recomandare fir florocarbon

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
profu007
Mesaje: 301
Membru din: Mar Apr 22, 2014 21:54
Puncte: 0
Localitate: curtea de arges

recomandare fir florocarbon

Mesaj de profu007 »

Am o mare dilema. Se poate folosi firul florocarbon ca fir principal?
Daca da, ce fir recomandati si ce dimensiune ? Sa fie invizibil si cat mai rezistent in lupta cu scoicile(il voi folosi doar pe rauri, cu plumbi cu greutate redusa(max.20 gr).

Eu am gasit p-line tactical, dar nu stiu daca e ok si ce dimensiune sa cumpar.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare fir florocarbon

Mesaj de Claudiu Garlea »

Buna ziua,

Pentru a va oferi un raspuns in legatura cu diametrul firului recomandat, avem rugamintea sa ne transmiteti ce stil de pescuit abordati (feeder, bolo, match, etc).

Cele doua variante de fluorocarbon pe care le-as lua in calcul, sunt P-Line Tactical 100m si Sunline Super FC Sniper 183m, ambele sunt 100% fluorocarbon. Se pot folosi fara probleme ca si linie principala, au avantajul de a fii mai rezistente la abraziune decat monofilamentele standard dar au si o elogantie redusa.
http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... +FC+Sniper+
http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... e+tactical

profu007
Mesaje: 301
Membru din: Mar Apr 22, 2014 21:54
Puncte: 0
Localitate: curtea de arges

Re: recomandare fir florocarbon

Mesaj de profu007 »

As vrea sa il folosesc la un pescuit de finețe cu plumbi de max 20 gr. Folosind o lanseta feeder, distante 20-50 m, în general în zone cu scoică si piatra.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: recomandare fir florocarbon

Mesaj de bogdan5 »

In cazul tau,fluorocarbonul te poate ajuta doar in camuflarea monturii.
In Romania nu cunosc vreo balta unde camuflajul monturii sa conteze.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: recomandare fir florocarbon

Mesaj de Claudiu Garlea »

profu007 scrie:As vrea sa il folosesc la un pescuit de finețe cu plumbi de max 20 gr. Folosind o lanseta feeder, distante 20-50 m, în general în zone cu scoică si piatra.
Salut,

Tinand cont ca nu este vorba de o greutate foarte mare, se poate alege un fir fluorocarbon de 0.25mm pt a spori rezistenta la abraziune.
Desi cand e vorba de scoici, 0.25mm este prea subtire. :)

profu007
Mesaje: 301
Membru din: Mar Apr 22, 2014 21:54
Puncte: 0
Localitate: curtea de arges

Re: recomandare fir florocarbon

Mesaj de profu007 »

Claudiu Garlea scrie:
profu007 scrie:As vrea sa il folosesc la un pescuit de finețe cu plumbi de max 20 gr. Folosind o lanseta feeder, distante 20-50 m, în general în zone cu scoică si piatra.
Salut,

Tinand cont ca nu este vorba de o greutate foarte mare, se poate alege un fir fluorocarbon de 0.25mm pt a spori rezistenta la abraziune.
Desi cand e vorba de scoici, 0.25mm este prea subtire. :)
Eu nu am folosit niciodata un astfel de fir ca fir principal si imi este teama ca nu va sta bine pe mulinete(shimano ultegra xtb). Eu am folosit firul fluorocarbon doar pt forface si imi pare f rigid...nu stiu cum va sta pe mulineta si in apa. Dar voi incerca/experimenta in sezonul viitor pe o mulineta.
Am citit ca p-line e un altfel de fir...oarecum matasos...sper sa fie asa si am decis sa cumpar pt proba p-line tactical de 0.27...in care sa am mai multa incredere decat un monofilament de aceiasi dimensiune in conditiile descrise(pietre...poate si scoici)...si binenteles sa reziste in lupta cu un crap salbatic.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”