Sfat achizitie mulinete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de DumiD »

marian_popescu scrie:Ultegra xtd, noi
Sa plângă pe forum alaturi de ceilalți posesori că i s-a tăiat bucsa de plastic....

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de nit_matias »

Mai e un punct la care nimeni nu s-a gandit. Cu cat iti scade pretul la mulinete, daca iti iei hakuyo, fii pregatit sa pierzi undeva la 150 ron / mulineta intr-un an. La BBLC poate pierzi 50 ron / mulineta, dar ce e cert este ca iei ceva sh si trebuie sa stii foarte bine in ce stare sunt.

Legat de Ultegra XTD, evita-le doar in cazul in care esti genul care da cu manivela pickupul, daca esti un utilizator grijuliu care intinzi firul dupa aruncare, poti sa le iei.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de DumiD »

Nu s-a gandit nimeni pentru ca nu suntem bisnitari, si cand ne luam ceva de pescuit cheltuim niste bani pentru un hobby, nu facem o investitie.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de nit_matias »

La cat schimba uni sculele de pescuit, e bine de luat in calcul si asta.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de Dan Mitranescu »

Zota Stefan Doru scrie:Am sa fiu cinstit: a-ti reusit sa ma baga-ti in ,,ceata"..., nu ca inaite nu a-si fi fost...
Din cate cunosc eu, nu stiu ca d-ul Dan Mitranescu sa se fi facut de ras vreodata cu produsele pe care domnia sa le-a scos pe piata. Nici pe d-stra interlocutorii mei nu va contrazic CU BBLC-urile.
Asadar, sa-mi fie cu iertare, niste argumente mai concrete, a-si putea obtine de la domniile dumneavoastra ?
Multumesc frumos !!!
In primul rand, multumesc pentru apreciere.
Legat de comparatia ceruta, pescuind cu ambele modele mai mult timp, pot sa spun de la inceput ca BBLC-ul este o mulineta foarte buna mecanic, ... care mie nu mi-a placut niciodata :) , ca este foarte grea. Are un kg cu fir cu tot . Am pescuit cu Okuma Axeon pe vremea aia.
Rolul baitrunner-ului nu l-am inteles niciodata. Un sistem in plus care inca nu am aflat ce face mai mult ca o frana rapida.
Poate sunt atasat de frana rapida :) , ca eu am inventat-o. Lumea uita. :wink:
"Mari inventatori" au pus un sistem complicat pe mulinete ( baitrunner-ul ) pentru a controla frana rapid. Costuri ridicate si greutate in plus, pentru smecheria de a fi deosebiti. :wink:
Un roman a schimbat un arc cu o bucsa si a facut acelasi lucru. Ieftin si usor.
Ca l-au "copiat" smecherii, nu se mai bosumfla nimeni. :)
In mediul in care ma invart, respectiv pescuitul de competitie, nu am mai vazut asa multe mulinete cu baitrunner, pana in 10% , iar bblc-uri mai deloc.

De MX14000 pot sa spun ca in 6 luni cat le-am folosit nu am observat lucruri cu care sa ma nenorocesc singur, in a le recomanda ca bune si punandu-mi cuvantul pentru ele.
Am recomandat si TD 6000. Nu au placut ca forma. Din peste 1000 mulinete plecate catre pescari in 6 ani de zile ( foarte putine ) nimeni nu s-a plans de angrenaje, sau de oricare alta parte mecanica a mulinetei. Nici macar de fiabilitatea ei. Mulinetele astea inca nu se vand sh .

Spune domnul Matias o chestie "la care nu s-a gandit nimeni", ca la MX 14000 se pierde mai mult in cazul revanzarii. Asta in comparatie cu un produs SH , care poate nu o sa se mai vanda deloc in cativa ani si sa se piarda integral banii. ( ca la masini, dar nu extindem discutia ... )
Comparatia cu xtd-ul intrat in topic omite sa o faca in aceast sens, unde zeci de pescari, DUPA MAI PUTIN DE UN AN, le-au pus la vanzare, pierzand foarte mult la ele, mai ales cu anumite scaderi de pret facute de brandul in cauza ( cat sa mai tina ... ?! :) . Am zis "doi ani" de pe 01.01. 2018 . Asta o notez, nu o mai las ca la lansete :wink: )

Poate nu observa ca cine cumpara MTX 14 , MTX Class , avertizori , swingere, (... si in general toate produsele pe care mi-am pus personal cuvantul ) NU LE VINDE ! Procentul de vanzare sh este extrem de mic, in general pentru upgrade tot in gama , situatie in care pe balti aceste produse sunt des intalnite.
Cei care cumpara aceste produse sunt cei care prefera sa se gandeasca CE cumpara, nu sa se gandeasca CUM sa le vand. Poate de aici "lipsa de atentie" precizata.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de Dan Mitranescu »

:D

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de Alexandru Mihai »

Va rog sa va limitați la întrebarea topicului!

Ps: dacă deviați de la subiect încep sa sterg
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de ionut72 »

On topic:

BBLC-ul (modelul vechi), a fost, la vremea ei, o mulineta excelenta (si este si acum, comparativ cu multe altele). Totusi, e bine sa iei in considerare ca a a iesit din productie din 2012 si s-a gasit, noua, in magazine, pana pe la sfarsitul lui 2013. Deci, are cel putin cca 5 sezoane de folosire. Asta pe langa riscurile dea a cumpara un produs SH, despre care nu esti sigur cat si cum a fost folosit si/sau servisat.

Hakuyo MX14000 are, insa, cateva avantaje certe: este noua, mult mai usoara, beneficiaza de alte tehnologii si materiale (superioare) si mai are si garantia verbala a lui Dan (care, in opinia mea, e mai importanta decat orice fituica oferita de vreun comerciant, inclusiv de magazinul lui Dan :) )
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de gor965 »

Zota Stefan Doru scrie:BBLC MODELUL VECHI SH LA 500 RON sau Hakuyo MX 14000 noi la 450 RON ???
Multumesc anticipat !!!
Sunt totusi mulinete diferite ... adica e greu de pus semnul egal intre ele mai ales ca una e model vechi si alta e model nou. In mod normal poti compara BBRLC cu mulinete din generatia ei, ori cu alte mulinete cu baitrunner. Mulineta Hakuyo e model nou si e aiurea s-o compari cu o asa mulineta veche precum BBRLC. Ca si specificatii de constructie, fiecare se bazeaza pe alte principii. Vrem, nu vrem BBRLC a devenit model vintage. Cu atatea modele noi pe piata, doar cine mai pescuieste in stil old school mai poate reveni la BBRLC.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: Sfat achizitie mulinete

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Multumesc mult pentru raspunsuri.
A fost un meci greu dar constructiv.
In opinia mea si sper sa nu gresesc invingatoare a iesit HAKUYO !!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”