Concluzii CN AGVPS 2018

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Concluzii CN AGVPS 2018

Mesaj de Vladut Mateianu »

ionut72 scrie:
Alexandru Popescu scrie: Acolo ai sa vezi clar cine si ce poate intr-un domeniu salbatic si 100% imprevizibil.
Doar că domeniul sălbatic şi imprevizibil n-are a face cu un campionat. Fie el mondial, naţional, regional sau de orice alt fel. Pista de concurs trebuie să fie cât mai echilibrată, nu cât mai dezechilibrată. Să faci concurs de pescuit la Murighiol e ca şi cum ai face un concurs de atletism pe câmp. Da, lungimile de alergat sunt aceleaşi, dar condiţiile de pe fiecare culoar diferă: primul culoar e plin de gropi, al 2-lea are porţiuni de nămol, al 3-lea urca până la jumătate, după care coboară etc. Vă daţi seama ce caraghiolslâc ar ieşi? :)
Lasa ca nici la Corbu nu este o pista echilibrata. Cateva locuri f bune, un stand care castiga 90% dintre concursuri, cateva locuri medii si f multe proaste....
Pista perfecta inca nu exista in Romania. Poate nici pe afara !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concluzii CN AGVPS 2018

Mesaj de osc1or »

Vladut Mateianu scrie:
ionut72 scrie:
Alexandru Popescu scrie: Acolo ai sa vezi clar cine si ce poate intr-un domeniu salbatic si 100% imprevizibil.
Doar că domeniul sălbatic şi imprevizibil n-are a face cu un campionat. Fie el mondial, naţional, regional sau de orice alt fel. Pista de concurs trebuie să fie cât mai echilibrată, nu cât mai dezechilibrată. Să faci concurs de pescuit la Murighiol e ca şi cum ai face un concurs de atletism pe câmp. Da, lungimile de alergat sunt aceleaşi, dar condiţiile de pe fiecare culoar diferă: primul culoar e plin de gropi, al 2-lea are porţiuni de nămol, al 3-lea urca până la jumătate, după care coboară etc. Vă daţi seama ce caraghiolslâc ar ieşi? :)
Lasa ca nici la Corbu nu este o pista echilibrata. Cateva locuri f bune, un stand care castiga 90% dintre concursuri, cateva locuri medii si f multe proaste....
Pista perfecta inca nu exista in Romania. Poate nici pe afara !
Tocmai pt ca pista perfecta nu exista in Romania, Corbu pare cea mai buna optiune.
Doripesco cred ca e putin mai echilibrata decat Corbu, sunt mai multe standuri de unde sa se poata castiga un sector dar... nu este suficient de mare pentru a acomoda un concurs national la care se inscriu 50 de loturi.

Constructiv ar fi sa discutam pe optiuni, iar parerea unui pescar de nivelul tau ar trebui luata in considerare. Concret, daca nu la Corbu, atunci unde?

Discutii de genul pe bratul Sf. Gheorge de la Murighiol in jos nu cred ca pot fi luate in calcul. Nu exista sansa sa ocupi zona, fiind publica si foarte cautata intre pescarii din delta.

Stiu ca si la sarbi pista pe care s-a desfasurat CM2018 este publica, dar interesul pescarilor sarbi (si nu numai) pentru a pescui acolo tinde spre zero, nefiind obiectul muncii in balta.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Concluzii CN AGVPS 2018

