piesa tambur shimano

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: piesa tambur shimano

Mesaj de bogdanpesc »

Pana la urma a rezolvat cineva problema cu saiba caraietoare ?...ca eu nu
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: piesa tambur shimano

Mesaj de Filip Mihai »

Salutare dragi pescari, anul trecut am achizitionat 4 BBLC Ci4+ si la toate 4 (8 tamburi) au disparut caraitu ala din timpul drilului chiar dupa primele 2-3 partide...trist pentru mulinete de 1299Lei.

Intr-un final am gasit 2 variante, una am pus-o deja in aplicare, iar cealalta e mult mai costisitoare dar e sigura...deci:

1. Am gasit pe cineva care PRODUCE sau mai bine spus, confectioneaza manual acel arcusor, cei de la shimano am inteles ca-l produc dintr-o sarma de 0.2mm grosime, iar domnul respectiv mi le-a facut de 0.4mm grosime, le-am probat un sezon intreg si a disparut caraitul doar la 2 dintre cei 8 tamburi dupa 20-25 partide.
Problema ar fi ca nu prea pot sa dau detaliile de contact ale persoanei respective pentru ca el se ocupa cu altceva si nu are timp deloc sper sa fiu inteles. (pretul a fost 25 lei per tambur)

2. Cea mai sigura varianta si cu durata pe viata este urmatoarea, din cate am inteles tamburii de la Ultegra XTB Ci4+ sunt perfect identici cu cei de la BBLC Ci4+, doar ca cei de la XTB au sistemul, sau mai bine zis, arculetul ala care produce caraitul specific drilului este mult mai rezistent, rigid si profesionist (fara moarte). Personal am probab tamburii de la XTB la mulinetele mele BBLC Ci4+, la prima vedere se potrivesc 100% doar ca nu am pescuit cu varianta asta de upgrade sa vad cum se comporta, daca se comporta diferit mulineta, cu toate ca nu cred ca au de ce sa faca "figuri".
Pret: in jur de 200 lei per tambur, dar daca reusesti sa le vinzi pe cele pe care le ai, nu mai e asa scump. :)

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: piesa tambur shimano

Mesaj de bogdanpesc »

Cred ca nu vorbim de aceeasi piesa
La mine este o tabla (saiba) care are o tablita iesita in exterior...aia "caraie"...nu am vazut nici o sarma
Veazi pozele de mai sus.
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: piesa tambur shimano

Mesaj de HENRICH »

Salut! Daca va uitati mai bine-''sarma'' din cauza este un arc si este situata sub piesa care ,prin contact cu roata dintata da sunetul de clic,daca se slabeste numai apasa piesa pe roata dintata si dispare sunetul.Stima!

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: piesa tambur shimano

Mesaj de Filip Mihai »

bogdanpesc scrie:Cred ca nu vorbim de aceeasi piesa
La mine este o tabla (saiba) care are o tablita iesita in exterior...aia "caraie"...nu am vazut nici o sarma
Veazi pozele de mai sus.
Am vazut despre ce vorbesti...nu stiu daca gasesti sa o schimbi.

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: piesa tambur shimano

Mesaj de bogdanpesc »

up....ceva noutati
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3766
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: piesa tambur shimano

Mesaj de odoctee »

Up
Interesat!
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”