Mtx 8 model 2017

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
alex0613
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 23, 2015 7:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mtx 8 model 2017

Mesaj de alex0613 »

Care este diferenta intre cel nou si cel vechi

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx 8 model 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

alex0613 scrie:Care este diferenta intre cel nou si cel vechi
Astea :
https://danmitranescu.ro/lansete-crap/2 ... -2017.html

Diferenta de 100g si inele cu un singur picior ( ca pe MTX14 ) pe tronsonul de varf, pentru modelul nou.

alex0613
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 23, 2015 7:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mtx 8 model 2017

Mesaj de alex0613 »

Schimba actiunea lansetei aceste modificari? Multumesc de raspuns

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Mtx 8 model 2017

Mesaj de DumiD »

Și un gramaj pentru cele de 3m te rog?

Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Re: Mtx 8 model 2017

Mesaj de Bogdanblg »

Diferenta de functionalitate nu este ( cel putin la mtx 14 model vechi si modelul 2017) cred ca la fel este si la astea, si aici ma refer la inele! De la Dan mi-am luat si eu 4 MTX 14 ( 2017) si Dan mi -a zis ca nu este diferenta de functionalitate, doar de design... sa zicem asa.

Profit de acest post si tin sa-i multumesc lui Dan pentru tot ceea ce face, este un om de nota 10000+ !!! Stie sa vorbeasca cu fiecare in parte sa te faca sa intelegi, , sa iti explice tot ce il intrebi. Seriozitate si tot ce vrei de la un vanzator !!! Numai bine !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx 8 model 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

alex0613 scrie:Schimba actiunea lansetei aceste modificari? Multumesc de raspuns
Nu.
Parametrul este nesemnificativ in evaluarea unei lansete, fara a lua in calcul greutatea si puterea lansetei.

"Actiunea" este mai mult o vrajeala, care da un aer de superioritate celui care explica aspectul si intra in toate detaliile lui.
Real "actiune" se imparte in doua mari categorii: buna si proasta.
La ultima categorie se incadreaza lansetele care se indoaie de la jumatate sau spre varf ( rare cazurile, dar sa nu le excludem ) in solicitari cu greutatea optima de aruncat pe care o au, iar alea bune sunt cele care au o actiune "semirapida" sau "semiparabolica" , in functie de cum o vede "expertul".

Numai ca "expertul" nu observa ca aceeasi lanseta isi schimba forma sub care se indoaie in functie de felul in care se arunca .
Cu plumbul spre pescar, sau o aruncare brusca - lanseta este "semiparabolica".
Cu plumbul spre inapoi sau cu o aruncare accelerata - lanseta este "semirapida", adica se indoaie mai spre varf.
Deci un talmes balmes, fara nicio legatura cu o notiune fizica masurabila, ce poate da o informatie corecta.

Asa ca o lanseta buna se indoaie in solicitara statica spre jumatatea varfului ( nu de la jumatate ), este cat mai usoara si arunca greutati uzuale in pescuit ( momitoare, saci solubili, spomburi, bulgari ) fara sa se rupa. Si aici depinde foarte mult de pescar , de tehnica lui si de putere.

Una peste alta, MTX8 este o lanseta cu o "actiune" identica cu MTX14, TOP , CLASS sau SPOD.
Este o "actiune" optima data unei lansete.
Deci, cel putin in gama MTX, eu unul consider ca "actiunea" nu este de luat in calcul. Este "buna" si atat. Garantez asta.

Greutatea lansetei conteaza si puterea de aruncare. Adica sa fie cat mai usoara si cat mai puternica.
In rest ...etichete si zorzoane.
P.S. nu excludem calitatea componentelor atasate: inele cu ceramica cat mai subtire, mandrine bune)
Ultima oară modificat Joi Mai 25, 2017 6:07 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx 8 model 2017

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Și un gramaj pentru cele de 3m te rog?
375 grame ( sunt trecute detaliile la "specificatii tehnice" pe pagina produsului).

alex0613
Mesaje: 66
Membru din: Mar Iun 23, 2015 7:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mtx 8 model 2017

Mesaj de alex0613 »

Multumesc dan !!! Ne vedem saptamana vitoare la magazin !!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”