Impresii de pe Nagykallo

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Exo_luci »

Salut . Pe 26 mai merg ( 8 nopti). 11 e un stand destul de bun

Ovidiurus77
Mesaje: 14
Membru din: Dum Mar 18, 2018 7:30

Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Ovidiurus77 »

Exo_luci scrie:Salut . Pe 26 mai merg ( 8 nopti). 11 e un stand destul de bun
Eu merg pe 1 iulie (5 nopti) momentan incerc sa imi fac o strategie si sa aflu mai multe despre standul 11. Am citit ca ar merge la tiger nuts , am vazut ca tu ai dat cu bile de la 4carp... nu pescuiesc la crap decat de 2 ani deci pot spune linistit ca sunt la stadiul beginner. Oricum as vrea sa imi fac un plan concret pe ce nada/momeala sa merg si mai ales ce cantitati sa iau cu mine. Pe langa asta o sa fiu singurul pescar restul familiei vine la relaxare.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Exo_luci »

Sa pescuiesti doar cu bile , doar tari de 24.Pentru 5 zilei iti ajung ~25kg de bile..Am incercat in primul an si cu tiger nuts si ceva seminte, nu faci treaba cu ele..prinzi peste dar nu mari. Sa nadesti din cobra , nu cu barca. Sa nu nadesti mult deodata si nici foarte grupat ca s-au inmultit somnii pitici. Nu ai diferente notabile de substrat sau adancimi..Sacul solubil cu 2 bile de 24 tari a fost tot timpul foarte benefic.

p.s. Un truc destul de important mai ales vara, tai 2 bile , cate un sfert din bila de 24 tare , le unesti , le gauresti inainte si le bagi la congelator ..dupa 3-4 ore de stat la frig o sa ai rezultate mai rapid si nu o sa o mai rontaie nici somnul. Fir intins!

Ovidiurus77
Mesaje: 14
Membru din: Dum Mar 18, 2018 7:30

Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Ovidiurus77 »

Mersi mult pentru informatii , apreciez ! Ce brand si aroma de bile sa folosesc, 4carp ? Banuiesc ca nadirea se face dimineata si seara cu bile intregi ( 2 kg dimineata si 2 seara ) si restu de 1 kg pe parcursul zilei de intretinere , in functie de cum reactioneaza si pestii. Ca montura ce ai folosit cu succes ? Eu ma gandeam la un helicopter cu carlig de 6 sau 4 ? ( am inteles ca ar trebui carlige barbless , poti sa confirmi ?). Ai putea sa imi spui daca standul are acces doar la insula sau si intre insule si cam care ar fi "hot spoturile". Legat de metoda de momire , de ce cobra si nu cu barcuta ? Mersi mult

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Exo_luci »

In primii ani am folosit doar Magnum facut special mai picant , de asemenea cu succes. Anul trecut am mers pe Magnum (aproximativ 30 kg) si Magnum gold(20 kg)24mm /tari toate / 8 zile...nu e problema cu cantitatea de bile, cand se hraneste daca dai si 8-10 kg in 6 ore raspunde cu placere. Nu merita neaparat sa arunci atata, totusi este o partida de placere. Primele 4, 5 zile am avut pe carlig cate 2 bile de 18 sau una de 20 tot tare , dar de la cutie care sunt putin mai puternice. In ultimele zile am mers doar pe 24 tari ca piatra puse cate 2 putin ciupite sau una singura. NU e problema cu carligele, nu te obliga la barbless scrie doar ca recomanda sa nu folosesti carlige de 1 sau 2... Noi am folosit doar carlige de la Fudo de 2 si 1, care de fapt sunt cam marimea 4 . Ca montura anul trecut am folosit pentru prima data amnesia impreuna cu leadcore, in prima seara am pierdut 10 pesti din cauza unei greseli la montura(autointeparea) , dar dupa am mai scapat 7 sau 8 pesti in 7 zile...Nu stiu cat de mult a contat montura anul trecut(adica singura diferenta ca am pus amnesia, ca leadcore am folosit acolo mereu), dar am avut cele mai multe trasaturi de cand mergem, in conditiile in care nu s-au prins pe toata balta decat vreo 2 sau 3 peste 20 kg si destul de putin in rest..pe standul 14 prindeau cate 4-5 pesti pe zi..

Nadirea- Doar din cobra pentru ca nu faci galagie pe apa , pe toata balta restu sunt cu barca non stop la plantat desi ai distante de 70-120m max de aruncat si adancimea este cam la fel balta fiind facuta artificial, structuri doar bagate intentinat intre insule si se vad cu ochiu liber.. Cu barcuta o sa faci gramajoare de nada care o sa atraga somnul pitic, ei de aia pescuiesc mult cu tiger nuts ..le e frica de pitic. Dai din cobra constant nu mult odata si nu grupat. Dupa trasatura il premiezi cu 10 bile pe bat.

E o balta destul de usoara ,nu e o regula cu locuri firbinti , am prins si de la jumatea lacului si din 3 sferturi si de pe langa insula..se plimba peste tot.
Acum 2 ani cand am fost cu George Alexandru ei au pescuit pe 11 , de pe partea stanga putin peste jumate au prins un 22 in rest au prins si ei mult si mare..

Ovidiurus77
Mesaje: 14
Membru din: Dum Mar 18, 2018 7:30

Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Ovidiurus77 »

Mersi mult pentru raspunsul tau atat de detaliat. Am studiat putin treaba cu amnesia si din cate am inteles e tot monofilament, ce grosimi se folosesc ?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Exo_luci »

E fluorocarbon , eu folosesc korda iq2 de 10lb primavara si 12 lb vara

Ovidiurus77
Mesaje: 14
Membru din: Dum Mar 18, 2018 7:30

Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Ovidiurus77 »

Mersi mult. Am pus comanda :) restul monturii ramane neschimbata ?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Exo_luci »

Leadcore 80cm-1m cu plumb pierdut si de agrafa legi fluorocarbonu de 12lb cu carlig fudo de 2 sau ce preferinte ai..daca pui alt tip de carlig sa fie cu ochetul indreptat spre afara.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Impresii de pe Nagykallo

Mesaj de Andrei91 »

Daca nu aveti nevoie de distanta, de ce pescuiti cu fluorocarbon ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”