Mtx class 465gr?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Dan Mitranescu scrie:
"Tehnica ratoiului schiop" este altceva.
N-am spus tehnica ratoiului schiop, ci tehnica schiopului - sau 4 pasi inainte, unul inapoi - (n-o sa gasesti denumirile astea, ca atare, in nici un manual de vanzari) si exact pe asta se bazeaza. Chiar simti empatie cu cumparatorul, vrei sa-l ai de client pe termen lung si, efectiv, il opresti din a cumpara lucruri inutile.


P.S. Nu uita albastrul! :D
P.S.1 Vezi ca pierzi startul :)
Asa da, dar fara sa o consider o tehnica.( nu am studiat niciodata aspecte de genul ).

P.S. nu folosesc albastru. Am alta solutie pentru a reduce maxim orice urma de infectare. :D
Au luat startul ieri doi prieteni, ... direct sus. :D Cel putin pe zona unde mergem noi, pana nu mai este nicio frunza in copaci, nu se face mare lucru.

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de silviu_florescu »

Cautam pe net niste informatii despre Daiwa Basiair Z45 Ags si am gasit discutia asta..

As vrea sa ii iau apararea lui Dan aici..Nu il mai acuzati pentru diferentele de greutate de 30-40g.. e un mizilic, e acceptabil.

Ce sa mai zica posesorii de Daiwa Basiar Ags mai sus mentionata care, in loc de 205g (asa cum scrie ca ar avea), au 370g ?!!

Nu vorbesc din auzite, ci din cantarite. Mariu Barbu le are, am vrut sa fac o comparatie intre modelele de 330g pe care le fac si ale lui si.. surpriza :)

Ma mir cum de nu i-a dat nimeni in judecata pana acum.
Era dubios cum au scos ei un bat de 205g, cand numai mandrina aia metalica are 75g..

Si la blankurile pe care fac eu bete exista diferente de 10-15g pe lanseta. Se intampla in special pe talon la cele mai grele modele, cu "carne" mare de carbon.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Asta discutam. Era mai mult o cerere de informatie, nu repros, sa nu se fi pacalit omul cu un produs copiat. Nu cred ca este nimeni suparat.
Am continuat cu faptul ca toata lumea "minte" si informatiile de pe site-uri nu sunt chiar asa de luat in calcul. Si nu numai la lansete sau articole de pescuit.
In industrii mult mai mari se practica treaba asta. Exemple sunt multe.

Pe lansete nu stiu sa am abateri mai mari de 20g si asta cu acoperire reala, pentru ca am gasit printre ele chiar valorile indicate. Si nu una. La MTX14 chiar a fost masurata greutatea intr-o emisiune la PVTV . 410g.
Si daca pui valoarea maxima gasita, poate sa insemne ceva negativ, pentru cineva care gaseste o lanseta mai usoara. Poate crede ca este mai subtire in carne.

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de silviu_florescu »

Ca sa nu mai fie discutii, ar trebui scrisa marja sau greutatea minima si maxima.
Oricum, teapa de 1000 euro a Daiwei este tare.. ar fi putut spune ca "are 200g, sau.. dublu". Cam cum sunt inscriptionate unele produse alimentare.. "pot contine urme de ciocolata " :))

Sa vezi acum clientii cum vin la cumparat lansete cu cantarul dupa ei :)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de DumiD »

Deci mai bine ca englejii, care merg pe burta si nu dau nimic, decat sa dai 205 gr si sa aiba dublu, parerea mea. Ionut, eu ziceam sa cauti pe site-urile lor greutatea unei lansete, nu sa stai tu cu cantarul si sa-mi zici cat are

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de ionut72 »

DumiD scrie:Deci mai bine ca englejii, care merg pe burta si nu dau nimic, decat sa dai 205 gr si sa aiba dublu, parerea mea. Ionut, eu ziceam sa cauti pe site-urile lor greutatea unei lansete, nu sa stai tu cu cantarul si sa-mi zici cat are
N-am stat cu nici un cantar, ca, daca stateam, iti spuneam cat are BaisaAir fix! :D N-am cantarit niciodata lansetele cu care am pescuit. Si nici mulinetele.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

cristialex
Mesaje: 221
Membru din: Mar Iul 23, 2013 16:58
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de cristialex »

Ce om normal stă să cântărească lansetele... :shock: și beretta din fabrica vine cu o mică abatere :lol:

cristialex
Mesaje: 221
Membru din: Mar Iul 23, 2013 16:58
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de cristialex »

Dar totuși este bine de știut. Data viitoare când mă voi duce să mi achiziționez lansete, mă voi duce cu cantarul în buzunar. :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de gabi1 »

Să-ți iei și un micrometru comparator. Să vezi cum se trage vânzătorul la față, ca țapu' la c***e!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx class 465gr?

Mesaj de Dan Mitranescu »

O lanseta usoara este de apreciat, dar nu neaparat o lanseta usoara este si buna.
O lanseta buna este aia pe care te poti baza ca nu se rupe si ca poti lansa cu ea cat mai bine toata gama de monturi, inclusiv cele mai grele ce se folosesc uzual (momitoare, saci solubili,... )
Ca este buna pentru orice altceva, nu cred ca se poate discuta. Fiecare cu placerile lui ascunse. :)
Asa ca, pe langa faptul ca datele tehnice sunt trase de par, nici mare branza nu ofera ca informatie, chiar daca sunt 100% corecte.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”