Penn Affinity 8000LTD

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Penn Affinity 8000LTD

Mesaj de gabi1 »

nu discutam de achizitia sau nu a acestei mulinete in suma asta de bani (ati presupus voi asta stiind ca vreau sa-mi schimb mulinetele cu ceva la alt nivel)

si cam care zici tu ca si-au dovedit fiabilitatea in afara de bblc model vechi in suma asta de bani
Discutia era despre diferentele dintre cele doua modele(fara relevanta), eu nu cred ca am facut referire la pret sau fiabilitate. Festina lente, Ovideli. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Penn Affinity 8000LTD

Mesaj de ovideli »

gabi1 scrie:
nu discutam de achizitia sau nu a acestei mulinete in suma asta de bani (ati presupus voi asta stiind ca vreau sa-mi schimb mulinetele cu ceva la alt nivel)

si cam care zici tu ca si-au dovedit fiabilitatea in afara de bblc model vechi in suma asta de bani
Discutia era despre diferentele dintre cele doua modele(fara relevanta), eu nu cred ca am facut referire la pret sau fiabilitate. Festina lente, Ovideli. :D
probabil am inteles eu gresit cand ai spus ca nu figureaza pe lista ta de prioritati, dar nu asta e important, deviem de la subiect.

Eu am intrebat daca sunt diferente mari intre modelul nou si cel vechi. Asa cum am spus mie mi se pare doar o cosmetizare: la modelul nou au redus nr. de rulmenti la 9 buc, au pus o manivela in plus si au schimbat culoarea la tambur, corpul banuiesc ca este tot din aluminiu, avind cam aceeasi greutate, in rest nu vad nimic in plus la noul model.

Are cineva acest model? poate ne da ceva info. in plus fata de ce am gasit noi
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Penn Affinity 8000LTD

Mesaj de gabi1 »

Eu am intrebat daca sunt diferente mari intre modelul nou si cel vechi. Asa cum am spus mie mi se pare doar o cosmetizare: la modelul nou au redus nr. de rulmenti la 9 buc, au pus o manivela in plus si au schimbat culoarea la tambur, corpul banuiesc ca este tot din aluminiu, avind cam aceeasi greutate, in rest nu vad nimic in plus la noul model
In mare spusei si eu mai sus, tu văzusi si chestia cu rulmentii care mie imi scăpă! :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Penn Affinity 8000LTD

Mesaj de mrs »

La modelul ltd ambii tamburi sunt adanci... pe cand la affinity 8000 lc ai tambur "plin" pt fire subtiri... si dupa parerea mea si mai conic.

guby
Mesaje: 17
Membru din: Mie Apr 29, 2015 17:54

Re: Penn Affinity 8000LTD

Mesaj de guby »

Va salut ! Stie cineva, cat fir monofilament de 0,26 (Trabucco XPS Long cast) intra pe un tambur de la Peen Affinity 8000 Ltd ? Multumesc !

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Penn Affinity 8000LTD

Mesaj de Simu Alexandru »

modelul vechi de 8000 lc este super fiabil si angrenajele sunt facute din materiale de calitate merg ca unse modelul nou am inteles ca nu prea este reusit
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Penn Affinity 8000LTD

Mesaj de Simu Alexandru »

Alin Galbenu scrie:Nu stiu ce sa zic, eu nu as investi atatia bani in mulinetele astea. Sunt curios, daca nu avea sistemul de oscilatie lenta, daca mai atragea atentia. Cred ca nu. Eu sunt de parere ca pretul lor este cam dublu si ceva, fata de cat valoreaza.
Eu in locul tau as merge pe ceva care si-a dovedit deja fiabilitatea, in anii ce-au trecut. Variante sunt foarte multe in suma asta de bani.
daca le iei din uk nu au preturile unflate de la noi :wink:
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Penn Affinity 8000LTD

Mesaj de iulius_gherase »

Pot sa spun ca galetul e de metal la penn affinity ltd,cu rulment incorporat,discuri carbotex in tambur din fabrica,angrenaje la interior metalice,pick-up care se blocheaza in orice pozitie..nu ai ce sa-i reprosezi,mai putin greutatea...ca posesor si de shimano si de penn,mi se par mai robuste pennurile,doar greutatea lor mi se pare un inconvenient si asta datorita angrenajelor
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

guby
Mesaje: 17
Membru din: Mie Apr 29, 2015 17:54

Re: Penn Affinity 8000LTD

Mesaj de guby »

SEPY31 scrie:modelul vechi de 8000 lc este super fiabil si angrenajele sunt facute din materiale de calitate merg ca unse modelul nou am inteles ca nu prea este reusit
,,Ai inteles ca nu e prea reusit'' ...De unde ? De la cine? De ce ,,nu e prea reusit''? Nu e aceeasi firma ? Isi bate ,,cuie in talpa'' singura ? Nu mai aruncati ,,pastile'' apoi bagati ,,capul in nisip'' ! Daca faci o afirmatie de genul asta vino si cu dovezi cumva ! Cu o certitudine, si atunci e ...Ok ! Chiar sunt curios !!!! Si cred ca nu sunt singurul !

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Penn Affinity 8000LTD

Mesaj de mrs »

Modelul nou plus cel ltd sunt mai slabe fata de lc.
Sunt cateva specificatii care care sunt diferite de la un model la altul ceea ce ma face sa cred ca sa umblat in angrenajul mulinetelor...
Aceste specificatii sunt:
Mai putini rulmenti la modelele noi fata de modelul lc
Raportul de recuperare diferit la modele noi fata de modelul lc
Modelele noi jocuri foarte mari in manivela.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”