Pescuitul crapului pe rauri.

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Pescuitul crapului pe rauri.

Mesaj de Chira »

Dupa cum spune si titlul,vreau sa imi ziceti cate ceva despre acest gen de pescuit. Am gasit un loc pe raul Mures in care s-au prins ceva crapi dar eu nu reusesc sa am nici macar o trasatura mai serioasa. Zona poate fi pescuita doar de pe un singur mal( celalalt mal este abrupt ,15m, sau plin de copaci aplecati pe apa). Apa este moale si are in jur de 4 5 m cu cateva gropane. Am incercat tot felul de monturi de la arici ,momitoare pana la plumb pierdut dar fara rezultat. Ca si momeala tot asa de la rame rosii pana la porumb dar nu am prins decat scobari. Nada am folosit mamaliga simpla neaditivata facuta din malai sau spartura de cereale( grau,porumb,floarea soarelui,orz, orzoaica). Am incercat si in malul opus si in groapa si la buza ei si in prag, dar nimic. Va rog sa imi dati ceva sfaturi pt. ca e frustrant sa vad cum sar crapii langa montura mea si sa nu reusesc sa agat nici macar 1 , am incercat de o luna incoace aproape zilnic.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul crapului pe rauri.

Mesaj de Albert »

Pai daca n-a mers la arici treci la urmatorul nivel: japca.
Daca nici asa nu merge schimba râul.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Pescuitul crapului pe rauri.

Mesaj de Chira »

Albert scrie:Pai daca n-a mers la arici treci la urmatorul nivel: japca.
Daca nici asa nu merge schimba râul.
Mersi. Esti de mare ajutor. Nu ai cumva o baterie care nu iti mai trebuie?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Pescuitul crapului pe rauri.

Mesaj de gabi1 »

Chira scrie:
Albert scrie:Pai daca n-a mers la arici treci la urmatorul nivel: japca.
Daca nici asa nu merge schimba râul.
Mersi. Esti de mare ajutor. Nu ai cumva o baterie care nu iti mai trebuie?
Chira scrie: Am incercat tot felul de monturi de la arici ,momitoare pana la plumb pierdut dar fara rezultat.
Ți-o cauți cu lumânarea. Dacă te-ai reprofilat pe pescuitul la amperi cumpără-ți o barcă țapănă așa cum intenționai(nu jucăriii de piscină). Acumulatori găsești pe la REMAT, nu sunt moka, aproape gratis! :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Pescuitul crapului pe rauri.

Mesaj de Chira »

Eu glumeam cu bateriile. Am facut arici pt ca nu mai stiam ce sa incerc, pe aici asa se pescuieste la crap si ma gandeam ca poate.... Eu zic ca fac un pescuit destul de sportiv avand in vedere ca eliberez toti pestii iar pe cei care ii iau acasa ii bag in balta mea. Ariciul avea doar 2 carlige( unul sus si unul jos). Nu stiu daca e permis dar am zis sa incerc din lipsa de altceva.
Astept inca sfaturi si promit ca nu mai dau cu bombe :))

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuitul crapului pe rauri.

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Incearca, daca tot momesti cu mamaliga, sa pui si pe firul de par/carlig, cubulete de mamaliga, mai tari. Incearca, la buchet de rame, "coronite" de porumb de floricele.....Un nene de prin Ciolpani, pescuieste crapi pe Ialomita, in gropane, cu plumb lat ca montura ( fara sa nadeasca ), si in carlig ( 1/0 ).....coropisnita...
Gone fishing....

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Pescuitul crapului pe rauri.

Mesaj de Chira »

Eduard Mosneanu scrie:Incearca, daca tot momesti cu mamaliga, sa pui si pe firul de par/carlig, cubulete de mamaliga, mai tari. Incearca, la buchet de rame, "coronite" de porumb de floricele.....Un nene de prin Ciolpani, pescuieste crapi pe Ialomita, in gropane, cu plumb lat ca montura ( fara sa nadeasca ), si in carlig ( 1/0 ).....coropisnita...

O sa incerc faza cu coropisnita pe timp de zi ca noaptea ma omoara moatele. La buchet de rame(rosii) nu am nici o sansa ca le devoreaza pestii mici. Cum se nadeste pe rauri? Eu am aruncat mai in amonte cu cativa m bulgari de mamaliga cu seminte si am si dat cu prastia cateva maini bune de porumb tare.

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuitul crapului pe rauri.

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Nu prea am pescuit dupa crap, pe rauri. In principiu, daca nu e un curent/debit mare, poti arunca nada cu 10 m in amonte de locul unde pescuiesti.
Cauta gropile, pragurile sau structurile submerse ( copaci cazuti, buturugi etc )... Incearca sa nadesti cu niste pelete mai mari ( 10 - 20 mm ), porumb fiert, de ce nu, si niste boillies....
Pe Dunare, eu pescuiam destul de simplu la ciortan/caras, cu un feeder, montura method, pe care puneam mamaliga cu niste micropelete de krill, iar pe firul de par, boaba simpla de porumb....
Incercand cat mai multe variante, vei putea afla ce/cum/unde mananca si crapul, acolo.
Gone fishing....

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Pescuitul crapului pe rauri.

Mesaj de Chira »

Ma gandeam sa imi fac niste bile din mamaliga(gen boilie) si sa le fierb,dupa care sa nadesc cu ele. Poate ii invat cu forma si prind curaj. Din cate am inteles,crapul salbatic,este mult mai suspicios decat cel de balta. Am folosit fire de 0.40, avand in vedere ca pescuiesc la marginea agataturilor. Oare sa fie si asta o problema?

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuitul crapului pe rauri.

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Probabil. Incepe cu niste echipamente mai finute, un fir de 0.25/0,3 , carlige ceva mai micute ( 8 - 10 ), chiar mai mici. Nu exista reguli general valabile in pescuitul pestelui salbatic, trebuie incercate mai multe variante....
Gone fishing....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”