Cutite freza Mora

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Cutite freza Mora

Mesaj de freespirit »

Desi caut sa si cumpar un set de cutite pentru freza Mora de 200 mm, caut sa gasesc si pe cineva care ascute si/sau regleaza pozitia/unghiul cutitelor(sau taisul cutitelor) frezelor pentru copca, datorita faptului ca am incercat sa fac o copca si mi-a luat peste 20 de minute, in conditiile in care trebuia sa dureze 20-30 de secunde!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de bogdan5 »

Verifica cu sublerul si un cornet echilateral. Daca depaseste 2 toli ii faci o bucsa la strung.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de freespirit »

Multumesc! Ideea este ca in aproape orice domeniu, inainte sa pun mana sa modific ceva, mai ales cand nu se prea gaseste, prefer sa vad prima data cum procedeaza cineva care a mai facut asa ceva, apoi, aproape intotdeauna am reusit sa reproduc, sa fur meserie, mai ales daca am avut si cu ce...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
paulletta
Pescar de competitie
Mesaje: 783
Membru din: Lun Mar 16, 2009 21:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de paulletta »

Salut, daca gasesti pe undeva sa cumperi setul de cutite pentru mora de 200 te rog sa pui si tu un link.
Caut si eu si nu gasesc.
PS: la mine s-a desfacut suruburile si am pierdut un cutit.

rotita
Mesaje: 140
Membru din: Mie Noi 10, 2010 20:43
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de rotita »

Am si eu o freza Mora de 17.5mm am cautat cutite de schimb dar nu am vazut...Am patit si eu sa nu taie lamele la freza si m-am chinuit pana sa fac o gaura :shock: problema s-a rezolvat prin rectificarea lamelor la polizor dar cu pasla, lamele avand o bavura f mica si nu mai taiau...acum la 2-3 partide le "trag" la pasla si taie ca briciul..legat de unghiuri nu prea poti face multe pt ca lamele sant fixate in 2 suruburi si nu ai solutii..
CS Dudi Baits

floryn
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 04, 2014 23:12

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de floryn »

Rotita poti sa ne explici mai clar cum ai ascutit lamele la polizor .Le-ai dat cumva la perie ca nu stiu cum le-ai ascutit cu pisla si ce este .

rotita
Mesaje: 140
Membru din: Mie Noi 10, 2010 20:43
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de rotita »

floryn scrie:Rotita poti sa ne explici mai clar cum ai ascutit lamele la polizor .Le-ai dat cumva la perie ca nu stiu cum le-ai ascutit cu pisla si ce este .
Am dat lamele jos de pe freza sant prinse in 2 suruburi si le- am rectificat taisul la polizor ele avand o mica bavura in urma folosirii ,dar nu cu piatra de polizor pt a nu strica unghiurile si tratamentul lamelor, operatiunea se face pe polizor dar in loc de discul de piatra se monteaza un disc din pasla si cu pasta...este f usor si lamele taie ca briciul. Orice lacatus sau cine are polizor poate sa ti le faca. Succes
CS Dudi Baits

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de Cucu Ionel »

Ma mir c-ai reusit sa le ascuti doar din pasla si pasta ... eventual doar daca nu erau tocite prea tare, cu pasla facuta din carpe si praf abraziv lipit de ea cu clei de oase, dar si asa ai mult de frecat la pasla asta sa le poti ascuti. De obicei, cu pasta si pasla doar se finiseaza o ascutire facuta la polizor, apoi mana a doua cu smirghel iar la sfarsit, cum se spune se " ia ata" cu pasla si pasta si se da si luciu. Dupa aia ar trebui sa taie ca lama, daca-i facuta bine ascutirea. :wink: :D
Fir intins

rotita
Mesaje: 140
Membru din: Mie Noi 10, 2010 20:43
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de rotita »

"le- am rectificat taisul la polizor ele avand o mica bavura in urma folosirii ,dar nu cu piatra de polizor pt a nu strica unghiurile si tratamentul lamelor, operatiunea se face pe polizor dar in loc de discul de piatra se monteaza un disc din pasla si cu pasta" cred ca am fost destul de explicit pt cine vrea sa priceapa...o solutie simpla si eficienta
CS Dudi Baits

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cutite freza Mora

Mesaj de Cucu Ionel »

Ai impresia ca eu am vb. despre altceva?? Ma rog, bine c-ai reusit sa le ascuti DOAR cu pasla si pasta! :roll: :|
Fir intins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”