Momeli miscatoare.

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Crapmania.ro
Pescar de competitie
Mesaje: 252
Membru din: Lun Oct 11, 2010 12:35

Momeli miscatoare.

Mesaj de Crapmania.ro »

Clișeele ne spun că la spinning este foarte importantă mișcarea momelii în sau la suprafața apei, iar în pescuitul crapului lucrurile s-ar situa la polul opus. Liniște, discreție și camuflare. Totul încremenit, nu cumva să speriem peștii, nu-i așa? Plasăm momeala, nădim, ne retragem pe mal și așteptăm în liniște trăsătura, într-o șcenă statică și încremenită. Ei bine, lucrurile nu stau chiar așa în pescuitul la crap, iar în acest articol am să atac un subiect despre care s-a vorbit rar sau deloc – mișcarea.

Chiar dacă am început printr-o paralelă cu spinningul, n-am să intru în prea multe amănunte referitoare la tehnicile de pescuit ale acestora deoarece nu mă pricep. Totuși, știu foarte bine de la prietenii mei “răpitoriști” cum trebuie prezentate momelile artificiale pentru fiecare specie de pești răpitori în parte și mai știu că există tehnici foarte bine puse la punct. Bref, nălucile nu se plimbă prin apă la întâmplare pentru ca să apară dințoșii și să le atace. Ci există multă logică în ceea ce fac pentru a avea rezultate. De multe ori mișcările nălucilor prin apă sunt discrete și există multă finețe în încheietura lansetistului sau în manivela mulinetei. Pentru că nălucile imită peștii bolnavi sau răniți, în general prăzile ușoare pentru peștii răpitori. Plecând de la aceste considerente, trebuie să ținem cont de faptul că nici habitatul crapilor nu este unul în care domnește liniștea mormântală. Și în multe situații de hrănire există zgomot și mișcare sub o formă sau alta. Dacă reușim să reproducem fragmente din aceste situații se poate întâmpla nu numai să nu speriem peștii ci chiar să-I determinăm să se hrănească mai intens. Înainte de a intra efectiv în temă vreau să vă mai spun că atât crapii care provin din crescătorii asociază momentele de hrănire cu zgomotul și mișcarea (perioadele în care li se aruncă mâncarea în apă), cât și cei sălbatici – fructe care pica din pomii de pe malul lacului, crustaceele de pe substrat, etc.

Citeste continuarea aici -> https://www.crapmania.ro/articole/tehni ... crap-54208

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Momeli miscatoare.

Mesaj de Bogdan Timis »

bun articol
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”