Recomandare masina pentru pescuit la crap

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

SirClaudiu scrie:
gor965 scrie:
SirClaudiu scrie:...
daca opinia mea conteaza prefer o masina buna din 2005 fata de o trompeta noua si ma refer strict la logan. ma gandesc la confort la design si la calitate.
Aiurea. Ce treaba are designul masinii cu mersul la pescuit? ...si la ce calitate te referi cand cineva cauta o masina pe care s-o incarce cu scule de pescuit si pe care vreo s-o bage prin coclauri ? Masina aia buna din 2005 iese castigatoare in fata unui Logan nou numai daca faci liniute in spatele blocului ori iti place sa parchezi masina in fata unui club de noapte. Daca faceai referire la puterea motorului, eventual la tractiune, poate ca sunt masini de prin 2005 care-s mai bune ptr. offroad decat un Logan nou (dar si-asa, costurile de intretinere vor fi mai mari in cazul masinii vechi)...dar sa zici de desing si calitate (presupun ca te referi la materiale), n-are nici o legatura cu subiectul abordat in topicul asta.
tare as vrea sa vad un logan concurand cu un golf 4 4motion (la orce) consum/confort/calitatea pieselor/durabilitate(km+rezistenta in timp)). daca ajungem sa comparam loganul cu masini mici/medii de top inseamna ca nu mai facem diferenta intre betele Shimano si alea rusesti vechi de pe timpul bunicului din fibra de sticla.
Vorbim de masina de pescuit.
Il bate la consum, la garda la sol, la pret, la spatiu interior, la pretul de achizitie ... si la sprijinit lansete. :) :
https://www.youtube.com/watch?v=VAe9aWYiWnA

Am ales Logan Van acum 10 ani.
Dupa 60.000 km nu am schimbat nici macar un bec la el.
L-am dat unui prieten care trage de el la maximum si acum ( lucreaza in constructii si este ... pescar ).
Masina merge perfect, dar ca in toate cazurile, conteaza foarte mult si cat de mare este tacanitul de la volan. :) Problema este ca inca nu s-au conceput aparate de testat tacanitul, asa ca mai depinde si de "noroc" durabilitatea unei masini. :)
Ultima oară modificat Mar Apr 10, 2018 23:34 de către Dan Mitranescu, modificat 1 dată în total.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de Lucian SV »

gor965 scrie:Ce calitate mai ai tu la un harb adus din Germania cu 400.000 km la bord si vandut in Romania la 120.000 ? Sunt pline service-urile cu masini SH mai vechi de 10 ani aduse de afara. ...si tu-mi spui ca sunt peste un Logan nou...mai taie din ele, da-le draq ! :lol:
nu știu cum vezi tu treaba, dar într-o zi o să filmez accesul la pescuit pe malul Prutului. Poți să te piși pe el Logan. O Dacie 1310 s-ar descurca cumva! Chiar și un Logan de 1.6 e o zoaie fiindcă e greu și trebuie tractor în loc de căruță să-l scoți din nămol! Luați-vă lanțuri și cu puțină îndemânare .... :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de gor965 »

Lucian SV scrie:
gor965 scrie:Ce calitate mai ai tu la un harb adus din Germania cu 400.000 km la bord si vandut in Romania la 120.000 ? Sunt pline service-urile cu masini SH mai vechi de 10 ani aduse de afara. ...si tu-mi spui ca sunt peste un Logan nou...mai taie din ele, da-le draq ! :lol:
nu știu cum vezi tu treaba, dar într-o zi o să filmez accesul la pescuit pe malul Prutului. Poți să te piși pe el Logan. O Dacie 1310 s-ar descurca cumva! Chiar și un Logan de 1.6 e o zoaie fiindcă e greu și trebuie tractor în loc de căruță să-l scoși din nămol! Luați-vă lanțuri și cu puțină îndemânare .... :wink: :wink: :wink:
Tati, noi la Dunare intram cu Loganul . Unde nu intra Loganul, nu intra nici Golf, nici Pasat, nici A4, nici ma-sa si nici ta-su daca n-au 4x4 si garda mare la sol ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

