Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Cucu Ionel »

Problema este ca cea de 3,9 este de 4 lb. Ar trebui ca cel care acumparat-o si a cerut pareri sa dea mai multe amanunte despre care bat este vb.
Este si din 3 tronsoane Black Edition, adica asta https://danmitranescu.ro/lansete-crap/8 ... -2018.html
Fir intins

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Alexandru Mihai »

Alexandru Popescu scrie:
Mihai88 scrie:Salutare!
Am achizitionat astazi batul din titlu, in urma unor recomandari. Specific, este editia 2018.
In descrierea lui pe internet scrie ca este de 3.5 lb(pe lanseta nu scrie nimic).
Folosesc de 2 ani ca spod tot un hakuyo de 3,90 5LB de care sunt mai mult decat multumit, am nadit cu toate tipurile de spomburi posibile incarcate la maxim fara nicio problema.
Aici am o problema. Sincer ca nivel de rigiditate MTX-8 ul este foarte aproape de spodul pe care il folosesc, cel putin asa il simt la mana, pare mult peste 3,5 LB cat scrie in descrierea lui. Urmeaza sa il folosesc sambata intr-o partida de 24h si sincer nu stiu cu ce gramaj sa il incarc pentru a nu avea surprize neplacute.
Multumesc

te-ai gandit ca pana acum, punctele de reper pe care tu le ai de la alte bete sa fie cele gresit, iar cele de hakuyo sa fie cele mai apropiate de realitate? ma refer la batul de mai sus ca si multe altele.
Alexandru...ambele lansete sunt de la acelas producator.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Mihai88
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iul 24, 2017 18:51

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Mihai88 »

Lanseta este din 2 bucati. Ca pret de achizitie a fost 270 ron fara reducere(nu pot spune de unde ca nu vreau sa fac reclama). Baiatul din magazin,in momentul in care am cumparat batul mi-a spus ca are mai mult de 3,5 LB dar nu poate nici el sa imi spuna exact.
Ma gandeam ca poate cineva de pe forum are modelul mai vechi si poate sunt asemanatoare, doar culoarea schimbata...
La cum se simte la mana, cu un plumb long-cast de 100-120 gr pare ca nici nu se indoaie :)
Am asamblat lanseta acasa, am pus pe cineva sa imi tina de varf si am incercat sa o ridic... BETON, putin mai moale ca spodul de 5 LB

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de DumiD »

Lanseta e de 4lb daca e de 3.90. Puteti verifica pe site-ul lui Dan Mitranescu. Banuiesc ca nu de acolo ati luat-o, ca nu va turnau baliverne aiurea. 3.5 lb are cea de 3.60. Cine a copiat descrierea probabil a facut-o de pe site-ul lui Mitranescu de la lanseta de 3.60.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de DumiD »

Ca gramaj, 110-120, momitoare cap de pisica, lanseta duce.

Mihai88
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iul 24, 2017 18:51

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Mihai88 »

Ok, multumesc pentru raspuns. revin duminica asta dupa partida cu informatii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mihai88 scrie:Salutare!
Am achizitionat astazi batul din titlu, in urma unor recomandari. Specific, este editia 2018.
In descrierea lui pe internet scrie ca este de 3.5 lb(pe lanseta nu scrie nimic).
Folosesc de 2 ani ca spod tot un hakuyo de 3,90 5LB de care sunt mai mult decat multumit, am nadit cu toate tipurile de spomburi posibile incarcate la maxim fara nicio problema.
Aici am o problema. Sincer ca nivel de rigiditate MTX-8 ul este foarte aproape de spodul pe care il folosesc, cel putin asa il simt la mana, pare mult peste 3,5 LB cat scrie in descrierea lui. Urmeaza sa il folosesc sambata intr-o partida de 24h si sincer nu stiu cu ce gramaj sa il incarc pentru a nu avea surprize neplacute.
Multumesc
Ce spod de la Hakuyo folositi ?

Mihai88
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iul 24, 2017 18:51

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Mihai88 »

Hakuyo MTX14 Spod. 3.90, 5 LB
are 2 ani de zile si arata impecabil.sunt foarte multumit de el.

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de georgeRO »

Mihai88 scrie:Lanseta este din 2 bucati. Ca pret de achizitie a fost 270 ron fara reducere(nu pot spune de unde ca nu vreau sa fac reclama). Baiatul din magazin,in momentul in care am cumparat batul mi-a spus ca are mai mult de 3,5 LB dar nu poate nici el sa imi spuna exact.
Ma gandeam ca poate cineva de pe forum are modelul mai vechi si poate sunt asemanatoare, doar culoarea schimbata...
La cum se simte la mana, cu un plumb long-cast de 100-120 gr pare ca nici nu se indoaie :)
Am asamblat lanseta acasa, am pus pe cineva sa imi tina de varf si am incercat sa o ridic... BETON, putin mai moale ca spodul de 5 LB
Leaga un bidon cu apa care cantareste 4lb/1.8kg, ridica si vezi daca varful face 90° fata de talon. Ia un bidon de 5lb/2.25kg si pune-l pe spod.
La mana poate sa fie diferenta mica dar in accelerarea din timpul lansarii se amplifica si o sa o simti mult mai moale.

nuk
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 23, 2016 19:15

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de nuk »

Astept cu interes concluziile tale. Saptamana viitoare le scot si eu pe balta!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”