Recomandare Solubile pentru cobra

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
hascecalex
Mesaje: 87
Membru din: Joi Dec 06, 2012 17:16
Puncte: 0
Localitate: Radauti jud. Suceava

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de hascecalex »

Vladut Mateianu scrie:
hascecalex scrie:Eu cred ca toti merita un minim de respect si credibilitate, nu doar dinozaurii. Am vazut Corbu multumesc. Dar sa sti ca mai sunt sunt producatori care fac bile bune si nu folosesc doar faina furajera :D :D
Acum am inteles, de fapt tu vinzi bile Bucovina ! De aceea ai luat foc. Scuze, nu auzisem pana acum, spor la treaba si vanzari, dar vezi ca ai inceput cu stangul....
Multumesc mult. O sa incerc sa ma reabilitez :wink: Fire intinse in continuare la CN !
Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie sa iti mearga mintea...

GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de GNicolae »

Vezi tu , omu face pe bila , nu bila pe om , vezi ca Vladut a facut reteta cum trebuie de data asta la CN , o sa ai surprize =)
CS SENZOR

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Bogdan Timis »

dar ce trebuie sa contina bilele de Corbu?
o bila buna nu merge si pe Sarulesti si pe Corbu?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bogdan Timis scrie:dar ce trebuie sa contina bilele de Corbu?
o bila buna nu merge si pe Sarulesti si pe Corbu?
Nu neaparat. Fiecare balta are specificul ei.Mie mi-au trebuit vreo 5 ani ca sa inventez ceva care sa mearga bine la Corbu, dar sunt alti vanzatori de bile care nici acum nu au gasit cheia ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de romanraul »

Eu nu cred ca bila face diferenta pe Corbu... eu zic lotul, strategia, grila, vecinii... Sunt alte lucruri care fac diferenta...
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Dan Mitranescu »

romanraul scrie:Eu nu cred ca bila face diferenta pe Corbu... eu zic lotul, strategia, grila, vecinii... Sunt alte lucruri care fac diferenta...
Bila face diferenta pe Corbu !
Pana acum trei ani am castigat ceva podiumuri pe Corbu mai multi ani la rand, cu un singur fel de bila. Ma prezentam la concurs cu 4kg de bile. Atat !
Nu vreau sa spun ce bila, pentru ca nu vreau sa se interpreteze gresit atat reclama cat si antireclama ( acum nu mai merge la fel ).
Cum o bagai la carlig se vedea instantaneu diferenta.
Daca pescuiam cu alta bila, aveam pestii acolo, dar nu trageau. Cum o bagam, dupa pauze mai mari de timp, aveam si cate trei trasaturi simultan pescuind izolat !
Ce este drept, pe vremea aia eram cam singurii ( cu Florin ) care pescuiam 100% izolat .
Era perioada in care nu se percepea ideea ca se poate scoate un rezultat bun cu cateva kg de bile.
Lumea fugea de Corbu penru ca erau costurile prea mari cu nada. :)

In anii trecuti nu a mai mers bila aia de care spuneam. Ceva s-a intamplat. Am zis ca reteta, dar discutand cu producatorul si avand incredere in cuvantul lui ca nu a schimbat nimic ( nu avea niciun interes sa nu spuna adevarul si o facea pentru el daca era asta ) , am ajuns la concluzia ca pestii si-au schimbat gusturile.

Acum doi ani am scos un doi pe sector la finala CN pescuind tot izolat.
A fost singurul concurs din viata mea in care cu 15 minute sa se termine m-a luat ameteala de oboseala si a trebuit sa ma asez, chiar daca aveam un avantaj de numai cateva kg fata de campionii de atunci ( Baboieru si Barbu , parca , sper sa nu gresesc ).
Singura solutie pe care o gasisem prinzatoare in pescuitul izolat era sa invelesc o bila de 16 intr-o pasta foarte moale. Problema era una singura. Lansetele trebuiau schimbate la 15 minute, altfel nu mai tragea.
Am batut lotul campion pe doua sectoare, dar am avut un rezultat mai slab pe de al 3-lea si am ratat calificarea.

