Nadire in forma T

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Nadire in forma T

Mesaj de syyd »

Daca niciunul dintre cei care au raspuns nu mi-au atras atentia, de ce o faci tu? Am obtinut informatia pe care mi-am dorit-o. Daca o sa o pun in practica e treaba mea. Trebuie sa iti cer tie voie sa fac afirmatii in topicul deschis de mine?


Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Nadire in forma T

Mesaj de ionut72 »

ovideli scrie:
syyd scrie: Daca nu te priveste subiectul si nici nu poti fi de ajutor, de ce esti carcotas?!

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk
In prima postare ai cerut detalii despre nadirea in T, iar la ultima postare le multumesti celor care ti-au dat info, dar le spui ca nu se potriveste pe baltile pe care pescuiesti, pai cine-i carcotas?, de fapt ce te intereseaza? ......... pe baltile pe care pescuiesti.
Ia-o, bre, usor, ca nu ne-am nascut, nici unul , invatati! N-a grestit cu nimic, omul a auzit de acest fel de nadire, necunoscut, si a cerut detalii. Le-a primit, a multumit, dar, pe baltile pe care pescuieste metoda e inaplicabila. Unde-i baiul? :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Nadire in forma T

Mesaj de shahjaban »

Nadirea in T se face de obicei din barca .... de pe mal este greu ( nu zic imposibil ) sa o poti face corect...Sunt balti unde te lasa intre anumite ore sa nadesti din barca si pescuitul este lansat de pe mal sau balti unde se planteaza ... acolo poti face destul de rapid si precis nadirea in T . Acest tip de nadire se practica in general pe balti care au fundul uniform si fara structuri pentru a incerca sa interceptezi pestele in miscare din mai multe directii si sa il tii pe patul de nada .
Dragos C. - Brasov

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Nadire in forma T

Mesaj de syyd »

Multumesc pentru informatii!

Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Nadire in forma T

Mesaj de Bogdan Timis »

este nadirea in forma T cea mai buna varianta de nadire? De ce nu se foloseste decat aceasta forma?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire in forma T

Mesaj de nit_matias »

Nu exista "cea mai buna metoda de nadire", exista doar metoda potrivita pentru circumstantele date. Cu alte cuvinte, nadirea trebuie adaptata la: anotimp, balta, substrat, tipul de peste vizat, ce pesti mai sunt in balta, profilul lacului, pescuit plantat, pescuit din mana, etc.... Sunt foarte multe variabile si acestea se pot schimba chiar in timpul partidei de pescuit, iar abilitatea pescarului de a se adapta la situatiile cu care se intalneste vine din experienta si din inspiratie.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Nadire in forma T

Mesaj de osc1or »

Nu e greu de facut nadirea in T nici din mana.
Clipsezi spombul si arunci pe reperi luati pe malul de sus pt linia orizontala a Tului. Pt linia verticala tragi linii cu cobra.
Atentie insa, nadirea in T nu merge din 2kg de bile....

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Radu Vasilescu
Mesaje: 122
Membru din: Mie Mai 25, 2016 15:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire in forma T

Mesaj de Radu Vasilescu »

Poate ar trebui precizat, de la inceput, cum se aseaza litera "T" pe balta. :)
Acum zic ce-am inteles din postarile d-lui Iulian Petre: partea orizontala a T-ului la distanta de malul opus astfel incat sa poti plasa momeala intre mal (zona de confort a pestelui) si patul de nada paralel cu malul. Partea verticala a literei este pe mijlocul standului pentru a stopa pestele umblator. Aici cred ca sunt mai multe variante de plasare a monturilor, nu ma hazardez.
Deci, "T"-ul se cand ai malul opus la distanta care permite tactica asta.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Nadire in forma T

Mesaj de ionut72 »

Bogdan Timis scrie:este nadirea in forma T cea mai buna varianta de nadire? De ce nu se foloseste decat aceasta forma?
Cea mai buna varianta de nadire e cea care prinde peste in partida respectiva. Nu e nici pe departe singura, exista si altele:

-patul de nada
-farfuriile de nada
-nadirea extinsa
-nadirea cu saculet (fir) solubil atasat forfacului.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nadire in forma T

Mesaj de nit_matias »

Mai sunt si astea pentru cei interesati
- Nadirea in linie (faci o linie de nada si pescuiesti cu 2 monturi in exteriorul liniei si cu 2 pe linie)
- Strategia de nadire cu 2 paturi de nada (faci 2 paturi de nada si pescuiesti intre ele)
- Nadirea in mal adica (nadesti pe intreaga lungime a malului aferent standului si pescuiesti in mal)
- Nadirea in trepte adica nadesti la 30 dupa 60 dupa 90 m si pescuiesti tot asa si vezi unde ai raspunsul cel mai bun, acolo pui 2 lansete si celelalte 2 le ti pe celelalte 2 pozitii.

Variantele sunt foarte multe si asa cum s-a mai spus, depinde de situatie si context.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”