Zig-rig si pescuit la suprafata...a incercat cineva?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Daaaaan
Mesaje: 209
Membru din: Dum Sep 01, 2013 13:38
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Zig-rig si pescuit la suprafata...a incercat cineva?

Mesaj de Daaaaan »

Salut

Am gasit multe pe acest subiect pe forumurile din afara, si mi-am luat componentele pentru niste monturi zig...vreau sa fac o incercare peste cateva saptamani, cat e apa inca relativ rece...mi se pare metoda excelenta cand pestii nu mananca de pe fundul apei si e liniste pe balta, sa fiu singurul care scoate intr-una :D

Sunt surprins ca nu am gasit nimic pe forum despre ele...nu a incercat nimeni? Sau nu da rezultate la noi?

Deasemenea, pe net am vazut ca pescarii folosesc bete relativ scurte si moi, ce-i drept pe balti destul de mici. Balta e motivul alegerii betelor, sau imi scapa mie ceva?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Zig-rig si pescuit la suprafata...a incercat cineva?

Mesaj de DumiD »

Și ce faci dacă peștii mănâncă pe fund în ziua aia, cum fac in restul de 99% din timp? În plus nu-i văd rostul dacă nu sunt probleme cu vegetația, și în perioada asta a anului nu sunt, și mai are și șanse mult mai mari să se încurce în aruncare. Numai minusuri. Mai bine iei o vargă de 7m și încerci la râmă intre ape, ai șanse mai mari decât cu zig-rig. Părerea mea...

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Zig-rig si pescuit la suprafata...a incercat cineva?

Mesaj de catalinSM »

fac astia de la Claumar niste liveuri cu Radu Badica. daca le urmaresti ramai uimit de parerea unora care au castigat ceva concursuri

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Zig-rig si pescuit la suprafata...a incercat cineva?

Mesaj de DumiD »

Pai de-aia câștigă, că-i sfătuiesc pe ceilalți să pescuiască cu zig-rig :lol:
Serios vorbind, montura prinde pește, nu zic nu, dar doar în anumite condiții. Dacă era așa mare jmecherie se folosea la scară largă la noi, că nu s-a inventat anul trecut.

Avatar utilizator
Daaaaan
Mesaje: 209
Membru din: Dum Sep 01, 2013 13:38
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Zig-rig si pescuit la suprafata...a incercat cineva?

Mesaj de Daaaaan »

DumiD scrie:Pai de-aia câștigă, că-i sfătuiesc pe ceilalți să pescuiască cu zig-rig :lol:
Serios vorbind, montura prinde pește, nu zic nu, dar doar în anumite condiții. Dacă era așa mare jmecherie se folosea la scară largă la noi, că nu s-a inventat anul trecut.
Eu nu incerc sa sustin acuma ca cei care pescuiesc pe fundul apei sunt mai prosti...si ca am gasit eu metoda castigatoare :D

Ma gandeam sa pun pe 1-2 bete zig-uri, si pe alte 2 sa pun boilies cu pop-up sau ceva care sa il scoata cat de cat din namol...de test, sa vad cum merge. Ca idee, in pescuitul de placere, mie imi pare interesant sa te joci cu adancimea la care pui momeala, arome si alte-cele, sa vezi poate-poate nimeresti nivelul la care sta/se plimba "adversarul" in momentul respectiv...mai ales in momentele alea crunte de la amiaza pana seara, cand stai si te uiti cum creste iarba :lol:

...si...faptul ca nu se foloseste pe scara larga la noi nu e chiar un motiv sa zici ca nu prinde peste :D pana una-alta, pana acum vreo 10 ani cand youtube nu era asa raspandit, majoritatea covarsitoare a pescarilor amatori puneau porumbul direct pe fiecare din cele 10 carlige, direct in namolul de 20cm, fara vreun pop-up sau alte avioane de monturi, si sustineau ca aia e metoda castigatoare...ca asa se face, si ca alta varianta nu este :mrgreen:

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Zig-rig si pescuit la suprafata...a incercat cineva?

Mesaj de eugen dragnea »

simplu si la obiect:
1-zig rig doar la peste furajat cu pelete flotante
2-zig rig doar dupa temperatura de 10 grade C (temperatura minima de furajare in pisciculura)
3-zig rig doar daca momelile de fund nu dau rezultate si inseamna ca avem parte de o anomalie (crapul este programat genetic sa se furajeze pe substrat)
4-zig rig doar dupa ce l-ai tras de limba pe paznic: ce culoare are furajul? din ce este facut? la ce ore se furajeaza?etc...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”