Barca Zodiac vs Honwave

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Barca Zodiac vs Honwave

Mesaj de Florin Pata »

Desi vreau o barca pneumatica de cativa ani , acum ma gandesc la modul serios la achizitionare .
La ce vreau sa o folosesc :
- la plantat pe balti , cred ca o voi folosi doar cu vasle deoarece motorul electric impune costuri mari si performante putine
- calatorii de agrement pe Dunare
- calatorii de agrement si pescuit in Delta
- iesiri pe mare la distanta mica de mal pentru agrement
- 2 persoane + 2 ciobanesti germani :lol: + bagaj minim
- in viitorul apropiat achizitionarea unui motor termic ...si aici e o discutie , sa nu mai deschid un topic separat .

Pana acum am citit cam tot ce e pe internetul din Romania si pe multe forumuri din afara .
Concluziile mele personale din acest moment :
- ca sa ies pe mare si pe Dunare trebuie o barca de minim 3,30 m pentru spatiu si siguranta
- e bine sa ai garantie la barca in Romania deoarece trimisul la garantie a "100 de kile" te rupe cu taxele de transport si dureaza mult
- nu stiu inca daca merita diferenta de bani intre hypalon si termosudata
- vreau un produs de calitate maxima
- stiu ca barcile de calitate sunt si grele ....inca duc bine la ridicatul greutatilor , dar totusi in cativa ani s-ar putea sa nu mai fie la fel deci cred ca ...sa zicem 65 de kile ar fi un maxim
Alegerile mele pe moment ar fi urmatoarele :
https://www.euronautica.ro/zodiac-cadet ... u-p289-cat
https://www.dandana.ro/cumpara/barca-ho ... e2-6676874
https://www.dandana.ro/cumpara/barca-ho ... e2-6676637

Problemele la care as dori informatii de la colegi :
- nu gasesc nicaieri ce fel de lipire au sau sunt termosudate
- la Zodiac sunt mai multe game si nu stiu foarte clar diferentele intre ele
- la Honwave idem
- daca merita sa cumperi din strainatate
- exista multe discutii pe forumurile de afara privitor la faptul ca Honwave sunt cel putin la aceeasi calitate cu Zodiac fiind cu pana la 40% mai ieftine
- nu stiu cat de seriosi sunt importatorii din Romania , din ce inteleg sunt la fel ca in celelalte domenii ...adaosuri imense...fite si servicii proaste
- cam ce putere sa aiba motorul termic si ce marca , am inteles ca Honda si Yamaha ar fi cei mai tari
Cam atat pentru moment , orice informatie poate fi folositoare !

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca Zodiac vs Honwave

Mesaj de marian_popescu »

Greu de tot...
O barca de dunare/delta o sa iti cam rupă spinarea daca o vrei si pt plantat, s-ar putea sa te saturi destul de repede.
Ai putea sa găsești un fel de compromis si sa iti iei ceva gen 3,20 metri cu podina airdeck, ar fi undeva sub 40 de kile si o montezi/demonteze imediat. Însă, cu cât barca e mai "light", cu atât mai nepotrivită ti se va parea pe tru Dunare/delta, unde nu întotdeauna apa e foarte lină, s-ar putea sa nu iti placa pe valuri intr-o barca mai firavă

Eu am acum un zodiac Cadet solid de 3,40 acum. Pana acum cateva luni, am avut un allroundmarin joker 320kib, o barca mult mai ușoară. Dar sentimetul de siguranță pe care mi-l da zodiacul, nu se compara cu nimic, conteaza enorm.
Încă ceva: cu cât barca e mai mare, cu atât se afundă mai puțin în apă și glisez mai usor.
Doi inși plus minim de bagaj, pt o zi, gliseaza cu un elling de 3,80 cu un motor dd 5 cp 4 timpi. Aceeasi doi inși, cu același motor, fără niciun pic de bagaj, nicio șansă să glisez cu un 3,20

Zodiac e made in france, termosudata. Allroundmarin, suzumar, honwave si altele...în aceeași fabrică din china, lipite. Dar calitativ ok
Oricum, primul loc unde începe o barca sa cedeze este îmbinarea dintre placa si baloane/podina. Acolo sunt toate lipite, oricine le-ar face
Sunt multe de discutat...

