SHIMANO cu saibe de Carbontex HAKUYO = frina excelenta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

SHIMANO cu saibe de Carbontex HAKUYO = frina excelenta

Mesaj de ejas »

Salut,

Mulinetele mele Shimano BBLC XT-A au o frina buna, dar cam lunga.. chiar daca am inlocuit arcul din fluturele tamburului cu o bucsa.
In schimb, mulineta pe care o folosesc ca spod si marker, Hakuyo MX14000, are o frina excelenta (cu saibe de Carbontex).

Vazind ca tamburul de Shimano (BBLC XT-A, Ultegra, etc) are aceleasi dimensiuni pe zona de umplere cu fir cu tamburul de Hakuyo (vezi subiectul comentarii-echipament-crap-f6/surpriza- ... 56855.html )
am mutat saibele de Carbontex de pe Hakuyo pe Shimano.

A trebuit sa fac o singura modificare, la una din saibele de Carbontex, cea din mijloc, asa cum se vede in poza de mai jos. Am marit diametru ei interior de la 10 mm la 16 mm, cit are saiba de pasla Shimano, pentru a se putea aseza fix pe saiba de metal Shimano (vezi poza).
Saibe Shimano, Hakuyo initial si final.JPG
Saibe Shimano, Hakuyo initial si final.JPG (136.11 KiB) Vizualizat de 943 ori
Cu clestele Sfic am crestat diametrul interior al saibei de Carbontex, cu clestele Spitz am marit diametrul interior, iar cu piatra abraziva conica am creat un diametru perfect rotund de 16 mm. Totul in citeva minute.

REZULTA o frina excelenta, uniforma, cu stringere usoara in 3/4 de tura de la liber la blocat.

PS. Nu uitati, arcul din fluturele tamburului TREBUIE inlocuit cu o bucsa, altfel chiar si cu discurile Carbontex, rezulta 2 ture in plus de frina. Vezi poza fluturelui cu arc si bucsa necesara mai jos.
Inlocuire arc cu bucsa.JPG
Inlocuire arc cu bucsa.JPG (134.96 KiB) Vizualizat de 943 ori

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: SHIMANO cu saibe de Carbontex HAKUYO = frina excelenta

Mesaj de ejas »

O PRECIZARE:

Tamburul din poza e de Ultegra XSC 6000. Il folosesc pe BBLC XT-A pentru ca este cu 40 de grame mai usor (umplut cu 0.25 are 159 g) decit un tambur original de BBLC XT-A 14000 (umplutura plus 250 m de 0.25 are 199 g). Pescuiesc lansat si e ceva mai usor asa.

Tamburii echivalenti sunt cei de la: Ultegra XSC, XTC, CI4 XSA, CI4 XSB, CI4 XTA, CI4 XTB, BBLC XT-A, BBLC CI4 XTR-A.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”