Mesaj de Eduard Mosneanu »

osc1or scrie:
Vladut Mateianu scrie:
ionut72 scrie:
Alexandru Popescu scrie: Acolo ai sa vezi clar cine si ce poate intr-un domeniu salbatic si 100% imprevizibil.
Doar că domeniul sălbatic şi imprevizibil n-are a face cu un campionat. Fie el mondial, naţional, regional sau de orice alt fel. Pista de concurs trebuie să fie cât mai echilibrată, nu cât mai dezechilibrată. Să faci concurs de pescuit la Murighiol e ca şi cum ai face un concurs de atletism pe câmp. Da, lungimile de alergat sunt aceleaşi, dar condiţiile de pe fiecare culoar diferă: primul culoar e plin de gropi, al 2-lea are porţiuni de nămol, al 3-lea urca până la jumătate, după care coboară etc. Vă daţi seama ce caraghiolslâc ar ieşi? :)
Lasa ca nici la Corbu nu este o pista echilibrata. Cateva locuri f bune, un stand care castiga 90% dintre concursuri, cateva locuri medii si f multe proaste....
Pista perfecta inca nu exista in Romania. Poate nici pe afara !
Concret, daca nu la Corbu, atunci unde?
Balta Iannis :lol: :lol: Urmeaza sa fie gata
Gone fishing....

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Concluzii CN AGVPS 2018

Mesaj de ionut72 »

Vladut Mateianu scrie:
ionut72 scrie:
Alexandru Popescu scrie: Acolo ai sa vezi clar cine si ce poate intr-un domeniu salbatic si 100% imprevizibil.
Doar că domeniul sălbatic şi imprevizibil n-are a face cu un campionat. Fie el mondial, naţional, regional sau de orice alt fel. Pista de concurs trebuie să fie cât mai echilibrată, nu cât mai dezechilibrată. Să faci concurs de pescuit la Murighiol e ca şi cum ai face un concurs de atletism pe câmp. Da, lungimile de alergat sunt aceleaşi, dar condiţiile de pe fiecare culoar diferă: primul culoar e plin de gropi, al 2-lea are porţiuni de nămol, al 3-lea urca până la jumătate, după care coboară etc. Vă daţi seama ce caraghiolslâc ar ieşi? :)
Lasa ca nici la Corbu nu este o pista echilibrata. Cateva locuri f bune, un stand care castiga 90% dintre concursuri, cateva locuri medii si f multe proaste....
Pista perfecta inca nu exista in Romania. Poate nici pe afara !
De acord, nu e perfect echilibrată (nu există baltă perfect echilibrată nicăieri în lume), dar o echilibrezi, atât cât poţi, din grilă. Cum faci grila pe Murighiol?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Concluzii CN AGVPS 2018

Mesaj de Sionut »

Eduard Mosneanu scrie:


Balta Iannis :lol: :lol: Urmeaza sa fie gata
A mai fost o incercare odata : Fantanelele . Noroc ca a fost un concurs inainte de proba :)
CS APS

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concluzii CN AGVPS 2018

Mesaj de Alexandru Popescu »

Era un exemplu dat pe Sf Gheorghe. Sunt sigur ca se gasesc solutii si acolo sa incerci sa echilibrezi ceva, nimic nu este imposibil. Sunt foarte sigur ca multi pescari nu doresc sa iasa din zona de confort ( Corbu de exemplu) unde o cunosc in intregime si cam stiu ce au de facut pe fiecare loc/sector. Provocarea de a face un concurs pe o balta/rau salbatica/salbatic este inedita si cu siguranta adrenalina ar fi la maxim.

Asa cum ati zis mai sus pe Doripesco, nu trebuie neaparat sa faci etapa de 15+ echipe. Poti face si mai multe etape unde poti integra toate echipele. La fel cum se poate face si pe baltile de langa Bucuresti.
Asa cum Andrei Vladeanu a facut conceptul de 6 carp club, cred ca este o solutie si mai echilibrata din toate punctele de vedere.

M-am uitat in ultimii ani si am observat ca pentru Cn trebuie sa cheltuiesti foarte multi bani. Incerc sa ma documentez sa vad daca si in alte tari, la selectarea echipei ce participa la CM, exista cheltuieli asa de mari etc....