SirClaudiu
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 30, 2018 14:08

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de SirClaudiu »

daca ajungem sa comparam tractiune fata + motor slab (putini newton) cu tractiune 4x4 ( dublu la newton) eu ies din discutie. tare as vrea sa vad un pescar care merge la pescuit cu logan doarme in el si dimineata se trezeste fara dureri de spate sau daca mai iese(in caz ca se ridica apa si se formeaza namol). cat legat despre km, daca vine tot romanu si cumpara de la turci da are si 500.000km. daca stii sa iei o masina si mai ai si un pic de cunostinta generala intrebi de cartea de service , in cazul in care vorbim despre o masina mai scumpa se poate verifica si la reprezentanta. in fine este mult de explicat, si mai vad ca multi sunt patrioti dar nu Romani ci Francezi (masinile frantuzesti sunt cele mai proaste pana acum) in care intra "reno/citroen/pejo" de ce? piese scumpe/durabilitate scazuta/siguranta scazuta. in fine imi pare rau pt parere si pentru contradictie , fiecare poate sa faca ce vrea si sa cumpere ce vrea.

off topic: vrei masina 4x4 motor mic sa escaladezi ? suzuki jimmy.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de eugen dragnea »

Pentru pescuit pe ape salbatice,pentru momentele cand autoritatile romane sunt luate pe nepregatite de iarna,pentru linistea mea cand sotia merge cu copiii la cumparaturi,pentru ca oricand un cretin poate iesi pe contrasens mi-am achizitionat Kia Sorento...multumesc autoritatilor germane pentru ca mi-au oferit aceasta posibilitate...multumesc autoritatilor romane ca pentru un motor 2,5 diesel imi iau impozit cat pentru 3 motoare 1,9 diesel...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de Lucian SV »

gor965 scrie: Tati, noi la Dunare intram cu Loganul . Unde nu intra Loganul, nu intra nici Golf, nici Pasat, nici A4, nici ma-sa si nici ta-su daca n-au 4x4 si garda mare la sol ! :D
tu trebuie să fii ala care când începe să țârâie urci tigaia pe deal!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de gor965 »

SirClaudiu scrie:daca ajungem sa comparam tractiune fata + motor slab (putini newton) cu tractiune 4x4 ( dublu la newton) eu ies din discutie. ...
Pai una e sa compari doar motorul si alta e sa faci comparatie intre tot ce presupune costurile de intretinere intre o masina noua si una SH. Inca o data, Loganul actual nu e o masina rea pentru Romania iar masinile din Vest nu mai sunt demult ce erau acum 15-20 de ani.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

crap hunter
Mesaje: 35
Membru din: Mar Mai 23, 2017 11:54

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de crap hunter »

gor965 scrie:
Lucian SV scrie:
gor965 scrie:Ce calitate mai ai tu la un harb adus din Germania cu 400.000 km la bord si vandut in Romania la 120.000 ? Sunt pline service-urile cu masini SH mai vechi de 10 ani aduse de afara. ...si tu-mi spui ca sunt peste un Logan nou...mai taie din ele, da-le draq ! :lol:
nu știu cum vezi tu treaba, dar într-o zi o să filmez accesul la pescuit pe malul Prutului. Poți să te piși pe el Logan. O Dacie 1310 s-ar descurca cumva! Chiar și un Logan de 1.6 e o zoaie fiindcă e greu și trebuie tractor în loc de căruță să-l scoși din nămol! Luați-vă lanțuri și cu puțină îndemânare .... :wink: :wink: :wink:
Tati, noi la Dunare intram cu Loganul . Unde nu intra Loganul, nu intra nici Golf, nici Pasat, nici A4, nici ma-sa si nici ta-su daca n-au 4x4 si garda mare la sol ! :D
pai ce Golf e masina :( cred ca e cel mult "automobil" :lol: :lol:

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de gor965 »

crap hunter scrie:
pai ce Golf e masina :( cred ca e cel mult "automobil" :lol: :lol:
Cred ca toata lumea se gandeste la Golf-ul in varianta break, nu la varianta hachback.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

crap hunter
Mesaje: 35
Membru din: Mar Mai 23, 2017 11:54

Re: Recomandare masina pentru pescuit la crap

Mesaj de crap hunter »

gor965 scrie:
crap hunter scrie:
pai ce Golf e masina :( cred ca e cel mult "automobil" :lol: :lol:
Cred ca toata lumea se gandeste la Golf-ul in varianta break, nu la varianta hachback.
aha :lol: si sa inteleg ca la Suceava pe Prut ,Golful ala break merge prin locuri unde tigaia de Logan nu ar ajunge si trebuie lasata in varful dealului :?: :?: o fi model nou cu elice sau ...submarin :lol: :lol:
...exceptand SUV,4X4,.. LOGANUL va bate la popou orice BREAK vreti voi la hartoapele de pe balti.. :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”