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca Zodiac vs Honwave

Mesaj de marian_popescu »

Am avut, pentru o scurta perioada, honwave 320 ie. O barca bine închegată, părea să aibă mai mult de 40 kg, dat mi-a fost teama pe Dunăre cu chila aceea.se umfla foarte bine, se rigidiza bine întreg ansamblul, glisa frumos.cu 6 cp, dar mi-a fost teama pe Dunăre din cauza cioatelor, pietrelor etc. Adică o chila clasica o mai repari cumva, chiar nu e nicio problemă, dar una de înaltă presiune cred că nu mai ai ce să-i faci daca iei o cioată. O recomand pt mare, nisip etc, unde pericolul înțepării e incomparabil mai mic și o cureți f ușor de nisip.
Uite aici, la o tura pe Snagov

https://youtu.be/lRKHA6hSElg

Eu as lua zodiacul
Și, daca inca nu ai permis, gândește-te că sigur ți-l vei dori in scurt timp

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Barca Zodiac vs Honwave

Mesaj de Florin Pata »

In primul rand multumesc pentru informatii . Am citit si postarile tale mai vechi si se vede ca vorbesti din experienta , nu din auzite .
Visul meu e Zodiacul Cadet 350 Alu + un motor Honda de 20 de cp . Cred ca acest set poate face fata cu succes in orice situatie descrisa in postarea mea . Bineinteles ca voi lua carnetul , nu imi plac treburile facute pe jumatate si nici nu vreau sa risc in nici un fel . Exista vreo carte disponibila pe piata cu materia de examen ?
In legatura cu greutatea :
- stiu ca nu se poate cu................ si cu zambetul pe buze dar daca tot cumpar un produs scump , nu pot sa-mi iau mai multe barci si mai multe motoare dedicate , pentru plantat pe perioade scurte de timp am si navomodel de plantat
- stiu ca cele cu podina de aluminiu se pot transporta separat de podina , deci daca podina ar fi vreo 20 de kg , barca ar avea vreo 47 de kile
- voi folosi un carut dedicat pentru transport barca de genul
https://www.hornbach.ro/shop/Carucior-t ... rodus.html
- voi cumpara si cele mai mari roti de transport speciale pentru barca
- daca mai exista si altceva ce mi-ar usura caratul te rog sa-mi spui
Care e diferenta intre Cadet si Cadet Solid ?
Din cate am auzit pe alte forumuri Zodiac nu se mai face in Franta ci in China si Taiwan si exista discutii daca sunt tot termosudate .
Daca sunt multe "de discutat" si esti amabil :D vreau sa stiu TOT !!! Nu ma grabesc , vreau sa iau cea mai buna decizie , in prima faza voi cumpara barca si in timp motorul .
PS - Frumoasa tura din videoclip !

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Barca Zodiac vs Honwave

Mesaj de Florin Pata »

As aprecia si niste sfaturi privind de unde ar fi recomandat sa fac achizitia ! Din Romania , din strainatate si ce firme sunt serioase .

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca Zodiac vs Honwave

Mesaj de marian_popescu »

Zodiac mutase acum mai multi ani producția în China și în nu știu ce tara din nordul Africii și era să dea faliment (vb din auzite). Ulterior, ar fi mutat-o înapoi în Franța.
Pe cadetul meu scrie made in france și e din 2014.
Iar cel pe care ți-l dorești este, întradevăr, de vis.
Acuma, daca tot ai atâția bani de băgat într-o barca, eu mai repede m-aș uita la un rib cu motor și cu peridoc, nu neapărat noi, dar cat mai noi și cu acte în regula
Mai poți scuti niste bani daca nu ții neapărat să îți iei motor honda. De ce nu Suzuki? Sau de ce nu Yamaha, ale cărui consumabile se potrivesc cu cele de parsun și care sunt de 4 ori mai ieftine (că d'aia e Delta plina de Yamaha)
Sunt pe olx câteva rib-uri care îmi fac cu ochiul (Avon, achiles, mărci adevărate)
Cu privire la dealeri, nu mă bag, pt că tot ce am luat, am luat second.
Succes in căutări

