MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
sorin71
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 08, 2014 20:48
Puncte: 0
Localitate: TImisoara

MULINETA MX 14000

Mesaj de sorin71 »

Daca a folosit cineva mulineta ....pareri...impresii....

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

MULINETA MX 14000

Mesaj de petre iulian »

De folosit inca nu am folosit dar la `rece ce vad acum ma incanta :D
Exact ce ma interesa : usoara ,frana impecabila , asezarea firului corecta , recuperare rapida si sunetul facut de frana ... sa stiu din sunet ce face pestele in drill :wink: -o `dambla a mea ..

S-a optat pt achizitionarea a 8 bucati (6 deja sunt cumparate si urmeaza inca 2 )si acum ma gandesc daca e destul de rezistenta sa faca fata si spombului ca am nenorocit cateva mulinete schimano din generatia noua .. daca garanteaza Dan o sa mai adaugam inca minim 1 buc pt spomb .


Abia la anul in toamna vedem sigur daca au fost probleme cu ele pt ca o sa aibe o `viata grea cu 20-25 concursuri :lol: :lol:

ps .. parerea mea este ca- e ce trebuie !! :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

petre iulian scrie:De folosit inca nu am folosit dar la `rece ce vad acum ma incanta :D
Exact ce ma interesa : usoara ,frana impecabila , asezarea firului corecta , recuperare rapida si sunetul facut de frana ... sa stiu din sunet ce face pestele in drill :wink: -o `dambla a mea ..

S-a optat pt achizitionarea a 8 bucati (6 deja sunt cumparate si urmeaza inca 2 )si acum ma gandesc daca e destul de rezistenta sa faca fata si spombului ca am nenorocit cateva mulinete schimano din generatia noua .. daca garanteaza Dan o sa mai adaugam inca minim 1 buc pt spomb .


Abia la anul in toamna vedem sigur daca au fost probleme cu ele pt ca o sa aibe o `viata grea cu 20-25 concursuri :lol: :lol:

ps .. parerea mea este ca- e ce trebuie !! :wink:
Ma bucur ca iti plac mulinetele si ca esti multumit de principalele caracteristici functionale.
Iti garantez ca si la interior totul corespunde descrierilor.
O idee cu care a venit fabrica, pe care o vad extraordinara ca functionalitate in timp a mulinetei, este plasarea wormshaftului in partea de jos a carcasei.
Daca pinioanele se greseaza din partea de jos a mulinetei, unde se depune in general vaselina, wormshaftul ( partea canelata ) nu se greseaza daca este pozitionat in partea superioara a carcasei, deoarece nu este angrenat de piese care sa preia vaselina depusa. Este motivul pentru care mulinetele incep sa se se miste mai greu, sa se forteze in pinioane si sa se ajunga la jocuri mari.

Ori la MX 14000 wormshaftul fiind plasat in partea de jos, piesa care culiseaza pe el, impinge dintr-o parte in alta depunerile de vaselina, urcand-o atat pe axul wormshaftului cat si pe pinioane.
Plusurile pe care le vad pentru fiabilitatea mulinetei sunt:
- rulmentii de mare precizie, capsulati perfect, ce nu isi pierd vaselina, asigura o rulare perfecta a pinioanelor.
- pinioanele sunt presate la rece. ( se poate observa presarea circulara pe spatele dintilor ). Procedeul intareste stratul superior al dintilor si elimina o eventuala tasare a zonei respective in timp, aspect ce face ca mulineta sa prinda jocuri. Tasarea fiind facuta, jocurile nu vor aparea. Toate mulinetele merg bine la inceput, dar numai unele raman fara jocuri in timp.
- toate piesele sunt supracalibrate. Metalice si groase.
Le-am folosit 6 luni. Nu mult, dar suficient sa stiu ca pot sa garantez oricand mecanismul, lund in calcul ce am vazut in mulineta si experienta pe care o am in utilizarea acestora. Daca TD6000 nu m-a dezamagit 6 ani ( pacat de ele, ca sunt mici ca tambur ... si nu asa comerciale ca aspect) , MX-urile sunt peste ca mecanism.
P.S. multumesc pentru achizitie. Nu veti fi dezamagiti.
Fişiere ataşate
1DM44018xx.jpg
1DM44018xx.jpg (127.25 KiB) Vizualizat de 13823 ori

