selectia pestelui mare

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: selectia pestelui mare

Mesaj de viorel doloc »

Liniște, încredere în nădire și momeală(boiles, porumb etc.)plus montură 100% eficientă!
PS. Crapul din avătar, a venit după 4 zile în care montura nu a fost mișcată de la locul ei, în zona nu s-a mai nădit...liniște totală + rabdare!
Carp Passion

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: selectia pestelui mare

Mesaj de Bogdan Zaharia »

prinde peste, sa faci 5, ii selectezi pe mal ;), de obicei cei mai mari pesti prinsi s au prins la monturi fine, ac mic, bila mica
ImagineImagine
BÂZ

florianb
Mesaje: 63
Membru din: Mie Iul 09, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: selectia pestelui mare

Mesaj de florianb »

Am fost ieri pe Teiu, am prins peste mult, peste 25 de bucati in 16 ore. Trb cu bila mare la carlig sau 2 bile de 20 n-a functionat deloc, pestii de peste 10 kg i-am prins la o bila de 20. Dar a functionat trb cu linistea, nada putina (bile tari de 20 din cobra).

Avatar utilizator
shadow
Mesaje: 255
Membru din: Lun Ian 09, 2012 17:17
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re:

Mesaj de shadow »

Alexandru Dogaru scrie:Saptamana trecuta am fost la un concurs pe Teiu. La bila de 24 sau 2 bile de 24 am luat crap la 5 6 7 kg. Singura metoda de a selecta pestele a fost finetea. Montura cu carlig de 6 bila de 20 tare si fire suptiri 15lb 20lb a dat rezultate. Cand este concursul? Fire intinse!

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk


concursul ete la sfarsitul lunii mai cupa argeseni asa ii zice

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: selectia pestelui mare

Mesaj de nit_matias »

Poti sa incerci si prin frecventa sa obtii rezultate, asta clar o sa insemne foarte multa munca. Ideea e ca media la Teiu este destul de mare si nu prea ai cum sa faci o selectie, deja de la 8 kg in sus iti ia si cu firul de par mai lung si cu ce vrei tu. Ideea e sa nu folosesti seminte / pelete / solubile si sa incerci pe bile uscate, tari. In functie de durata concursului poti sa incerci bile uscate bine sau unele mai moi.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
shadow
Mesaje: 255
Membru din: Lun Ian 09, 2012 17:17
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: selectia pestelui mare

Mesaj de shadow »

nit_matias scrie:Poti sa incerci si prin frecventa sa obtii rezultate, asta clar o sa insemne foarte multa munca. Ideea e ca media la Teiu este destul de mare si nu prea ai cum sa faci o selectie, deja de la 8 kg in sus iti ia si cu firul de par mai lung si cu ce vrei tu. Ideea e sa nu folosesti seminte / pelete / solubile si sa incerci pe bile uscate, tari. In functie de durata concursului poti sa incerci bile uscate bine sau unele mai moi.

Concursul durează 72 de ore cei mai mari 5 pești,nadirea se face doar din cobra si doar cu bile tari sau solubile de maxim 24

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: selectia pestelui mare

Mesaj de gabi1 »

Concursul durează 72 de ore cei mai mari 5 pești,nadirea se face doar din cobra si doar cu bile tari sau solubile de maxim 24

Nu se îngrașă porcul în ajunul crăciunului.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: selectia pestelui mare

Mesaj de nit_matias »

shadow scrie:
nit_matias scrie:Poti sa incerci si prin frecventa sa obtii rezultate, asta clar o sa insemne foarte multa munca. Ideea e ca media la Teiu este destul de mare si nu prea ai cum sa faci o selectie, deja de la 8 kg in sus iti ia si cu firul de par mai lung si cu ce vrei tu. Ideea e sa nu folosesti seminte / pelete / solubile si sa incerci pe bile uscate, tari. In functie de durata concursului poti sa incerci bile uscate bine sau unele mai moi.

Concursul durează 72 de ore cei mai mari 5 pești,nadirea se face doar din cobra si doar cu bile tari sau solubile de maxim 24
Eu unul as merge pe frecventa, dar as folosi exclusiv bile tari.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”