Recomandare Solubile pentru cobra

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de danbd »

Buna ziua,

Vreau si eu o recomandare din experienta, pentru o bila solubila ready made care sa se preteze la cobra

Criterii:
- sa aiba greutate
- sa fie rulata bine si sa nu se sparga in aruncare
- rulata pe diametrul exact (20, 24, etc)
- si daca se poate, sa sa fie in buget medium. :D
- sa fie ready made, pe raftul magazinelor.


Intreb deoarece in general, ce am cumparat, ori sunt deshidratate si usoare, ori sunt rulate imperfect si coroborat cu reteta se sparg in aruncare, etc.

P.S ca si comportament in aruncare cu cobra, bila Decathlon e top :shock:


Multumesc,

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de rinvid2000 »

In principiu pentru a scapa de spargere in aruncare eu le tin 10 min in apa inainte de a le arunca . Ca si ready made poti incearca si Dynamite . Cele de Decatlon cred ca au diametrul un pic mai mare de 20mm...

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Cucu Ionel »

Sigur sant mai mari, de aia incap in cobra de 20 fara probleme!! :wink: :D Inainte de a avea atatea prejudecati despre bilele ieftine de la Decathlon ar fi bine sa le incercati la o partida de 24 sau 48 ore, sa le masurati daca vreti, sa vedeti cum se comporta in apa dupa un anumit interval de timp si ar fi interesant daca ati afla si cine le ruleaza, s-ar putea sa aveti o mare surpriza.
Revenind la titlul topicului. Nu am o experienta prea placuta cu solubilele rulate de producatori autohtoni, am incercat cateva tipuri de la diversi si n-am fost incantat; ba erau prea cerate si nu aveau aderenta pe peretele cobrei ptr. a i se imprima acea miscare de rotatie care sa o faca sa mearga mai departe, ba se sfarama, mai ales cu cobrele de carbon( chiar si udata cobra sau bilele la fiecare aruncare), ba sant prea usoare, ba sant un mare rahat ... etc
E adevarat ca n-am incercat, inca, solubilele facute de Dragan, Vali Bonto, 4carp sau Radu Badica Momentan prefer sa-mi fac singur solubilele dar pe viitor, chiar destul de apropiat, s-ar putea sa nu mai am spatiu unde sa rulez solubile si, mai ales, timp de rulat, din cauza serviciului. Asa ca sant si eu destul de interesat de acest topic! :)
Fir intins

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Alin Galbenu »

Decathlon Squid, la sac de 10 kg. Sunt ideale :D
Imagine

Avatar utilizator
MarioB
Mesaje: 111
Membru din: Joi Oct 06, 2016 10:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de MarioB »

Astazi am nadit pt prima data cu RB solubile de la Claumar si cu 1016 Senzor, ambele de 20mm...am nadit si cu o cobra ordinara la 35 ron, dar si cu o cobra performanta din carbon si s-au comportat excelent! (Bile puse la dispozitie de un amic cat si cobra de carbon)
Tot astazi am incercat aceeasi nadire si cu CPK-uri (cele ieftine la 22 ron/kg)
1. Nu sunt rulate bine (neuniform)
2. Nu respecta dimensiunea specificata
3. Pe cobra de carbon se spargeau 9 din 10 bile aruncate

In partidele anterioare am nadit cu bilele ieftine de la decathlon/caperlan si pot spune ca s-au comportat destul de bine:
1. Rulate coredpunzator
2. Ok ca si greutate
3. In medie din 10 bile aruncate 2-3 se sparg
You need 3 hobbyes:
1. One to keep you creative 📚
2. One to keep you in shape 🏋️‍♂️
3. One to make you money 💰

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de ejas »

Salut,

Ca solubile accesibile si OK pentru nadire eu am folosit Senzor sau Forest Squid de la Mr. Dudi (restul de gama e mai scump).

Bilele Decatlon NU sunt solubile deci nu fac obiectul topicului.. Sau nu ar trebui sa faca.. Le am folosit pentru partide de cel putin 24h, sunt excelente pentru banii pe care ii dai pe ele, dar se hidrateaza greu si personal am avut un raspuns destul de tirziu la ele..

Cu raspuns rapid si excelente pentru cobra sunt cele mai scumpe, bilele de 24 4Carp Magnum sau Royal.. Cu o cobra Zarguzon de 24 de distanta, putin hidratate inainte, vei fi placut surprins de distantele obtinute. Dar nici ele NU fac obiectul topicului la 50 de lei/kg..

Tot cu NU sunt solubilele de la CPK si Carping, se sfarima in % mare si pe banii mei n-am chef sa pierd timpul uscindu-le si dindu-le cu alte smakuri ca sa le pot folosi.. O data le-am folosit, atit.

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de robyvan »

Alin Galbenu scrie:Decathlon Squid, la sac de 10 kg. Sunt ideale :D
Reciteste titlul :wink: SOLUBILE
slowly we rot- by Obituary

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de georgehadrian »

Eu folosesc de 24 de la Tata Nitu...la 20 de lei kg. sunt ok...cel putin pentru mine.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Alin Galbenu »

robyvan scrie:
Alin Galbenu scrie:Decathlon Squid, la sac de 10 kg. Sunt ideale :D
Reciteste titlul :wink: SOLUBILE
Sunt solubile.
Imagine

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de gabi1 »

Uneori cumpărăm emoții. Așa și cu sintagma ”solubil”, depinde de unde o apucăm...și zahărul(candel.cubic,praf) este solubil. :wink: :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”