Discutii diverse lansete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de ionut72 »

carbocalm scrie:Ioane,

Sper ca răspunsul meu, sa te găsească cu bine.

Da pentru mine este o problemă ca cineva nu recunoaște ca este plătit /sponsorizat sa promoveze un produs. Mai mult, postează ca un utilizator total dezinteresat.
Sfidează bunul simț.
Nici un user de pe aci nu posteaza total dezinteresat.

Tie ce lanseta iti place si crezi ca are cel mai bun raport pret/calitate?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de kelu84 »

Eu nu inteleg pana la urma unde este problema ca x sau y posteaza chipurile total dezinteresat ce bun este un produs... Este o practica acceptata in vanzari si marketing, ba chiar incurajata. Dar romanul are o problema cu faptul ca nu vrea sa fie luat de prost( desi este o tampenie) si are o satisfactie imensa cand x recunoaste ca da, a facut promovare pt produsul nu stiu care...Atunci se umfla pipota in toti: ti-am zis fraiere ca esti platit sa promovezi. Bun...l-ai demascat; ce ai rezolvat? Marketingul evolueaza, am trecut peste stadiul de pliant in cutia postala sau prezentari de oale in sufragerie cu vecinii si rudele. Inclusiv bloggerii care sunt tari in pix si au trafic consistent sunt platiti sa scrie despre un serviciu sau un produs. Observ ca multi nu sunt interesati de produs in sine. Sunt interesati de ce face cutarescu promovare si nu recunoaste, dar cu cat a fost platit sau ce favoruri a primit. Nu este mai simplu sa alegi daca cumperi sau nu produsul?

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de carbocalm »

Ioane,
Pentru mine pescuitul la crap este in stand-by. Nu mai am timp de balti noi, iar de carpodroame m-am plictisit.

Dupa ce voi rezolva cu achiztia de barca si motor , imi voi face doua ansamble pentru pescuit din barca pe Dunare, probabil colmic calibra se incadreaza in cel mai bun raport calitate/pret.

Momentan, din ce lansete am,cel mai bun raport calitate/pret are un gloomis nrx.

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de viper28 »

carbocalm scrie:Ioane,

Sper ca răspunsul meu, sa te găsească cu bine.

Da pentru mine este o problemă ca cineva nu recunoaște ca este plătit /sponsorizat sa promoveze un produs. Mai mult, postează ca un utilizator total dezinteresat.
Sfidează bunul simț.


Salut!

Ma vad impins de la spate (de atatea postari) sa imi spun punctul de vedere! Punctul de vedere al unui pescar care a folosit cel putin 10 tipuri de lansete (branduri, putere, actiune, etc). Mi se pare normal sa imi spun parerea PERSONALA legata de un anume bat, bat pe care il folosesc in prezent. Mi-am luat seturi noi de lanste dupa spusele prietenilor pescari...TEAPA! TEAPA! TEAPA!
Din moment ce au acum depin un bat, iar pentru MINE reprezinta idealul ca lanseta, mi-am spus parerea: ca este cel mai bun raport pret/calitate in viziunea mea. Nu vad nici un motiv pentru a fi platit/mituit pentru a spune o parere personala.
Markentingul asta agresiv are de multe ori cele mai bune rezultate, dar trebuie tinut din scurt, astfel risti sa suprasaturezi perceptia oamenilor despre acel lucru.
Dupa ce m-am ars de atatea ori, m-am desteptat si acum recomand tuturor, in limita posibilitatilor, sa incerce un bat la casting, la pescuit si apoi sa achizitioneze acel bat, altfel risti sa arunci lejer cateva sute de lei pe fereastra.

Fir intins!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Florin Pata »

Cel mai bun raport pret-calitate il au Century FoCal System FS AT-T , din punctul meu de vedere . Lansari serioase , placere in dril , pret...relativ :lol: ...decent !
Vad ca prea multa lume considera un raport bun daca lanseta este ieftina .

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Dan Serban »

Raportul calitate-pret este subiectiv, atata vreme cat toti il masuram in functie de venit sau de banii pe care dorim sa ii alocam unei investitii.

Daca banii nu ar fi o problema, cam toti am discuta despre cat sunt de minunate HI S-urile si nu despre cat este de costisitor acest sport.
Hai un pic sa incercam sa ne vedem de lungul lansetelor..
Pescar de rând

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de DumiD »

eu credeam ca discutam de cel mai bun blank, cu cele mai bune inele si cea mai buna mandrina pe care le poti cumpara cu o anumita suma de bani cand se discuta despre celebrul raport. ca daca scump inseamna bun, atunci toata lumea sa recomande basiair z45 si am terminat balciul. si da florine, cu cat e mai ieftina lanseta cu atat are si raportul asta mai bun, pana la un anumit prag, de unde calitatea e indoielnica.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de gabi1 »

DumiD scrie:eu credeam ca discutam de cel mai bun blank, cu cele mai bune inele si cea mai buna mandrina pe care le poti cumpara cu o anumita suma de bani cand se discuta despre celebrul raport.
Cum evaluezi "drilu", în raport cu celelalte componente? Sau ăsta-i bonus?
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de DumiD »

gabi1 scrie:
DumiD scrie:eu credeam ca discutam de cel mai bun blank, cu cele mai bune inele si cea mai buna mandrina pe care le poti cumpara cu o anumita suma de bani cand se discuta despre celebrul raport.
Cum evaluezi "drilu", în raport cu celelalte componente? Sau ăsta-i bonus?
drilul e de doua feluri: cu peste mare sau cu peste mic. daca vrei sa creada vecinii ca ai dril cu peste mare de fiecare data, cauti blank moale, si dupa ce pui pestele pe saltea si frauda iese la iveala te consolezi ca pe fishing&hunting: e mic, da' frumos :lol:

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii diverse lansete

Mesaj de Dan Serban »

DumiD scrie:eu credeam ca discutam de cel mai bun blank, cu cele mai bune inele si cea mai buna mandrina pe care le poti cumpara cu o anumita suma de bani cand se discuta despre celebrul raport. ca daca scump inseamna bun, atunci toata lumea sa recomande basiair z45 si am terminat balciul. si da florine, cu cat e mai ieftina lanseta cu atat are si raportul asta mai bun, pana la un anumit prag, de unde calitatea e indoielnica.
Refuzi sa intelegi ca oamenii sunt diferiti si perceptiile de asemenea sunt diferite?! Si ca evaluezi totul in functie de banii pe care ii ai in cont?
Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete ca este in ADN-ul nostru sa ne carpim, si de multe ori singuri incercam sa ne “vindem” anumite produse in functie de piticii pe care ii avem in creier.
Discutiile astea cu cele mai bune lansete/mulinete/fire/rodpoduri etc. raport calitate-pret vor continua la nesfarsit, pentru ca ce mi se pare ieftin - altuia il poate considera scump. Niciunul din noi nu este de condamnat.
Mai bine ne-am concetra pe pescuit si nu pe forum..
Pescar de rând

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”