Match din 2 / 3 bucăți pentru crap

Moderator: danr

Încuiat
sorin_crap
Mesaje: 116
Membru din: Mie Mai 21, 2014 13:05
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Match din 2 / 3 bucăți pentru crap

Mesaj de sorin_crap »

Bună ziua!

Mă interesează un match de 3.90m, putere 5 - 15 ( 20 g ) din 2 sau 3 bucati, greutate maxim 170 g.
Buget maxim 1000 lei.

Ce părere aveți despre următoarele ( sau alta recomandare )?:

1. Colmic Real Match Profesional 15

2. Drennan Acolyte Plus 3,90

3. Sport Exclusive Match Mediu 3,90, 8 - 20g.

O recomandare pentru o mulineta care sa echilibreze unul din betele acestea?

Apropo de mulinete, diferența dintre o Calda SHA de 2000 și una de 2500 se referă doar la adincimea tamburului sau și corpurile diferă?

Mulțumesc.

sorin_crap
Mesaje: 116
Membru din: Mie Mai 21, 2014 13:05
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Match din 2 / 3 bucăți pentru crap

Mesaj de sorin_crap »

Bună ziua!

Văd ca match - urile Colmic și Sportex nu le aveți pe stoc. Se pot aduce la comanda?

Spuneți - mi măcar cum se echilibreaza Drennan - ul cu Daiwa Caldia 2500 SHA, astea le aveti,
Poate ar trebui mărimea 2000?

Aștept răspuns.

Mulțumesc.

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1621
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Match din 2 / 3 bucăți pentru crap

Mesaj de mihai florescu »

Buna ziua,

Lanseta de la Sportex se poate aduce la comanda in aproximativ 2-3 zile lucratoare.
Am montat mulineta daiwa pe match-ul de la Drennan si punctul de echilibru este undeva la 5 cm in fata plutei de la foregrip, deci se echilibreaza foarte bine. Lanseta Drennan are 149g iar mulineta 245g.
Cu marimea 2000 cu siguranta nu se echilibreaza, iar tamburul ar fi mult prea mic la care se adauga si raportul de recuperare prea lent pt. pescuit la match.
Cu siguranta in bugetul alocat Drennan Acolyte Plus este cea mai buna optiune.

sorin_crap
Mesaje: 116
Membru din: Mie Mai 21, 2014 13:05
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Match din 2 / 3 bucăți pentru crap

Mesaj de sorin_crap »

Bună ziua!

Raportul de recuperare nu diferă așa de mult: 90 cm / tur la 2500 versus 81 cm / tur la 2000.
Cu siguranță greutate mai mica de la mărimea 2000 nu îmbunătățește echilibrul ansamblului.

Este cumva o greșeală pe site referitor la numărul de rulmenți CRBB? Pe cutia mulinete CALDIA 2000 SHA scrie 9 BB ( 9 CRBB ) iar pe site la cea de 2500 scrie ca din cei 9 BB doar 5 sunt CRBB. Care este adevărul?

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Stima.

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1621
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Match din 2 / 3 bucăți pentru crap

Mesaj de mihai florescu »

Buna ziua

Mulinetele Daiwa Caldia nu se afla in stocul magazinului si nu putem face o verificare. Decrierea produsului este facuta de importatorul oficial.

sorin_crap
Mesaje: 116
Membru din: Mie Mai 21, 2014 13:05
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Match din 2 / 3 bucăți pentru crap

Mesaj de sorin_crap »

Reiau un pic discuția.

În cazul match - ului m - am hotarit: Drennan Acolyte Plus.

Echilibrarea lui cu mulineta este problema: punctul de echilibru al ansamblului sa fie cit mai aproape de locul în care piciorul mulinete atinge blank - ul.

La Caldia am înțeles.
Puteți sa - mi spuneți, va rog, unde este punctul de echilibrul al ansamblului, în cazul următoarelor mulinete: Daiwa Prorex 2500 RA și Țica Talisman X - treme TBAT 2000 ( am văzut ca ambele sunt pe stoc )? Pe care o recomandați intre cele doua ca și fiabilitate?

Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Stima.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Match din 2 / 3 bucăți pentru crap

Mesaj de Claudiu Garlea »

sorin_crap scrie:Reiau un pic discuția.

În cazul match - ului m - am hotarit: Drennan Acolyte Plus.

Echilibrarea lui cu mulineta este problema: punctul de echilibru al ansamblului sa fie cit mai aproape de locul în care piciorul mulinete atinge blank - ul.

La Caldia am înțeles.
Puteți sa - mi spuneți, va rog, unde este punctul de echilibrul al ansamblului, în cazul următoarelor mulinete: Daiwa Prorex 2500 RA și Țica Talisman X - treme TBAT 2000 ( am văzut ca ambele sunt pe stoc )? Pe care o recomandați intre cele doua ca și fiabilitate?

Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Stima.
Buna ziua,

Punctul de echilibru atunci cand montam mulineta Daiwa Prorex este undeva la aprox. 13cm in fata piciorului mulinetei. Cu mulineta Tica este la aprox. 12cm. Ca rulaj, Prorex se misca infinit mai fin si mai "rotund" decat mulineta Tica. Ca si fiabilitate este greu de zis care este mai robusta, insa daca ar fi sa aleg, as alege Prorex 2500 RA fara discutie.

La lansete lungi este foarte greu de obtinut un punct de echilibru apropiat de piciorul mulinetei ca in cazul lansetelor de spinning.

O zi buna!

sorin_crap
Mesaje: 116
Membru din: Mie Mai 21, 2014 13:05
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Match din 2 / 3 bucăți pentru crap

Mesaj de sorin_crap »

Multumesc pentru raspuns.

Stima.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “TOTAL FISHING”