Lanseta SPOD

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Godea
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 20, 2017 12:33
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Lanseta SPOD

Mesaj de Godea »

Salut,
Sunt relativ nou in pescuitul crapului si inca nu dispun de tot echipamentul necesar, deci incerc sa il achizitionez pe rand in functie de prioritati. Momentan am ajuns in punctul in care am nevoie de o lanseta pentru spod. As avea nevoie de o recomandare de lanseta mai ieftina, care sa ma ajute in a face cateva partide de placere. Nu am nevoie de varful de gama, vreau doar sa pot sa pot sa fac un pat de nada, nu la distante foarte mari.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat.
Spor la toate si fir intins!

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta SPOD

Mesaj de niu »

Salut,

Cand vorbim de spod cred ca deja este varful de gama la orice producator.
Daca tot nu trebuie sa nadesti la distanta foarte mare, nu vad rostul sa investesti intr-un spod.

Dar ca sa mergem in aceasi directie cu discutia ;

Eu de exemplu folosesc pt nadire una din lansetele cu care pescuiesc, nefiind nevoie de un spod.
In felul asta pot sa pescuiesc unde nadesc, iar diferente de putere intre lansete nu exista.
Daca achizitionezi un spod(care cred ca sunt de la 5 lbs in sus) si pescuiesti cu lansete de o putere inferioara, vei avea dificultati atunci cand va trebui sa nadesti mai departe, dar nu vei putea ajunge sa poti pescui unde ai nadit.
Eu am bete de 3.90, 4lbs, si am nadit si cu bulgari si cu spomb-ul cu ele si nu au avut nici un fel de problema.

Godea
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 20, 2017 12:33
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Lanseta SPOD

Mesaj de Godea »

Multumesc de raspuns!
Eu pescuiesc cu lansete de 3.5lbs si nu am incercat sa le folosesc cu racheta de spomb pentru ca nu voiam sa le fortez prea mult si sa cedeze. Voi incerca asa cu o cantiate mai mica de nada.

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta SPOD

Mesaj de niu »

Folosita si incarcata corect, si o lanseta de 3.5lbs te poate ajuta sa nadesti fara nici o problema, si chiar la distante destul de bune.
Nu e nevoie sa pui mai putin in spomb ca sa vezi daca poti nadi cu lanseta , risti sa nu o poti "incarca" corect si nu te va ajuta prea mult.
Cu un spomb mini sau mediu, incarcat normal, cu siguranta nu vei avea probleme.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta SPOD

Mesaj de Claudiu Garlea »

Godea scrie:Salut,
Sunt relativ nou in pescuitul crapului si inca nu dispun de tot echipamentul necesar, deci incerc sa il achizitionez pe rand in functie de prioritati. Momentan am ajuns in punctul in care am nevoie de o lanseta pentru spod. As avea nevoie de o recomandare de lanseta mai ieftina, care sa ma ajute in a face cateva partide de placere. Nu am nevoie de varful de gama, vreau doar sa pot sa pot sa fac un pat de nada, nu la distante foarte mari.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat.
Spor la toate si fir intins!


Salut,
Eu unul va recomand spod-ul de la Carp Expert, cu lungimea de 3.75m & 5lb. Nu este greu de incarcat, primele inele sunt pe un singur picior, tocmai pentru ca varful sa revina mai rapid in aruncare.
In weekend chiar am avut ocazia sa folosesc si sa testez un spod Carp Expert nadind cu seminte si boilies-uri (aproximativ 4-5kg). - http://www.totalfishing.ro/lanseta-carp ... 12676.html

Pe lansetele de 3.5lb, se poate folosi fara probleme varianta de spomb midi. Se pune firul in clips la distanta la care doriti sa pescuiti, se nadeste si apoi se pune montura in locul spombului .
http://www.totalfishing.ro/racheta-nadi ... 33754.html

Marian Florea
Mesaje: 44
Membru din: Mie Ian 24, 2018 16:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta SPOD

Mesaj de Marian Florea »

niu scrie:Salut,

Cand vorbim de spod cred ca deja este varful de gama la orice producator.
Daca tot nu trebuie sa nadesti la distanta foarte mare, nu vad rostul sa investesti intr-un spod.