Anul trecut a trebuit sa inventez ceva. Cu bila nu mai mergea ( cred ca am incercat 20 de feluri de bile ). Nu vreau sa se inteleaga gresit. Sunt bile la care trage, dar este imposibil de realizat ca exista si bile la care trage de 4 ori mai bine ( asa aproximez ) , pana nu ai sansa sa bagi asa ceva la carlig.
Revin. Anul trecut am inceput joaca cu saculetii solubili. A fost perioada in care toata lumea aflase de pescuitul izolat si pescuia pe pustie. Normal, pestii au inceput sa le treaca si pe sub fire. :)
Asa ca in prima mansa de calificari am scos un loc doi pe sector din 12. Buna treaba am zis. Totusi nu era ceva castigator, pentru ca daca mai pescuiau si alte echipe aproape, deja metoda era iesita din carti.
In finala am jucat la fel si am castigat sectorul ( si vicecampion national cu Petrica ). Totusi am fost cap de sector. Necloncudent.

De acum 3 ani, la o Cupa Rig castigata impreuna cu Florin si Vladut ( am gresit sa-l luam cu noi :D ), in care am pescuit numai izolat cu bilele de care spuneam, incercand si alte bile de prima clasa aduse de Vladut, dar care nu mergeau ( se vedea clar, recunoscut si de producator ), domnul capitan de la Senzor a tot facut teste. ( nu stiu daca recunoaste, dar la momentul ala i-am spus unde trebuie sa caute ... :D , eu mancand din toate bilele pe care le testam ).

Cert este ca la cupa Rig din acest an, a reusit .
Privind rezultatul lui, nu prea eram lamurit, dar vorbind cu Nicu Cioara ( a iesit pe podium ) care a incercat de la jumatatea concursului bilele primite de la Mateianu si mi-a explicat exact ce stiam si eu ca inseamna o bila buna in pescuitul izolat, am capatat incredere.

In etapa de calificare de la CN am inceput cu metoda de anul trecut, dovedit castigatoare in doua etape. Nu puteam sa trec peste ea asa usor. Mai ales ca iar toata lumea era setata pe distanta.
Am plecat bine. La primul cantar toate echipele Senzor erau pe 1 pe sector.
La noi pe B-uri s-a taiat totul din prima noapte. Am insistat pana la 24 de ore. Am dat doua cantare cu 0. Trebuia sa schimbam pe distanta.
Bila de la carlig si-a spus cuvantul. Erau alte 5 echipe pe sector care pescuiau izolat cu un avans de 24 de ore. Le -am intrecut. Am fost invinsi pe sector numai de capete ( plus influenta unui stand din celalalt subsector ).
Pe C-uri Nicu impreuna cu Cristi au castigat sectorul categoric pescuind numai cu bila in cauza.
Pe A-uri George cu Cristi au iesit 2 de pe jumatatea sectorului numai cu bila respectiva.
Daca pe C-uri am avut aruncator bun pe Cristi si un semicap de sector bunicel, pe A-uri nici macar la acest capitol nu am avut avantaj, bila fiind singura care a facut diferenta. ( in mare vorbind, normal ca si amanuntele conteaza, dar dupa parerea mea , nu atat de mult in situatia asta, in care toata lumea pescuia la fel : distanta, elicopter, montura rigida ).

Nu stiu ce o sa se intample in finala CN.
Ma gandesc la asta de mult timp. Mi-am dorit sa o joc foarte mult. Pe langa valoarea competitiei, mi-a starnit maxim interesul felul in care o sa se joace: 6 echipe pe un sector, din doua in doua standuri! Asta inseamna un alt Corbu !

Vladeanu discuta aspectul in articolul de pe prima pagina. Si parerea mea este ca pescuitul pe nada o sa capete o alta valoare. Cat ? O sa bata pescuitul izolat ?
Aici este toata frumusetea.

Intr-o astfel de finala, numai cine pleaca de la inceput bine, pe metoda optima, poate sa castige.
Nu este loc de suceala ( cum am facut eu cu Toni in calificare, avand posibilitatea sa mai incercam "ceva" ). Acum nu mai merge.

