Daiwa windcast 5500 vs Daiwa emblem 5000 qda vs Ultegra xtd

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
gabriel33
Mesaje: 10
Membru din: Dum Ian 29, 2017 21:04

Daiwa windcast 5500 vs Daiwa emblem 5000 qda vs Ultegra xtd

Mesaj de gabriel33 »

Salut! Dacă ma puteți ajuta in alegerea unei mulinete dintre cele 3 sus menționate sau Ultegra competition. Daiwa vs Shimano practic :)
Pana acum deținător de Shimano.
Pescuit urmărit : lansat/ caut distante mari si foarte mari.
Mulțumesc anticipat.
Mențiune: se folosesc cu bete Tx5.

Mulțumesc

george n
Mesaje: 43
Membru din: Vin Ian 25, 2013 23:42

Re: Daiwa windcast 5500 vs Daiwa emblem 5000 qda vs Ultegra

Mesaj de george n »

am primit un set de daiwa emblem 5000 qda, iar fata de cellalt set de mulinete cu aceleasi lansete si aceleasi monuturi am lansar considerabil mai mult. motivul cred ca ar fi diametrul tamburului intrucat lansetele mele au inel de plecare de 40. cred ca in acest caz tamburul mai inghst de la diawa ajuta ca spurele sa plece mai usor. diferenta am observat-o in prima partida cu noile mulinete cand am pus una din vechile mulinete okuma pl 860 pe un bat si pe 2 daiwa. diferenta a fost foarte mare, nu pot spune cat intrucat nu am masurat lansarile.

gabriel33
Mesaje: 10
Membru din: Dum Ian 29, 2017 21:04

Re: Daiwa windcast 5500 vs Daiwa emblem 5000 qda vs Ultegra

Mesaj de gabriel33 »

Salut! Mulțumesc! Se comporta Ok emblemul in general? Am văzut doar windcast ul la un magazin..emblemul nu.

george n
Mesaje: 43
Membru din: Vin Ian 25, 2013 23:42

Re: Daiwa windcast 5500 vs Daiwa emblem 5000 qda vs Ultegra

Mesaj de george n »

ini place cum functioneaza, ruleaza foarte fin. nu am prins nici un peste in partida ce am facut-o ca sa iti pot da un feedback rezonabil, dar la adus plumbul gol se comporta extraordinar :) iar frana foarte rapida te ajuta cand pozitionezi lanseta. ca un minus, fluturele de pe tambur mi se pare cam mic... nu stiu cum ii daca ai degetele inghetate si vrei sa strangi sau sa destrangi frana. dar asta trebuie sa vezi si tu cum ti se pare.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Daiwa windcast 5500 vs Daiwa emblem 5000 qda vs Ultegra

Mesaj de marian_popescu »

george n scrie:am primit un set de daiwa emblem 5000 qda, iar fata de cellalt set de mulinete cu aceleasi lansete si aceleasi monuturi am lansar considerabil mai mult. motivul cred ca ar fi diametrul tamburului intrucat lansetele mele au inel de plecare de 40. cred ca in acest caz tamburul mai inghst de la diawa ajuta ca spurele sa plece mai usor. diferenta am observat-o in prima partida cu noile mulinete cand am pus una din vechile mulinete okuma pl 860 pe un bat si pe 2 daiwa. diferenta a fost foarte mare, nu pot spune cat intrucat nu am masurat lansarile.
Diferenta intre lungimea lanseurilor cu cele două tipuri de mulinete nu are legatura cu diametrul inelului de plecare, ci cu felul în care cele două mulinete așează firul
E un plus pt daiwa ca au revenit la tamburul cu o usoara conocitate spre directia de lansare. Conicitarea inversă (tamburii abs) mai mult incurca...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”