O reteta de dip va rog!

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de cornelserbu »

pai hai sa-ti povestesc...prima data imi fac combinatia de mixuri cu adousurile de rigoare si o omogenizez f bine, apoi imi fac lichidul pentru n oua (in general multiplu de 10) din care opresc o parte pe care as folosi-o la 10 oua pentru dip, apoi fac asa cum spui tu, bat 20 deb oua, adaug lichidul corespunzator, iar apoi mix cat cuprinde......de cele mai multe ori la 10 oua pun 100 ml de lihid, lichid care este bine-nteles o combinatie de....bla, bla, bla....

sper ca acum s-a inteles de ce nu se tine cont de oua cand e vorba de dip :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
pista bv
Mesaje: 209
Membru din: Lun Noi 24, 2008 19:59
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de pista bv »

un dip simplu: CSL+atractant natural+aroma+ulei esential(la arome de fructe-ulei esential de bergamot iar la carne-ulei esential de piper) folosesti dozajele pt 500g de mix. Dupa ce le tragi pe firul de par poti sa le tragi prin mixul folosit si ai o aroma,nutritie si mici particule chiar linga cirlig :wink:
Balazs Istvan

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de EX-UL »

zenhor scrie:Explica-mi si mie chemoreceptia unui bob de porumb fals. Fie el si tinut intr-o aroma si indulcitor. Ce atrage crapul? Culoarea, forma, aroma sau gustul? Sau acei aminoacizi atat de importanti de care simte el ca are nevoie in subconstient cand vede bobul ala fals? Fie el si bob adevarat...mustind de aminoacizi de care simte el ca are nevoie.
Cunosc un caine care daca are doua farfurii in fata, una cu ceafa de porc si alta cu prajitura alege 10 din 10 prajitura. Si nu e un caine prost.
Intr-adevar crapul e mult mai prudent.
OBISNUINTA si GARDA JOS ! - asta este raspunsul . Daca si tu vezi o friptura care arata exact la fel ca cea din carne , ai sa o gusti si ai sa vezi DUPA ce gusti ca e din plastic . Existau niste fructe de ceara acum vreo 15 ani - si multi oameni s-au pacalit muscind dintr-un mar , pruna , caisa , samd - din bolul decorativ . Si vorbim despre oameni si nu despre crapi ......

Avatar utilizator
zenhor
Mesaje: 77
Membru din: Dum Dec 06, 2009 21:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de zenhor »

@Val

Corect...asta si spuneam.
Exista trei moduri(cunoscute deocamdata de noi) prin care crapul e atras de o momeala:
1. Vizual(bob de porumb fals...sincer nici ala uscat si tare n-are o valoare nutritiva mai mare decat cel de plastic)
1'. Vizual + olfactiv/gustativ(aici o sa consideram tot prima varianta, doar ca bobul e dipuit in aroma +/- indulcitor sau Pop-up-ul la fel in varianta doar cu aroma sau aroma + indulcitor)
2. Gustativ si/sau olfactiv(o bila mediocra sau slaba din punct de vedere al mix-ului, dar care sa elibereze rapid in apa un surplus de aroma sau indulcitor si care sa contina eventual un palatant. De regula sunt catalogate ca boilies-uri cu atractie imediata dar care se "ofilesc" rapid)
3. Nutritiv(aici intra mix-urile celebre, care de-aia au si ajuns sa fie apreciate de toata lumea).

Fiecare mod de atractie e aplicabil intr-o situatie anume. Daca stai 12 ore, 48 ore, o saptamana, doua, daca pescuiesti saptamanal pe acelasi loc, pe acelasi lac...apa rece, apa calda, hranire intensa, hranire timida, etc.

Faptul ca se prind crapi atat la plastic cat si la HNV nu poate sa demonstreze decat ca, pot fi pacaliti la fel ca orice alt animal, oricat de inteligent.
S-a impamantenit teoria potrivit careia crapul poate analiza elementele componente ale unei nade, pana la procentul de aminoacizi esentiali sau neesentiali, fara a pune "botul" pe bila respectiva. Asta ar face din el cel mai inteligent animal de pe planeta. Si atunci cu siguranta nu s-ar hrani cu plastic sau mamaliga.
Intr-adevar chemoreceptia este mecanismul pe care se bazeaza atat gustul cat si mirosul sau detectarea feromonilor, dar nu si prin care se poate detecta nivelul de aminoacizi. Prin chemoreceptie percepem si noi gustul mancarii sau mirosul. Atata ca omul trebuie sa inmoaie hrana in saliva pentru a degaja aceasta reactie, pe cand crapul poate gusta si mirosi fara a pune "botul" pe nada, intrucat compusii solubili se elibereaza in jurul nadei. Filtrand apa, automat va fi atras sau nu de gust si/sau miros.
Poate parea ciudat pentru ca omul nu poate decat mirosi fara sa-si bage in nas o floare, asta datorita compusilor volatili. Esterii sunt cel mai frecvent intalniti in natura, sub forma compusilor aromatici. Eh organismele din mediul acvatic pot gusta si mirosi fara sa bage in gura sau in nas obiectul respectiv.
Uneori obisnuinta(faptul ca vad ceva sub forma de bob de porumb sau de bila, prea des), ii face sa nu mai gandeasca inainte. Cred ca gandirea nu e punctul lor forte, avand in vedere ca au un creier cat bobul mai sus amintit, dar ca orice animal au instincte de supravietuire si reflexe pe care nu le putem cunoaste.
Taste (or, more formally, gustation) is a form of direct chemoreception and is one of the traditional five senses. It refers to the ability to detect the flavor of substances such as food, certain minerals, and poisons. In humans and many other vertebrate animals the sense of taste partners with the less direct sense of smell, in the brain's perception of flavor. In the West, experts traditionally identified four taste sensations: sweet, salty, sour, and bitter. In the Eastern hemisphere, piquance (the sensation provided by, among other things, chili peppers) and savoriness (also known as umami) have been traditionally identified as basic tastes as well.
Hai ca am discutat despre orice altceva in afara de dip :P !

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de cipibm »

@zenhor

Noaptea nu vede porumbul din plastic(daca nu e fosforescent :) )si totosi pune gura pe el. :?:

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de cornelserbu »

@ cipi

eu cred ca noaptea, da de porumbul preparat care-i place si incepe sa aspire, iar cel de plastic e foarte aproape...unde mai pui ca sta si putin mai sus decat celalalt...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: O reteta de dip va rog!

Mesaj de Andrei I »

Eu cred ca desi nopatea nu vede bobul de plastic ... il ia pentru ca, vorba lui Vali Bonto: "Cea mai buna aroma pentru crap e cea de punga " :) ..deci ii place plasticu' :)
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”