De dragul bilei facuta de Vladut ( o spun public, ca oricum toate loturile vor incerca pescuitul pe nada datorita conjuncturii, indiferent ce spun ), eu unul sunt dispus sa risc sa pescuim numai izolat.
Daca pestele o sa se comporte la fel, fara sa tina cont ca pescuim din doua in doua standuri, consider ca avand avantajul timpului de aplicare a metodei optime si totodata al bilei de carlig, nu avem cum sa pierdem.
Asta fiind si ultima fita din pescuitul de competitie: sa anunti cum ai sa pescuiesti. :)

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de romanraul »

Permite-mi sa te contrazic... Nu in totalitate... Dar au fost multe loturi care au pescuit cu aceeasi nada si nu au fost in primii trei... Da nada conteaza dar nu prinde singura... Lotul a facut diferenta, vecinii si grila...
Cand 2 loturi pescuiesc cu aceeasi nada dupa cum spui ar trebui ambele sa se califice dar nu a fost asa...
O bila nu prinde singura sa ne intelegem... nu face minuni ci un lot puternic cu o strategie buna care stie sa o puna in valoare...
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de gabi1 »

Văd că topicul ăsta este citit(argumentat) ciupitativ, mai sărim un rând, mai dăm o pagină...se vede că a început numărătoarea inversă. :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de florian »

sa inteleg ca dupa finala o sa primim si noi mai multe detalii despre bila si o sa o vedem in curand si pe rafturile magazinelor.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Dan Mitranescu »

romanraul scrie:Permite-mi sa te contrazic... Nu in totalitate... Dar au fost multe loturi care au pescuit cu aceeasi nada si nu au fost in primii trei... Da nada conteaza dar nu prinde singura... Lotul a facut diferenta, vecinii si grila...
Cand 2 loturi pescuiesc cu aceeasi nada dupa cum spui ar trebui ambele sa se califice dar nu a fost asa...
O bila nu prinde singura sa ne intelegem... nu face minuni ci un lot puternic cu o strategie buna care stie sa o puna in valoare...
Am scris si am sters de cateva ori.
Orice spun ca exemplu, poate sa fie interpretat ca antireclama la adresa celorlalti producatori de nada participanti pe Corbu.
Nu asta este sensul discutiei si oricum nu am folosit nada tuturor ca sa o pot compara argumentat.

Am sa ma refer strict la exemplul pescuitului pe care l-am facut personal, ca test pe cele 4 lansete din standul meu, ca unul care de mai multe ori a avut posibilitatea sa faca diferente, avand la dispozitie o bila prinzatoare ( aia de care spuneam mai sus ) si fiind in cautarea uneia similare. Am facut 20 de retete pana acum. La fiecare concurs de acum 3 ani, imparteam cate o galetusa pe fiecare stand, poate, poate gasesc ceva ce nu mai puteam sa gasesc pe raftul magazinului. Toti prindeam tot pe "aia veche" mult mai bine. Maxx stie !!! Slave stie !!! Mirea stie !!! Diferenta clara.
Am avut una care se apropia, dar tot nu era ce trebuie.
Acum doi ani am muncit cu pasta pe bile de mi-au iesit ochii, ca sa scot un rezultat.
Anul trecut am trecut pe saculeti, tot sa caut ceva castigator. A mers, dar nu tine. Dovada anul asta in primele 24 de ore.
Toti cei care stiu de bila aia, stiu si ce inseamna o bila care face diferenta.
Asta am vazut la bila facuta acum de Vladut .

Sunt sigur ca fiecare lot are nada buna, cu atat mai mult cele calificate.
Nada este buna si prin prisma celui care o foloseste, sa stie cum sa o faca.
Totusi, la stilul de pescuit "izolat" , in afara faptului de a arunca departe , nu mai este mare lucru de facut. Asa ca, bila poate sa faca diferenta, ca diferente au fost intre cei care arunca bine.

Nu este greu de verificat bila lui Vladut si nici nu costa cine stie ce "investitia" .
O mie de cuvinte nu fac cat o bila aruncata intre alte trei. :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”