Sfaturi

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Sfaturi

Mesaj de Bogdanblg »

Salutare colegi. A venit si timpul meu sa achizitionez mulinete si lansete mai de firma :lol: . Am luat 4 mtx-uri 14 de 3.90, iar mulinete am luat 4 XTD-uri 14000. pana acuma am pescuit cu no name iar acuma vreau sa ma bag mai adanc in tainele pescuitului.

Am 4 "probleme"

1 : Mi-am cumparat fir de 0.26 Kenta Fluo de la Sorin ( next ) si nu stiu ce inaintas sa folosesc, ajutati-ma va rog cu idei, direct link-uri daca se poate

2 : Iar la XTD-uri am inteles ca trebuie sa schimbi nustiu ce saiba.. ? pentru o asezare mai buna, de unde cumpar saibele ? Si daca se poate un link cu un tutorial pentru schimbare? am cautat dar nu am gasit nimic, sau poate face un coleg aici pe forum un tutorial.. :D

3 : Ce fir sa comand ( pentru plantat ) ? Si pe care dintre tamburi ( de rezerva) sa il pun.
- Sufix Tritanium ( 0.35 ) este bun ?

4 : Monturi bune cu fir de par, de unde pot comanda(ce ati folosit si voi) ? Stiu ca multi isi fac acasa, dar eu mai am de invatat


Multumesc !

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Sfaturi

Mesaj de Remus Drobota »

Salut
1 : Pentru MTX 14 poti folosi cam orice textil de minim 0,25 cu cat mai ieftin cu atat mai bine ... mai ales la inceput pana te inveti sa arunci corect

2 : Pentru asezarea mai corecta a firului este posibil sa trebuiasca sa mai adaogi sau sa scoti saibe pe axul principal al mulinetei. Aceste saibe vin de obicei cu mulinetele, daca nu ti le poti fabrica singur din ceva de plastic de maxim 1 mm grosime

3 : Pentru plantat se foloseste un fir mai gros de obicei. Depinde foarte mult de lacul si distantele la care plantezi. Sufix Tritanium ( 0.35 ) ar trebui sa acopere cam aproape orice situatie de plantat.

4 : Monturile le poti cumpara de pe oriunde, bune sunt cam toate conteaza mai mult sa stii sa le folosesti corect si ar trebui sa inveti sa ti le faci singur si sa le adaptezi pentru situatiile tale de pescuit.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sfaturi

Mesaj de Alin Galbenu »

Bogdanblg scrie:Salutare colegi. A venit si timpul meu sa achizitionez mulinete si lansete mai de firma :lol: . Am luat 4 mtx-uri 14 de 3.90, iar mulinete am luat 4 XTD-uri 14000. pana acuma am pescuit cu no name iar acuma vreau sa ma bag mai adanc in tainele pescuitului.

Am 4 "probleme"

1 : Mi-am cumparat fir de 0.26 Kenta Fluo de la Sorin ( next ) si nu stiu ce inaintas sa folosesc, ajutati-ma va rog cu idei, direct link-uri daca se poate

Nu cunosc firul. Am folosit un set de senzori de la respectivul, ND scria pe ei, esec total, mizerii. Sper ca firul tau e mai bun.

2 : Iar la XTD-uri am inteles ca trebuie sa schimbi nustiu ce saiba.. ? pentru o asezare mai buna, de unde cumpar saibele ? Si daca se poate un link cu un tutorial pentru schimbare? am cautat dar nu am gasit nimic, sau poate face un coleg aici pe forum un tutorial.. :D

Saibele vin cu mulineta. Le bagi pe ax, sub tambur, doar daca asezarea firului este conica (invers).

3 : Ce fir sa comand ( pentru plantat ) ? Si pe care dintre tamburi ( de rezerva) sa il pun.
- Sufix Tritanium ( 0.35 ) este bun ?

Nu. Este prea subtire. Pentru plantat iti recomand orice fir mai gros de 040.

4 : Monturi bune cu fir de par, de unde pot comanda(ce ati folosit si voi) ? Stiu ca multi isi fac acasa, dar eu mai am de invatat

Nu are rost sa cumperi monturile. Sunt prea simplu de facut, iar satisfactia este mare. Daca ai nevoie de asistenta, da-mi mesaj pe facebook (chat) si te ajut cu placere. Am acelasi nume.

Multumesc !
Cu placere :)
Imagine

Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Re: Sfaturi

Mesaj de Bogdanblg »

Va multumesc la amandoi pentru raspunsuri, o sa te contactez !!!

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de dancalinescu »

Bogdanblg scrie:Salutare colegi. A venit si timpul meu sa achizitionez mulinete si lansete mai de firma :lol: . Am luat 4 mtx-uri 14 de 3.90, iar mulinete am luat 4 XTD-uri 14000. pana acuma am pescuit cu no name iar acuma vreau sa ma bag mai adanc in tainele pescuitului.

Am 4 "probleme"

1 : Mi-am cumparat fir de 0.26 Kenta Fluo de la Sorin ( next ) si nu stiu ce inaintas sa folosesc, ajutati-ma va rog cu idei, direct link-uri daca se poate

https://danmitranescu.ro/fir-textil/391 ... -100m.html

Cel mai bun fir textile. (opinie personala) Raport calitate pret foarte ridicat.

2 : Iar la XTD-uri am inteles ca trebuie sa schimbi nustiu ce saiba.. ? pentru o asezare mai buna, de unde cumpar saibele ? Si daca se poate un link cu un tutorial pentru schimbare? am cautat dar nu am gasit nimic, sau poate face un coleg aici pe forum un tutorial.. :D

Din cate stiu era un baiat la Totalfishing care ti le putea schimba. Totusi, acestea erau parca pentru a face tuning la frana, nu la asezarea firului. (E posibil sa ma insel).

3 : Ce fir sa comand ( pentru plantat ) ? Si pe care dintre tamburi ( de rezerva) sa il pun.
- Sufix Tritanium ( 0.35 ) este bun ?

Pentru plantat baga fire groase, 0,35-0,40. Daca eviti firele contrafacute care se vand in Dragonul Rosu 7, nu cred ca conteaza ce fir pui.

4 : Monturi bune cu fir de par, de unde pot comanda(ce ati folosit si voi) ? Stiu ca multi isi fac acasa, dar eu mai am de invatat

Daca nu ai tragere de inima sa iti faci singur monturile, tot la Dan Mitranescu poti apela pentru monturi. Sunt ieftine ca bani si foarte bine executate. (Eu am fost foarte multumit de ele.)

https://danmitranescu.ro/267-special-crap




Multumesc !

Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Re: Sfaturi

Mesaj de Bogdanblg »

Multumesc dancalinescu, nu am stiut ca dan are si monturi( nici nu am cautat la el) o sa iau de acolo, doar ca are marimea 4 la majoritatea, vroiam 6. Dar e ok si 4( cred) iau si firul tot de la el si cu o comanda rezolv tot..:)) mai ramane rod pod-ul . Multumesc frumos !!!

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi

Mesaj de dancalinescu »

Arunca un ochi pe site-ul lui Dan Mitranescu. Are omul de toate si poti sa te echipezi complet la un buget rezonabil. :)

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Sfaturi

Mesaj de catalinSM »

apai sa iei mtx 14 si xtd si sa nu sti sa legi un carlig, deja pentru mine a cel putin gogonata intrebarea. de mai spune ca are si bambine ma las draq de pescuit.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Sfaturi

Mesaj de catalinSM »

imediat o sa fie intrebare cum sa ne stergem la popou la pescuit (altfel fata de acasa?)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”