Smooth
Mesaje: 15
Membru din: Mar Noi 14, 2017 0:05
Puncte: 0
Localitate: Craiova

MULINETA MX 14000

Mesaj de Smooth »

Salutare! Si eu am luat mulineta si vreau sa spun ca este senzatie. Arata f f f bine, iar dupa ce am pus un fir verde inchis pe ea, este din alt film. De mers merge totul perfect pe ea (frana micrometrica este foarte rapida, dar are o plaja suficient de larga, astfel incat sa te poti juca cu pestii in drill asa cum vrei). Asezare firului este extraordinara! Am montat-o pe un mtx 14 black, am facut niste lanseuri pe apa si am atins 170 m pe clips (in aer, nu in momentul in care plumbul intra in apa) in conditiile in care sunt la începutul vietii mele de "casting" :). Sa mai spun ca 135 m cu montura pe clips este joaca de copii? Nu mai spun:) Per total, nu ai ce sa-i reproșezi!!!
Asadar, felicitari Dan, felicitari Hakuyo! Ati realizat un ansamblu lanseta-mulineta care de 830 lei care se bate cu altele de peste 2000 lei.
Acum am si eu o întrebare: in ce masura mulineta este water proof? Ma intereseaza ca la inceputul partidelor sa arunc niste apa cu mana pe tambur, pentru a lubrifia firul. Multumesc!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Smooth scrie:Salutare! Si eu am luat mulineta si vreau sa spun ca este senzatie. Arata f f f bine, iar dupa ce am pus un fir verde inchis pe ea, este din alt film. De mers merge totul perfect pe ea (frana micrometrica este foarte rapida, dar are o plaja suficient de larga, astfel incat sa te poti juca cu pestii in drill asa cum vrei). Asezare firului este extraordinara! Am montat-o pe un mtx 14 black, am facut niste lanseuri pe apa si am atins 170 m pe clips (in aer, nu in momentul in care plumbul intra in apa) in conditiile in care sunt la începutul vietii mele de "casting" :). Sa mai spun ca 135 m cu montura pe clips este joaca de copii? Nu mai spun:) Per total, nu ai ce sa-i reproșezi!!!
Asadar, felicitari Dan, felicitari Hakuyo! Ati realizat un ansamblu lanseta-mulineta care de 830 lei care se bate cu altele de peste 2000 lei.
Acum am si eu o întrebare: in ce masura mulineta este water proof? Ma intereseaza ca la inceputul partidelor sa arunc niste apa cu mana pe tambur, pentru a lubrifia firul. Multumesc!
Multumesc si eu pentru aprecierea produsului.
Asa este . Frana se blocheaza ferm, fara sa fie nevoie de o fortare a fluturelui ( implicit a filetului ) , se desface constand, fiecare clic determinand o forta precisa de franare, cu o desfasurare constanta a firului.( fara fluctuatii de tensiune in fir ). Acesta este carbontexul.
Asezarea firului este aparte. Conicitatea data de wormshaft pastreaza pe fata tamburului o adancime de aprox. 2-3mm necesara aruncarilor lungi, fara riscuri de peruci, sau spire iesite necontrolat ce bat pe inele, ducand firul cu o asezare perfect dreapta pana la nivelul buzei din spate a tamburului. Este prima mulineta la care recomand ca firul sa fie pus manual ( nu pe masina de tras fire ), deoarece este pacat ca mulineta sa nu beneficieze de propria asezare a firului. Chiar daca se incarca tamburul cu masina in magazin, acesta se poate trage de pe un tambur pe altul folosind un tambur de rezerva gol sau o alta mulineta mare cu tamburul gol.

