Recomandare fire acolo unde este interzis shock leader-ul

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re: Recomandare fire acolo unde este interzis shock leader-u

Mesaj de dumitru1 »

tehnium =rigiditate mare ,resistenza abrasiune destul de buna,are memorie.pretul destul de mare korda,dimensiuni si resistenza declarate sunt foarte corecte : rezistenta la abrasiune medie, resistenta la nod medie,memorie destul de mare, e un fir mediu cu pret destul de mare ,sufix nu vreau sa se supere nimeni e un fir pentru ancepatori elasticitate foarte mare ,memorie foarte mare,resistenza la nod =0,resistenza la greutate e cea declarata foarte mica an comparatie cu diametrul,resistenza la abraziune mica pretul foarte mic asi merita bani

phantom23ovy
Mesaje: 114
Membru din: Vin Feb 12, 2010 23:29
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Mesaj de phantom23ovy »

Shimano technium folosesc de ceva vreme si acum am 0.225 pe tamburi si sunt foarte incantat ...un fir care pe mine ma duce doua sezoane, dar parca prea sarmos la grosimi mari. O sa testez cand se incalzeste putin Invisitecul 0.32(varianta engleza cu specificatie 12 lb) am primit cadou o rola dar ma indoiesc sa tina...am tras de el prin casa si a cedat relativ usor. Cred ca o sa merg pe doua configuratii - 2 mulinete cu korda tapered mainline daca gasesc sa-l aduca cineva pe la noi daca nu atunci cel de la fox(am vazut ca il au la Total) iar celelalte 2 mulinete cu un 0.35 - 0.40 sa vedem acum care( la PB am vazut ceva Control Mainline - dar trebuie pipait sau poate il stie cineva). O sa caut si Infinity duo 0.36 sa-l iau la pipait si eventual apoi la testat, mersi de pont.



Sent from my HTC One M8s using Tapatalk

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare fire acolo unde este interzis shock leader-u

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Fox aquas clear si pb mainline sunt foarte bune....am pb de toate dimensiunile e rezistent si matasos ...problema e ca ce e acum prin magazine e stoc vechi ca prea e redus rau la pret.Sper sa mai aduca altele noi ca si eu mai vreau.

Avatar utilizator
Hrib George
Mesaje: 213
Membru din: Lun Ian 19, 2015 16:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Hrib George »

Recomand asso tapered mainline 0,30 -0,50, 324 m. Ai 12 m la fiecare cap din care 5 m au grosimea de 0,50 pentru lansare iar restul de 7 m incep sa se subtieze pana la 0,30... Daca cumva ai nesansa de a rupe din cei 12 m pur si simplu intorci firul ca la celalalt capat ai iar cei 12 m.... Nu o sa regreti..

Trimis de pe al meu D5803 folosind Tapatalk

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare fire acolo unde este interzis shock leader-u

Mesaj de Madalin Dirla »

Cu 0.40 pescuiesti lejer la 100 m.

mihai stancu
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 16:33
Puncte: 0
Localitate: Titu

Re: Recomandare fire acolo unde este interzis shock leader-u

Mesaj de mihai stancu »

Tritoiu Dragos scrie:Fox aquas clear si pb mainline sunt foarte bune....am pb de toate dimensiunile e rezistent si matasos ...problema e ca ce e acum prin magazine e stoc vechi ca prea e redus rau la pret.Sper sa mai aduca altele noi ca si eu mai vreau.
Vor aduce altele noi...sau nu... și vor reveni la vechile preturi sa capete cumpărătorul putina încredere. Trăiască FIFO!
Simplitatea este sofisticarea extrema.

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare fire acolo unde este interzis shock leader-u

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Apropo de firele Asso ce se stie..despre Hard skin, ultra cast...ma intereseaza daca sunt rezistente si in timp..adica sa duca macar un an...la o grosime de 0,30-0,35.

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re:

Mesaj de dumitru1 »

phantom23ovy scrie:Shimano technium folosesc de ceva vreme si acum am 0.225 pe tamburi si sunt foarte incantat ...un fir care pe mine ma duce doua sezoane, dar parca prea sarmos la grosimi mari. O sa testez cand se incalzeste putin Invisitecul 0.32(varianta engleza cu specificatie 12 lb) am primit cadou o rola dar ma indoiesc sa tina...am tras de el prin casa si a cedat relativ usor. Cred ca o sa merg pe doua configuratii - 2 mulinete cu korda tapered mainline daca gasesc sa-l aduca cineva pe la noi daca nu atunci cel de la fox(am vazut ca il au la Total) iar celelalte 2 mulinete cu un 0.35 - 0.40 sa vedem acum care( la PB am vazut ceva Control Mainline - dar trebuie pipait sau poate il stie cineva). O sa caut si Infinity duo 0.36 sa-l iau la pipait si eventual apoi la testat, mersi de pont.



Sent from my HTC One M8s using Tapatalk
deci vad ca sti deja de infyniti duo deoarece ai scris ca, cauti 0,36 mm putini stiu ca de 0,35 daiwa infyniti duo nu se fabrica doar ca ati recomand sa cauti shimanobesthmaster care mie mi sa parut superior la daiwa nu mult dar mai superior si anca o recomandare nu te uita ca sant fire care costa putin ;shimano besthmaster an jur de 5€ 200 m iar daiwa infyniti duo 15€ 1000 m eu decand folosesc firele astea tiu parcat 5000 m treciat, pe un tambur am daiwa duo iar pe unul shimano besthmaster eu unul iubesc firul asta e super

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re: Recomandare fire acolo unde este interzis shock leader-u

Mesaj de dumitru1 »

Tritoiu Dragos scrie:Apropo de firele Asso ce se stie..despre Hard skin, ultra cast...ma intereseaza daca sunt rezistente si in timp..adica sa duca macar un an...la o grosime de 0,30-0,35.
Asso are un renume destul de bun de obicei se foloseste in spining si bologniese (pescuitul englezesc)0,14-0,22(eu unul nu al recomand)despre Hard skin nustiu ce sa ati spun an cercul meu de prieteni pescari nu al are nimeni

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare fire acolo unde este interzis shock leader-u

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Da ..am cautat pe forumuri de afara. Se pare ca nu ar fi asa stralucit Asso asta...cel putin hardskin si ultracast.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”