Mi-ar placea ca cn`ul sa fie impartit pe mai multe balti, cu incercarea de a reduce din cheltuieli si patronii baltilor sa sara in sprijinul nostru. Cei ce merg la concursuri nonstop si cei ce organizeaza, baga multi bani in buzunarul patronilor, dar cred ca este timpul sa sara si eu in sprijinul acesta. Sunt multe de povestit si sunt sigur ca din aceasta dezbatere o sa apara idei noi si constructive.
...

Avatar utilizator
Bogdan Buzatu
Pescar de competitie
Mesaje: 280
Membru din: Mie Feb 28, 2007 11:25
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Concluzii CN AGVPS 2018

Mesaj de Bogdan Buzatu »

Sionut scrie:
Eduard Mosneanu scrie:


Balta Iannis :lol: :lol: Urmeaza sa fie gata
A mai fost o incercare odata : Fantanelele . Noroc ca a fost un concurs inainte de proba :)
Ionut,balta Fantanele a fost propunerea mea,deci vorbesc in cunostinta de cauza…
Am propus in sedinta APCR de la vremea respective balta pentru ca semana foarte mult cu pista pe care urma sa se desfasoare CM-ul.La sugestia lui AV,am organizat repede un concurs intrucat aproape nimeni dintre cei care intentionau sa participle la CN nu mai pescuise acolo. Concursul a fost organizat la sfarsitul lunii martie sau inceputul lui aprilie,nu mai retin exact,dar ce stiu sigur e ca au venit baieti din tara cu zapada pe masini...Am avut ghinionul sa vina un val de frig in perioada aia cu temperaturi de -8grade noaptea(cred ca mai am o poza pe undeva).Deci,a fost vorba doar de ghinion...as propune din nou balta daca s-ar ivi ocazia.
Bogdan Buzatu
C.S. OLTENIA FISHING
Nume utilizator schimbat din bogdan b.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concluzii CN AGVPS 2018

Mesaj de Albert »

E simplu. Faceti buget asa: manse si semifinala pe Corbu apoi finala pe balta de CM. Apoi aprobati cu Orhei si gata.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Concluzii CN AGVPS 2018

Mesaj de eugen dragnea »

Cred ca spun asta in fiecare an:
1.Selectionata Romaniei trebuie sa mearga la CM,nu selectionata unui club.Daca ma uit la loturile ultimilor ani partial asa se intampla dar selectia este foarte subiectiva si se bazeaza si pe interese nesanatoase.
2.Selectia sportivilor trebuie sa o faca un selectioner sau un staf de selectie pe baza calitatilor individuale raportate la pista de concurs a CM din anul respectiv si care trebuie sa-si asume eventualul esec.
3.Ca sa nu fie banul cel care dicteaza selectia trebuie sa se stabileasca o taxa care prin acumulare sa formeze bugetul selectionatei.Taxa poate fi anuala pe cluburi sau individuala pe pescar/echipa cu participarea la diverse competitii in decursul anului organizate de staful de selectie (concursurile obisnuite de pescuit de pe carpodroame)
4.Staful de selectie este ales de catre cluburi daca taxa a fost platita de acestea sau de catre pescarii cotizanti (imi pare mai corecta varianta asta!!!).Selectionerul este ales de Staful de selectie.Secundul si-l alege singur selectionerul.
5.Eventualii sponsori aduc avantaje materiale lotului si negociaza direct repartizarea eventualelor sume de bani atat pentru logistica cat si pentru premierea lotului functie de realizari.

Aaaa si sa nu uit,reprezentantul AGVPS face doar supraveghere,NU se implica decizional sub nici o forma.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Concluzii CN AGVPS 2018

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eventuali sponsori spui ? Cine crezi ca se implica intr-un CN facut pe facebook ? :D Ma tem ca incet si sigur se va alege praful, nu stiu cine isi va asuma rolul de organizator la anul, cine va incasa taxa, etc. Pana acum doar un club a dat Agvps in judecata ca sa isi recupereze banii, la anul presimt ca o sa fie mai multe....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”