Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de osc1or »

Merg amandoua foarte bine, chiar si cea cu problema optica, o sa fiu mai atent cu prima ocazie cand o folosesc la chestia asta. (Acum sunt pe balta, dar nu am sculele mele la mine :))
Frana e impecabila, recupereaza bine, infasoara firul perfect, sunt foarte usoare.
Singurul test pr care trebuie sa il mai treaca este cel al fiabilitatii.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de mihasca_doru »

gabi1 scrie:
Alin Galbenu scrie:Ai gresit "grupul" baiatul meu.
Ai ceva ce nu ştim noi cu Dl.Doru :roll:
Eu nu am nimic în mod special cu omu', mai mult chiar, la unele postări - cu text - ale domniei sale râd cu lacrimi....şi ar fi păcat să pierdem o asemenea sursă de tonică desfatare......
Domnu' Gabriel ma bucur ca anumite postari cu "text" te fac sa razi cu lacrimi! intrebarea mea este inafara de mistouri sau caterinca stii altceva? ca la toate postarile tu esti cu caterinca si atacurile, subtile ce-i drept si cu bun simt....dar asta nu e un forum de mistocareala, e un forum de pescuit, stii ce zic?!
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de gabi1 »

mihasca_doru scrie: Domnu' Gabriel , stii ce zic?!
Sunteţi confuz rău şi băteţi apa în piuă. ''Greu la deal cu boii mici''.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de surgeon »

Probleme la xtd: reglarea frânei (la un tzac distanta, ba îți cade swinger-ul, ba este prea strânsă frâna), după prima ploaie mai serioasa se cam bloca, după a doua ploaie, respectiv 8 concursuri, au necesitat o revizie sănătoasă, ulterior vânzare. La mx-uri, în 2-3 partide, fiind ale unui prieten, momentan nu am ce sa le reproșez.

Trimis de pe al meu VTR-L09 folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

AlinMitrica
Mesaje: 101
Membru din: Lun Dec 25, 2017 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de AlinMitrica »

Aceeasi dilema am avut si eu la un momentdat.
Daca mergi in magazine si le iei la "pipait" te vei indrepta catre MX, cel putin eu asa am facut.
Am luat 3 Mx cu tamburi adanci fir 0.40 pentru ca pescuiesc mai mult plantat. Am apucat o singura partida cu ele pe anul asta in care n am prins prea mult peste mare. Usoara, Ruleaza bine, raport de recuperare mare, frana excelenta.
Singurul lucru care nu mi place este ca are piciorul ceva mai lung si nu mai ajung cu degetul la tambur. Daca esti cu lanseta intr o mana si minciogul in cealalta si vrei frana slaba pe care s o controlezi din deget e mai greu.
In magazin trebuie rugat schimbarea arcului de la clips, eu am uitat la primele doua si e un chin sa clipsez capatul firului la final de partida.
Una dintre ele cred ca atinge pick upul cu manivela atunci cand recuperezi in tensiune, dar nu am notat o asa ca trebuie sa astept primavara sa vad exact care e. Sper ca se va rezolva la garantie.
Inainte de a cumpara m am uitat cam la toate mulinetele pana in 500 ron si la "rece" mi s a parut cea mai buna alegere plus ca ai o garantie de 3 ani timp destul sa ti faci o parere.

Smooth
Mesaje: 15
Membru din: Mar Noi 14, 2017 0:05
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de Smooth »

Salut,
Eu am cumparat 3 mulinete Mx 14000 anul trecut si vreau sa spun ca sunt impecabile. Le-am folosit tot sezonul si nu le-am gasit defecte. Ruleaza impecabil, aseaza firul superb, galetul merge perfect , frana rapida lucreaza asa cum ar trebui, atat in drill cu peste mare, cat si atunci cand vrei sa asezi lanseta pe rod-pod in asteptarea run-ului. Preponderent am pescuit la distanta (peste 130-140m) cu fir de 0,25 si aceasta mulinera sustine lanseurile lungi prin asezarea firului, dimensiunea tamburului si greutatea redusa.
Am pescuit si cu xtd, dar nu am fost multumit de frana. Asadar recomand cu MARE incredere MX 14000!!!

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Hakuyo Mx 14000 vs Shimano Ultegra 14000 Xtd

Mesaj de catalinSM »

Este un pescar de competitie care am inteles ca le-a folosit tot sezonul. Iulian Petre poate sa spuna despre fiabilitatea lor, mai ales ca nu a avut set de 2,3.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”