Recomandare mulinete Shimano

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

lucybolta
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 27, 2017 20:55
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Recomandare mulinete Shimano

Mesaj de lucybolta »

Salutare,

As vrea sa imi cumpar 4 buc Shimano dar sunt putin bulversat.
Am citit pareri despre Ultegra 14000 XTD, XSD, XTC, SpeedCast 14000 XTB dar nu stiu pe care sa o aleg. Am auzit/citit ca au cv pb cu galetu dar din cate am inteles daca asezi firul cu mana nu ar fi probleme.
Voi ce parere aveti despre aceste mulinete?

Multumesc aticipat !

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Recomandare mulinete Shimano

Mesaj de gabi1 »

"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Recomandare mulinete Shimano

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Toate modelele sunt ok, fiecare cu bugetul lui, iar problema de la galet, eu personal nu am avut o, am pescuit 2 ani cu xsc si 1 an cu ci4 xsb si nu am asezat nicodata firul cu mana si nici nu i am purtat de grija galetului, dar din pacate sunt multi care au avut aceasta problema si "vorba" lui gabi un simplu search rezolva multe probleme
ImagineImagine
BÂZ

lucybolta
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 27, 2017 20:55
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Recomandare mulinete Shimano

Mesaj de lucybolta »

Merci de raspuns :)

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Recomandare mulinete Shimano

Mesaj de rinvid2000 »

Am avut 2 ani xsc, de un an si ceva am xtd , nu am avut probleme la galet desi folosesc fire de 0,25 si 0,20 la niciuna dintre ele. Deocamdata sunt multumit de xtd si nu am ce sa le reprosez.

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1844
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare mulinete Shimano

Mesaj de robyvan »

Daca preferi frana pe fata ia-ti XTD sau XSD...aceeasi mulineta insa difera culoarea, mai ales ca acum sunt la promotie, 4 buc undeva la 2600 ron. Daca iti place baitrunner-ul clasic, vezi ca in toamna o sa apara noul model BBLC culoare neagra, inspirata de la XTD si putin mai usoara...720 g fata de modelele actuale care au 790 g.
slowly we rot- by Obituary

lucybolta
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 27, 2017 20:55
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Recomandare mulinete Shimano

Mesaj de lucybolta »

robyvan scrie:Daca preferi frana pe fata ia-ti XTD sau XSD...aceeasi mulineta insa difera culoarea, mai ales ca acum sunt la promotie, 4 buc undeva la 2600 ron. Daca iti place baitrunner-ul clasic, vezi ca in toamna o sa apara noul model BBLC culoare neagra, inspirata de la XTD si putin mai usoara...720 g fata de modelele actuale care au 790 g.

Cunosti ceva de SpeedCast 14000 XTB ? din cate am citit par a fi ok si astea, doar ca nu stiu ce rulment nu are fata de celelalte. Am auzit ca se poate pune doar ca nu stiu despre ce rulment este vorba.

Merci de raspuns !

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1844
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Recomandare mulinete Shimano

Mesaj de robyvan »

Ai mp cu niste linkuri, sper sa iti fie de folos recenzia la speedcast.
slowly we rot- by Obituary

lucybolta
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iun 27, 2017 20:55
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Recomandare mulinete Shimano

Mesaj de lucybolta »

robyvan scrie:Ai mp cu niste linkuri, sper sa iti fie de folos recenzia la speedcast.
Merci ! :)

Avatar utilizator
cheloo83
Mesaje: 445
Membru din: Dum Sep 22, 2013 15:13
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Recomandare mulinete Shimano

Mesaj de cheloo83 »

Am si XSC si recent am mai luat un set de XSD ..sunt câteva diferențe dar se refera la felul cum sunt lucrate ..XSD au frână pe fata din fabrica in schimb xsc trebuiesc umblate putin la tamburi ..la xsc se mai adaugă cel putin 1 rulment la manivelă la XSD nu mai trebuie si mi se pare ca XSD E LUCRAT mai finut ..am de vanzare 4 XSD aproape noi am pus fir pe 2 tamburi pt probe..caut sa imi iau masina si le scot la vanzare ..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”