Pareri echipament

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Pareri echipament

Mesaj de Bogdanblg »

Salutare colegi pescari. In ultimul timp am citit aici cam tot ce imi parea interesant, a venit timpul sa imi cumpar si eu ceva "scule" pentru pescuit. Intial vroiam sa cumpar Shimano Tribal Velocity *13* si Ultegra 14000 XTD, (am mai postat pe forum) insa m-am gandit mai bine si pentru ce imi trebuie mie cred ca totusi e putin mult sa dau 1200E pe 4 lansete si 4 mulinete. Merg la pescuit de maxim 2x pe luna ( 4 zile ). dupa unele discutii cu un amic, mi-a zis ca pentru ce imi trebuie mie el imi recomanda Hakuyo MTX 14 (3.90). citisem ca sunt bune, si cred ca pentru mine sunt ideale. Ce parere aveti ? se merita sa investesc mai mult ? isi fac treaba ? acuma sunt in dilema cu ce mulinete sa le " impac" .


Va multumesc frumos !

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri echipament

Mesaj de Albert »

Salut
Pentru inceput spune-ne unde si cum pescuiesti. Lac, rau, momitoare, plantat, lansat, ciortan, crapi..d-astea. Apoi incearca sa vezi lansetele pe care le vizezi, ideal sa si lansezi cu ele de cateva ori ca sa vezi daca ti se potrivesc.
Dupa ce alegi lansetele..iei mulinete de restul de bani :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pareri echipament

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdanblg scrie:Salutare colegi pescari. In ultimul timp am citit aici cam tot ce imi parea interesant, a venit timpul sa imi cumpar si eu ceva "scule" pentru pescuit. Intial vroiam sa cumpar Shimano Tribal Velocity *13* si Ultegra 14000 XTD, (am mai postat pe forum) insa m-am gandit mai bine si pentru ce imi trebuie mie cred ca totusi e putin mult sa dau 1200E pe 4 lansete si 4 mulinete. Merg la pescuit de maxim 2x pe luna ( 4 zile ). dupa unele discutii cu un amic, mi-a zis ca pentru ce imi trebuie mie el imi recomanda Hakuyo MTX 14 (3.90). citisem ca sunt bune, si cred ca pentru mine sunt ideale. Ce parere aveti ? se merita sa investesc mai mult ? isi fac treaba ? acuma sunt in dilema cu ce mulinete sa le " impac" .


Va multumesc frumos !
Cu ce pot sa ajut eu ca informatie este ca lansetele MTX14 mai sunt azi-maine 10 buc. din modelul nou ( inele pe varf tip K ), iar restul, MTX14 in varianta clasica, mai sunt in stoc cam pana la sfarsitul lunii.
Ceva s-a intamplat anul asta, ca in mod normal stocul trebuia sa tina pana in toamna.
Sau poate anul trecut s-a intamplat ceva ... Cine stie... :)
Cert este ca nu mai sunt si vin tocmai in primavara urmatoare.
Ba mai mult, nici SH nu se gasesc. Nici aici nu stiu de unde sa fie . :)

Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Re: Pareri echipament

Mesaj de Bogdanblg »

V am scris pe facebook, dar nu mi-ati raspuns. Doresc sa achizitionez de la dvs 4 bucati mtx-14 de 3.90 lungime. Dar care sunt mai ok? Cele clasice sau modelul nou? V-a sunat ieri Bortan sa va intrebe daca trimiteti si in germania.. problema e ca doar in iulie vin in Romania.. cat costa una?

Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Re: Pareri echipament

Mesaj de Bogdanblg »

Albert scrie:Salut
Pentru inceput spune-ne unde si cum pescuiesti. Lac, rau, momitoare, plantat, lansat, ciortan, crapi..d-astea. Apoi incearca sa vezi lansetele pe care le vizezi, ideal sa si lansezi cu ele de cateva ori ca sa vezi daca ti se potrivesc.
Dupa ce alegi lansetele..iei mulinete de restul de bani :)


Pe lac , si lansat si plantat :).. la crap mai mult. Nu ar fi problema banii, insa nu vreau sa investesc prea mult pt ca merg de maxim 2 ori pe luna.. vreau 4 mtx-uri 14. Si mulinete nu am idee. Am vazut la sorin ( Next....) ceva frumos de la yuki cu 100€ bucata..

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pareri echipament

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdanblg scrie:V am scris pe facebook, dar nu mi-ati raspuns. Doresc sa achizitionez de la dvs 4 bucati mtx-14 de 3.90 lungime. Dar care sunt mai ok? Cele clasice sau modelul nou? V-a sunat ieri Bortan sa va intrebe daca trimiteti si in germania.. problema e ca doar in iulie vin in Romania.. cat costa una?
V-am raspuns si pe privat.
Lansetele costa 370 lei.
https://danmitranescu.ro/163-lansete-crap
Ambele modele au acelasi blank, dar difera forma piciorului de la inelele de pe tronsonul de varf. Pentru mine nu sunt diferente functionale.
Direct in Germania nu putem sa trimitem.
Comanda puteti sa o faceti numai cu o adresa din Romania, iar de acolo sa vi se trimita coletul in Germania.

P.S. daca puteti sa asteptati pana in august , veti avea si varianta asta de mulineta :
https://www.youtube.com/watch?v=IFMj8yq ... e=youtu.be

Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Re: Pareri echipament

Mesaj de Bogdanblg »

Ma gandesc bine ce o sa fac si va anunt. Va multumesc frumos !!

mazi
Mesaje: 68
Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri echipament

Mesaj de mazi »

Citeste aici despre yuki comentarii-echipament-crap-f6/mulinete- ... 6-120.html Nu cred ca e o idee prea buna.
P.S. eu folosesc mtx 14 de cateva sezoane si pot sa iti spun ca-s foarte multumit de ele. Plus ca nici nu costa vreo avere. Eu le arunc in masina fara nici un fel de protectie, claie peste gramada si pana acum nu a crapat nimic la ele. Anu' asta vreau sa trec la la class ca am vazut ca pot sa arunc mult mai bine cu ele, da tot tin si 14 ca n-am ce se le reprosez.
Spor!

Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Re: Pareri echipament

Mesaj de Bogdanblg »

Mersii frumos. Domnul dan, nu va pot trimite mesaj privat. Am incercat si nu ma lasa :(

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pareri echipament

Mesaj de Claudiu Garlea »

Daca nu vreti sa investiti intr-un set de XTD-uri, puteti alege un kit de Speedcast. Desi au un singur tambur de rezerva si doar o reductie (de 10.000).

http://www.totalfishing.ro/oferta-set-m ... 71218.html

Eu unul as alege Ultegra XTD 14000. Acestea vin cu 4 reductii (3500 si 2x 10000) si un tambur de rezerva, mai ales ca din spusele dumneavoastra practicati si stilul plantat si atunci aveti nevoie de un tambur adanc, care sa inmagazineze minim 200-300m de 0.35~0.40m. Iar pentru lansat, aveti reductiile de 3500 care va permit sa folositi fir subtire, fara sa mai fie nevoie de umplutura. :D
http://www.totalfishing.ro/oferta-set-m ... 71226.html

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”