inaintas crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

radu2
Mesaje: 129
Membru din: Vin Feb 26, 2010 20:11
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: inaintas crap

Mesaj de radu2 »

@cipica
Te rog sa-mi explici de ce nu e bun un inaintas matasos ca Sufix Balistic .Eu il folosesc tocmai din acest motiv. Tuf line mi sa parut abraziv si am gandit ca la multe aruncari in forta sunt sanse mari sa-ti distrugi inelele de pe lanseta.
Daca gresesc te rog sa-mi spui tinand cont ca ai mai multa experienta.

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inaintas crap

Mesaj de cipica »

Mie mi se pare ca nu e suficient de rezistent la abraziune Sufixul. Cat despre inele...cred ca e greu in ziua de azi sa gasesti o lanseta decenta care sa nu aiba inele de calitate... Daca inelul este prost se taie si de la balistic si de la tuf line si de la mono.

radu2
Mesaje: 129
Membru din: Vin Feb 26, 2010 20:11
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: inaintas crap

Mesaj de radu2 »

Nu ma gandeam neaparat ca taie inelu, mai degraba ma gandeam ca firu se comporta ca o pila foarte fina astfel incat sa apara zone mate pe inel care la randul lui va deteriora monofilamentul. Asta pateam acum ani buni cu inelele vechi ceramice si parca n-as risca sa patesc si acum mai ales in criza asta . La abraziune nu stiu cat de rezistent este sufixu pentru ca unde pescuiesc "Lates" nu sunt structuri. Corect este ,cand iti alegi un inaintas sa te gandesti bine cam ce locuri frecventezi si sa incerci sa faci un compromis. Am vazut multe fire mult mai abrazive decat tuf line care la capitolul grosime rezitenta sta foarte bine. Ai dreptate ,daca asi da in locuri cu structuri mar interesa in primul rand rezistenta la abraziune.
Multumesc.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”