Casting - "Precizia Aruncarilor"(Best Accuracy) - 2018

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Casting - "Precizia Aruncarilor"(Best Accuracy) - 2018

Mesaj de viorel doloc »

Buna dimineata.
In urma cu trei ani, am conceput si desfasurat pentru prima data in Romania, la “Sibiu Casting Cup” - 2016, aceasta categorie – “Precizia aruncarilor”(lansarea la minim 120 de metri, cat mai aproape de o sfoara perpendiculara pe stand). Aceasta categorie a fost conceputa in primul rand pentru a oferi posibilitatea si unor aruncatori buni sau de nivel mediu(cum sunt si eu) sa primeasca premii importante de la sponsori( multumesc frumos, tuturor), cupe, medalii si diplome!
Noul concept, “Precizia aruncarilor” a aparut, inevitabil, si ca urmare a situatiilor intalnite chiar pe malul baltilor, in pescuitul de placere sau concursuri, atunci cand, in nenumarate randuri ne-am intalnit/ne intalnim cu situatia in care suntem nevoiti sa pescuim precis(pana/langa baliza, pana/langa o agatatura/structura, pe un reper aflat pe malul opus etc.).
Aceasta categorie s-a dovedit a fi una foarte placuta si a fost adoptata rapid de foarte multi aruncatori dar si de baietii care organizeaza concursuri de casting in Romania si incepand cu anul 2017, a fost prezenta in concursul de la Cluj, iar in acest an si la Codlea, Galati, Cluj etc.
Concurenta la aceasta categorie “Precizia aruncarilor” este tot mai acerba iar rezultatele obtinute in acest an sunt extraordinare, parerea mea….
Iata un TOP al celor mai bune aruncari de sub 50 cm, inregistrate in 2018:

Locul 1 – Doloc Viorel – 0 cm – la Codlea
Locul 2 – Marian Constantin – 5 cm – la Sibiu
Locul 3 – Catana Sebastian – 10 cm – la Codlea
Locul 4 – Posa Ovidiu – 23cm - la Codlea si Laurentiu Ghilase – 23 cm - la Galati
Locul 5 – Trif Cristian – 26cm – la Cluj
Locul 6 – Marian Constantin – 34 cm – la Codlea
Locul 7 – Bokoz Ciprian – 39 cm – la Codlea
Locul 8 – Kocz Eugen – 40 cm – la Codlea
Locul 9 – Pop Tudor – 41 cm – la Cluj
Locul 10 – Kocz Eugen – 46 cm la Codlea
Locul 11 – Kocz Eduard – 47 cm – la Galati si Pap Andras – 47 cm – la Codlea
Locul 12 – Doloc Viorel – 49 cm - la Galati.
Carp Passion

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”