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Barca Zodiac vs Honwave

Mesaj de Florin Pata »

Din nou multumesc pentru informatii ! Si la mine e mult de discutat . Acum cativa ani visam la un Jeanneau Merry Fisher . Dupa ce am inteles care sunt costurile de intretinere , taxele...etc. si faptul ca trebuie sa o tin intr-un port am renuntat . Apoi am vrut un RIB Zodiac Pro , dar atunci locuiam la bloc ....deci din nou probleme de spatiu si siguranta !
Chiar si la casa pe langa masini , urmeaza o remorca si altele...nu vreau sa las nimic pe strada , deci raman ferm in alegerea mea . Prefer Honda pentru ca am cateva scule cu motor Honda , sunt mega multumit de ele si am invatat deja sa le intretin .
Nu vreau si nu am cumparat niciodata nimic SH , vreau noi , sa le ingrijesc eu asa cum stiu :D ...cum au mai zis altii...cica as fi .... :lol: , care m-au vazut curatand lansetele cu periuta de dinti si mulinetele cu betisoare de urechi dupa fiecare partida de pescuit :lol: .

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca Zodiac vs Honwave

Mesaj de marian_popescu »

Asa eram si eu, dar mi-a trecut, mai ales cand vine vorba de pescuit din barca
Mâine, la ora asta, imi urc bagajele în mașină și azimut Tulcea!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Barca Zodiac vs Honwave

Mesaj de Florin Pata »

Ce sa zic...fir intins si capturi serioase ! Raman singur pe topic :lol: !
Desi au fost cateva sute de vizitatori pe topic , posesori de barci si motoare pe forum sunt zeci...sau poate sute , ai fost singurul care ai raspuns .

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Barca Zodiac vs Honwave

Mesaj de marian_popescu »

După prima iesire in Delta cu noua mea pneumatica, ma declar foarte multumit: zodiacul e stabil, croit bine de tot (după ce umfla chila se face ca un fel de catamaran), gliseaza usor cu 100 si ceva de kile de bagaj (plus eu 90 kg) cu un motor de 8 cp 2 timpi. Fără bagaj, ma țineam după o pagină 480 cu motor de 20 cp 4 timpi, cu doi inși (undeva peste 30 km/h)
Nu am facut distanta mare, ci doar tulcea - canal 36. Am plecat singur (din Ph) si am stat de unul singur pe-acolo, tocmai d'aia nu am avut curaj sa ma avant prea departe si am stat de miercuri pana vineri dimineață.

Am prins si cevs peste, puzderie de ciortanei mici, în jurul a 500 de grame, dar și destui de 1-3 kg, carasi frumosi si doar unul singur mai serios, la 7 kg.
Nu prea s-a prins, chiar m-au luat tulcenii la mișto când le-am zis de crap de 7 kile..
Pescuit mai mult pe timpul noptii, cand se lasa linistea si mai dispare platica din peisaj. Nadit cate putin si constant cu boabe fierte (aroma sensas carpix), ca ciortanica si carasul tocau cam tot. Multi nervi pe fondul tranzitului de barci
Momeala care m-a surprins a treia iesire in Delta: benzar turbo soft pellets cu aroma de miere, cate doua pe firul de par, sau inserate intre boabele de porumb cu aroma de usturoi. Am incercat si alte arome ale aceluiași produs, dar, ca de obicei, doar cele de.miere au dat rezultate. A nu se utiliza când ai în zona platica sau alta nație de pește mic, o ia instantaneu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”