Shimano TX7

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Ady Toader
Mesaje: 311
Membru din: Mar Aug 28, 2012 14:18
Puncte: 0
Localitate: Galati

Shimano TX7

Mesaj de Ady Toader »

Nu cu mult timp in urma am intrat in posesia noii lansete Shimano TX7 si dupa cateva iesiri pe terenul de casting am considerat ca este prielnic sa impartasesc tuturor primele impresii despre aceasta.
Aceasta lanseta a fost conceputa pentru pescarii care isi doresc un pescuit la distante extreme ( aici ma regasesc si eu ).
Inca de la primul contact am realizat ca este o "bijuterie" la care s-au folosit componente si materiale de calitate! Blancul este foarte subtire , format dintr-o combinatie de carbon HPC250 si biofibra imbracat intr-o plasa de carbon cu tesatura 3k .Inelele folosite sunt Kigan in configuratie 50-16 ,iar mandrina este Fuji DPS.
In ceea ce priveste partea practica, avand la baza trei antrenamente pot spune ca este o lanseta care se adreseaza unei categorii restranse de pescari deoarece este o lanseta destul de pretentioasa , deoarece are actiune rapida. Sa fiu mai pe intelesul tuturor, iti poate da distante extreme insa totodata te poate si pedepsi ,valabil pentru cei care nu stapanesc bine tehnica.
Distantele maxime le-am atins folosind plumbi intre 113 - 116 grame , pozitionat pe blanc la jumatatea dinstantei dintre spigot si inelul de 40.
In atrenamentele facute de mine am facut medii cuprinse intre 178 - 180m ( aruncari fata - spate ), folosind Sufix Ultra Knot de 0,255mm si mulineta Shimano Ultegra Ci4 14000 XSB .
Am participat si la un concurs de casting la Bucuresti unde am reusit sa ma pozitionez pe cea de-a treia treapta a podiumului , cu o distanta de 188,9 m, deci ma declar satisfacut de aceasta lanseta!
Fir intins si vant din spate!
#ShimanoTX7

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”