Dar ca sa mergem in aceasi directie cu discutia ;

Eu de exemplu folosesc pt nadire una din lansetele cu care pescuiesc, nefiind nevoie de un spod.
In felul asta pot sa pescuiesc unde nadesc, iar diferente de putere intre lansete nu exista.
Daca achizitionezi un spod(care cred ca sunt de la 5 lbs in sus) si pescuiesti cu lansete de o putere inferioara, vei avea dificultati atunci cand va trebui sa nadesti mai departe, dar nu vei putea ajunge sa poti pescui unde ai nadit.
Eu am bete de 3.90, 4lbs, si am nadit si cu bulgari si cu spomb-ul cu ele si nu au avut nici un fel de problema.
Ne poti spune te rog,si ce bete folosesti ?

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta SPOD

Mesaj de niu »

Marian Florea scrie:
niu scrie:Salut,

Cand vorbim de spod cred ca deja este varful de gama la orice producator.
Daca tot nu trebuie sa nadesti la distanta foarte mare, nu vad rostul sa investesti intr-un spod.

Dar ca sa mergem in aceasi directie cu discutia ;

Eu de exemplu folosesc pt nadire una din lansetele cu care pescuiesc, nefiind nevoie de un spod.
In felul asta pot sa pescuiesc unde nadesc, iar diferente de putere intre lansete nu exista.
Daca achizitionezi un spod(care cred ca sunt de la 5 lbs in sus) si pescuiesti cu lansete de o putere inferioara, vei avea dificultati atunci cand va trebui sa nadesti mai departe, dar nu vei putea ajunge sa poti pescui unde ai nadit.
Eu am bete de 3.90, 4lbs, si am nadit si cu bulgari si cu spomb-ul cu ele si nu au avut nici un fel de problema.
Ne poti spune te rog,si ce bete folosesti ?

Salut,

Sunt MTX 12, asemanatoare cu 14 dar in varianta mai bruta, fara inele K sau mandrina fuji, sunt cumparate in 2011 si am avut o singura problema cu una din ele,
Am lovit unul din inele si i-am spart ceramica, dar in 10 minute mi-a fost schimbat la Dan la magazin.

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: Lanseta SPOD

Mesaj de Claudiu Cutus »

Spodul de la carp expert nu-l recomand. Cu spombul mare am rupt 2 bucati pana acum. La primul poate am exagerat un pic cu cantitatea de nada din spomb dar la al doilea nu.

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta SPOD

Mesaj de niu »

Claudiu Cutus scrie:Spodul de la carp expert nu-l recomand. Cu spombul mare am rupt 2 bucati pana acum. La primul poate am exagerat un pic cu cantitatea de nada din spomb dar la al doilea nu.
Salut,
Claudiu Garlea recomanda spombul midi pt nadire, poate ca nu se poate folosi spomb mare pe aceasta lanseta...
Sincer, nu cunosc batul si nu pot spune prea multe.

Pe MTX12 am folosit mini, midi, mare si de la FOX, cel cu portocaliu, si cupa de nadire si nu am avut nici o probelma.

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta SPOD

Mesaj de niu »

Claudiu Garlea scrie:
Godea scrie:Salut,
Sunt relativ nou in pescuitul crapului si inca nu dispun de tot echipamentul necesar, deci incerc sa il achizitionez pe rand in functie de prioritati. Momentan am ajuns in punctul in care am nevoie de o lanseta pentru spod. As avea nevoie de o recomandare de lanseta mai ieftina, care sa ma ajute in a face cateva partide de placere. Nu am nevoie de varful de gama, vreau doar sa pot sa pot sa fac un pat de nada, nu la distante foarte mari.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat.
Spor la toate si fir intins!


Salut,
Eu unul va recomand spod-ul de la Carp Expert, cu lungimea de 3.75m & 5lb. Nu este greu de incarcat, primele inele sunt pe un singur picior, tocmai pentru ca varful sa revina mai rapid in aruncare.
In weekend chiar am avut ocazia sa folosesc si sa testez un spod Carp Expert nadind cu seminte si boilies-uri (aproximativ 4-5kg). - http://www.totalfishing.ro/lanseta-carp ... 12676.html

Pe lansetele de 3.5lb, se poate folosi fara probleme varianta de spomb midi. Se pune firul in clips la distanta la care doriti sa pescuiti, se nadeste si apoi se pune montura in locul spombului .
http://www.totalfishing.ro/racheta-nadi ... 33754.html

Scuze,
Acum am citit inca o data, era vorba de o lanseta de 3,5lb...

Spodul de 5lb nu cred ca ar trebui sa aiba probleme cu un spomb mare,
Dar inca o data, nu am folosit batul si nu pot sa imi dau seama ce poate.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”