeste 230, il am in format pdf si nu e permisa extensia asta pe forum, pot sa-l dau pe mail celor interesati. orice contabil il stie si ar trebui sa-l aiba, daca nu-l au, stiu ei de unde sa-l ia.

tot ce trebuie sa faca un angajat e sa specifice ca doreste sa vireze cei 2% unei asociatii (trebuie sa aiba datele de identificare fiscala) in momentul cand i se da FF1 la semnat. e posibil ca multi contabili, ca au destule pe cap, sa nu mai intrebe angajatul ce are de gand cu cei doi la suta. dar din partea unui angajat e un efort minim, doar semnezi o fisa si lasi conta sa-si bata capul cu ea.

companiile mari au propriile fundatii asociate firmei. gen vodafone. in felul acesta controleaza banii pe care ii ofera ca sponsorizare.

noi ca asociatie de pescari suntem dezavantajati cand intram in competitie cu asociatii ale persoanelor cu handicap, diabetici, case de copii sau de batrani, protectia animalelor samd. pt noi e mult mai greu sa convingem o firma care e dispusa sa faca o sponsorizare.

din pct meu de vedere noi ar trebui sa mizam pe latura competitionala, rezultate anterioare si dorinta de mai mult si pe o eventuala intoarcere a sponsorizarii sub forma de reclama. daca ne mai pomeneste can-can de cinci, sase ori, cred ca incepem sa devenim vizibili :D

n-as vrea nicicum sa descurajez asemenea incercari dar eu stiu ce presupun acestea si va dau cuvantul e full-time job. pt o persoana care are si aptitudini.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: intrebare

Mesaj de doru_croc »

Formularul 230 se poate descarca de pe net.
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de Genes Florin »

Este legea de doi ani, si nu va speriati, nu este greu deloc sa aduni un numar mare de date si semnaturi, ca de fapt asta este.
Noi cei de la HFC am inceput de acum o luna demersurile si rezultatele sunt bune.
Nu uitati ca mai este foarte putin timp, aprilie este data limita.
Spor la treaba!
Balta Puiesti

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Mesaj de EX-UL »

Declaratia se poate descarca de aici :

http://www.sedlex.ro/download/Formular_ ... zare_2.pdf

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA”