Recomandare masina pentru pescuit la crap

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru Popescu scrie:
Am inteles aroganta, dar sa treci pe langa ARO, cu siguranta a fost o intamplare. Sa nu uitam ca ARO a fost o masina de off-road foarte buna si cu performante mondiale.

Ai mers vreodata cu lanturi pe noroi ?
Ai vazut vreo masina intepenita in noroi care avea lanturile puse ?

Pe urma iti spun eu cate 4x4 puse pe burta in noroaie am vazut.
Pe 4x4 fara cauciucuri adecvate nu ai nici cea mai mica baza. Aici se mai incurca lumea si se bazeaza pe masina.

Ai incredere in ce spun, nu te poti baza pe un 4x4 fara cauciucuri cu crampoane ( ca alea sunt in teste pe masini :wink: ) cum te poti baza pe o masina cu lanturi.

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de Alexandru Popescu »

Dan Mitranescu scrie:
Alexandru Popescu scrie:
Am inteles aroganta, dar sa treci pe langa ARO, cu siguranta a fost o intamplare. Sa nu uitam ca ARO a fost o masina de off-road foarte buna si cu performante mondiale.

Ai mers vreodata cu lanturi pe noroi ?
Ai vazut vreo masina intepenita in noroi care avea lanturile puse ?

Pe urma iti spun eu cate 4x4 puse pe burta in noroaie am vazut.
Pe 4x4 fara cauciucuri adecvate nu ai nici cea mai mica baza. Aici se mai incurca lumea si se bazeaza pe masina.

Ai incredere in ce spun, nu te poti baza pe un 4x4 fara cauciucuri cu crampoane ( ca alea sunt in teste pe masini :wink: ) cum te poti baza pe o masina cu lanturi.
Ai dreptate Dan, stiu ce pot face lanturile pe noroi. Si cand esti suspendat "pe burta" acolo ai ramas.
Sunt crescut in orasul in care ARO se fabrica si crede-ma ca la noi off-road`ul pe munte la 2400 m cu masinile este ca la Bucuresti o plimbare pe seara pe Dorobanti sau pe Decebal.

Oftopic : Poti incerca si un Suzuki Vitara daca iti ajunge spatiul, au fost masini mici, motor mic pe benzina, impozit mic, asigurare mica si foarte fiabile in conditiile specificate de tine. Nu stiu cat bagaj ai , dar cred ca are suficient spatiu pentru o persoana sa plece la pescuit timp de o saptamana.
...

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de danutlupu »

Ca sa impaci si varza si capra ar trebui un pick-up 4*4 cu bena mare gen L200, Ranger, Hilix, Navara, dar depaseste bugetul de multe ori; poate se gaseste ceva vechi eventual cu volan pe dreapta pe la 5.000 EUR, sau un Ranger pe la 6.000.
Eu am ajuns sa umplu un Hilux cu remorca cand merg la pescuit si a trebuit sa-mi pun coviltir la remorca de 2,4*1,4 m ca sa incapa toate bagajele. La fel se intampla cand iau rulota, o burdusesc si pe ea cand plec. Cum nevoia e in primul rand de spatiu, zic si eu ca un T4 ar fi minunat, eventual cu Webasto si sunt si din astea 4x4, dar la fel sar din acel buget. Ar fi bine s-o alegi cu motor de 2,5 utilitara pt impozit mai mic, dar si ala de 1,9 face servici.

Cand e uscat drumul, de obicei se ajunge la orice balta amenajata cu orice berlina, se gandeste administratorul sa bage o lama si ceva pietris sa-i vina musterii. In schimb cand o iei asa pe naturale, delta si alte salbaticii si te mai prinde si o ploaie incepe aventura. Ca pasionat si practicant de off road, namoale, trolii, va pot spune ca orice masina pusa pe burta nu o mai scoti decat la troliu orice fel de cauciuc ai avea. Si da, Dan are dreptate, un lant descarca mult mai bine in span decat un cauciuc cramponat fie el si simex si mai ales in lut lipicios.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

Avatar utilizator
raresadrian
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 30, 2018 8:42
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de raresadrian »

Multumesc frumos , mai astept pareri am fost azi de am vazut cateva van-uri si parca nu imi vine sa dau 2500 p unul plus ca am masurat si nu imi intra lansetele decat daca sparg cabina si patul intins nici atat , acum ma uit la niste 4x4 macar sa am o satisfactie la condus ... nu ma pot hotărî de niciunfel ...

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de viorel doloc »

T4 :)
Carp Passion

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de eugen dragnea »

Eu merg cu Zafira la pescuit ,te incadrezi in buget,consum de turism,loc cacalau,intra tot ce vrei,are garda inalta,unghiul de viraj este foarte foarte mare si te ajuta in spatii foarte inguste,la 1,70 cat am eu dorm lejer in spate direct pe saltea,iar 4x4 nu este neaparat necesar daca esti echilibrat in decizii sau apelezi la varianta cu lanturi propusa de Dan sau local cu un par de lemn legat cu un lant daca te impotmolesti.
Cu T4 te opreste politia des noaptea ca verifica transportatorii de marfuri,consumul este mare ca nu are aerodinamica si uneori nu ai nevoie de atata loc dar trebuie sa cari tot fierul dupa tine,ce-i drept,un T4 il poti folosi si in alte imprejurari
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

raresadrian scrie:Multumesc frumos , mai astept pareri am fost azi de am vazut cateva van-uri si parca nu imi vine sa dau 2500 p unul plus ca am masurat si nu imi intra lansetele decat daca sparg cabina si patul intins nici atat , acum ma uit la niste 4x4 macar sa am o satisfactie la condus ... nu ma pot hotărî de niciunfel ...
Cabina nu trebuie sparta. Este prinsa in suruburi :) . Eu am dat-o jos imediat ce am ajuns cu masina acasa.
In afara de incalzire / racire mai rapida nu ajuta la nimic.
Repet, problema VAN-ului este ca e utilitara . Pe mine ma stresa lucrul asta, mai mult logica celor care incadrau o masina ca asta la fel ca una de 3t . Revizii in fiecare an, impozit
mai mare, rovinieta mult mai mare.

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 698
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de Simu Alexandru »

daca vrei logan nu lua diesel o sa ai probleme cu injectoarele si pompa (sunt recunoscute ca proaste) i-al pe benzina si pui gpl sau ceva mai bun vw caddy 1.9tdi super masina si motor
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de kelu84 »

Vw Sharan. Scoti toate scaunele si au loc doi oameni de dormit in ea. Eu m-am bucurat doi ani de ea la pescuit. In 2500 gasesti una buna in care nu trebuie sa bagi bani decat daca vrei sa o faci boboc.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de gabi1 »

kelu84 scrie:Vw Sharan. Scoti toate scaunele si au loc doi oameni de dormit in ea. Eu m-am bucurat doi ani de ea la pescuit. In 2500 gasesti una buna in care nu trebuie sa bagi bani decat daca vrei sa o faci boboc.
Touché!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”