Mulineta este protejata inclusiv la apa sarata, aceasta avand puteri corozive mult mai accentuate in comparatie cu apa simpla.
Fabrica construieste pe un criteriu precis : "mulineta cu protectie la apa sarata". Aici sunt incluse :
- pinioanele anodizate. Acesta este un tratament ce mareste rezistenta la oxidare a metalelor ( culoarea neagra ).
- rulmentii au o capsulare perfecta, fara ca apa sa poata intra in ei.
- toate piesele metlice sunt inoxidabile. Inclusiv suruburile sunt din inox. ( se poate verifica, deoarece nu sunt atrase de magnet si implicit nu contin fier ).
Asa ca daca mulinetele sunt facute sa reziste la medii mult mai corozive decat apa simpla, atunci garantat ca vor fi protejate mai bine si pe durata mult mai mare, fiind folosite in conditiile de la noi.
Chiar daca mulineta este scapata cu totul in apa, nu pateste nimic. Conditia este sa se scurga apa bine ( prin desfacerea suruburilor ), pentru a nu degrada vaselina din interiorul mulinetei.
In situatia in care mulineta este stropita sau spalata ( valuri, ploaie, jet de la robinet, ... ) apa nu intra in mulineta.

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

MULINETA MX 14000

Mesaj de HENRICH »

Salut! Am o intrebare catre domnu Dan-sistemul(rulmentul) antiretur -in ce proportie are componente plastice?Cum se comporta la temperaturi mai scazute?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

HENRICH scrie:Salut! Am o intrebare catre domnu Dan-sistemul(rulmentul) antiretur -in ce proportie are componente plastice?Cum se comporta la temperaturi mai scazute?
"Rulmentul de antiretur" este facut intodeauna cu role ( nu bile ) din material plastic.
Nu este neaparat un rulment ( care transforma miscarea de alunecare in una de rostogolire , conform definitiei ), este mai mult un sistem complex de blocare instantanee de sens la rotatie.

Acest sistem ( rulmentul antirevers ) NU SE UNGE, ca in cazul rulmentilor, aceasta fiind o gresala ce se poate face la reconditionarea mulinetelor.

La MX14000nu nu am ce sa spun in plus. Nimeni nu a constatat eventuale probleme pana acum, legat de acel sistem in folosirea la frig, dar nici asa frig nu a fost.
Eu unul nu m-am lovit niciodata de o astfel de problema, indiferent de mulineta folosita si nici nu am auzit de astfel de cazuri. Nici nu ma gandesc ca in cazul MX14000 sa fie altfel.

Smooth
Mesaje: 15
Membru din: Mar Noi 14, 2017 0:05
Puncte: 0
Localitate: Craiova

MULINETA MX 14000

Mesaj de Smooth »

Multumesc pt raspuns Dan!
Sunt curios voua cat fir (diametre intre 0.24 - 0.27) v-a intrat pe tamburul de 10000? Mie mi-au intrat 500 m de 0.25 mm si mai poate sa ia vreo 50 zic eu.

Smooth
Mesaje: 15
Membru din: Mar Noi 14, 2017 0:05
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Smooth »

Smooth scrie:Multumesc pt raspuns Dan!
Sunt curios voua cat fir (diametre intre 0.24 - 0.27) v-a intrat pe tamburul de 10000? Mie mi-au intrat 500 m de 0.25 mm si mai poate sa ia vreo 50 zic eu.
Nimeni nu a pus fire! Am vazut Dan spunea ca au pus la magazin si vreo 300 m de 0.25 si ar mai fi mers 100. Dar mie mi-au intrat 500 si mai mergeau 50. Desi știu ca nu toti producătorii respecta grosimea specificata a firelor, sunt curios de ce diferenta atat de mare. Statistic ma interesează, caci consider ca e un lucru bun ca ai loc pt mai mult fir! o sa vreau sa pun fir de 0,27 si as vrea sa vad cam cat intra.

sorin71
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 08, 2014 20:48
Puncte: 0
Localitate: TImisoara

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de sorin71 »

Stie cineva la recuperare a 200 metri fir cu plumb de 150gr te lasa muschii......adica sunt mulinete de top gen bblc....daiwa infiniti...la care nu simti greutatile....dulapii :D ...Eu pescuiesc mult plantat .....si am obosit.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”