Probleme in prag de debut CN

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Probleme in prag de debut CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabisandu scrie:
Dan Mitranescu scrie:Treaba cu tenul este raspuns la aceasta marsavie.
Totusi nu a aparut decat dupa ce vicepresedintele a sesizat complotul cu destinatie clara si a inceput sa trateze problema personal.
Intervin si eu. Cred ca orice diferend pe tema focului deschis putea fi rezolvata pe cale amiabila de catre voi sportivi din Acvila. Alegerea de a raspunde cu virulenta la o problema simpla va face pe multi din APCR sa se gandeasca de 2 ori daca vor sa pescuiasca langa voi (si aici nu ma refer la voi ca pescari ci la voi ca asociatie), din urmatoarea ratiune. Daca Acvila pierde pe drept o etapa si vice-presedintelui vostru nu-i convine, ne putem gandi ca poate interveni invocand mii de motive pentru care ati pierdut?

Un alt doilea lucru important. Daca 12 cluburi voteaza un regulament "aberant", il voteaza si pentru ei. Nu crezi ca un al 13-lea trebuie sa respecte cele votate daca vrea la CN? Nu crezi ca este normal ca majoritatea sa hotarasca indiferent daca minoritatii ii convine sau nu? Sau este mai importanta minoritatea?

P.S. Crede-ma, nu este nici-un complot impotriva voastra. Ai cuvantul meu.
1.problema focului a fost din cate stiu eu rezolvata amiabil , dar atunci cand vezi pe cineva ca vrea sa te arda nu stiu cati mai reusesc sa fie amabili.
2.teoria ca vicepresedintele nostru o sa intervina atunci cand noua nu ne convine ceva este o presupunere. Interventia de acum ti se pare ca nu a fost la locul ei ?
3. asa este : majoritatea hotareste . Dar tine cont ca este o competitie mondiala si "majoritatea" a hotarat demult regulamentul. Se numeste regulament CIPS - FIPS ,iar majoritatea nu sunteti voi 12 cluburi adunate in acest an ci zeci de tari care nu au pus niciodata problema scoaterii tenului de la punctare. Chiar numai la noi este ten si astia au uitat de el in regulament?
4. in absolut toate sporturile regulamentul intern coincide cu cel international.
5. daca o sa avem federatie crezi ca o sa se mai voteze daca se puncteaza tenul sau nu ?

Noi (echipa) nu dorim punctarea tenului datorita acestor implicatii ci nu pentru ca nu am fi de acord cu asa ceva.

Te cred ca nu este un complot . Serios.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Probleme in prag de debut CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

mirceaef scrie:
Dan Mitranescu scrie: Gabi
totul a plecat de la abuzul facut cu eliminarea focului din stand.

Treaba cu tenul este raspuns la aceasta marsavie.

Suntem la Acvila de luni bune si puteam sa iscam acest scandal mai de mult.
Totusi nu a aparut decat dupa ce vicepresedintele a sesizat complotul cu destinatie clara si a inceput sa trateze problema personal.
Dane,

imi permit mai intai o observatie personala. cel putin la tancabesti mi-ai facut impresia unei persoane cu simtul umorului. din pct meu de vedere asta e un semn de inteligenta. dar :

daca 11 cluburi voteaza ca nu e voie cu foc in stand, nu e marsavie. e DECIZIA careia se supun in primul rand cele 11 cluburi care voteaza. 11 cluburi nu se autoflageleaza numai ca sa va faca voua in ciuda. poate ca 11 cluburi din toate zonele tarii au si altceva mai bun de facut decat sa-i faca in ciuda lui mitranescu. asta pe de o parte. pe de alta parte, daca tu iti inchipui ca mergi in anglia, pui arzatorul in stand si dai drumul la treaba, te inselei amarnic. iar problema cea mai mare s-ar putea sa n-o ai cu fips ci cu politia locala. pt ca in europa nu ai voie cu foc deschis pe unde te taie pe tine capul. sunt tari unde pt surse de foc in aer liber faci puscarie. prevederea cips/fips pare putin ciudata. spune ca n-ai voie cu foc "below the awning". nu stiu daca scopul acetei prevederi e sa impiedice pescarul sa-si dea foc in cort sau avand in vedere ca, in general, n-ai voie cu foc in aer liber, prevederea se refera doar la ceea ce poate fi considerat "private property". pt ca daca iti pui cortul (si ai voie sa o faci NUMAI in spatii special delimitate) aia e casa ta, e proprietatea ta! gogu se trage de sireturi cu cei de la cips/fips, nu e in tara. daca nu ne ajuta le voi scrie chiar eu, sper sa si primesc raspuns, care e scopul acestei prevederi si cum se va proceda in anglia. daca aia spun ca in anglia echipele nu au voie cu nici o sursa de foc, asta-i viata, ma scoate din sarite aceasta prevedere pt ca si eu vreau sa-mi fac o cafea dimineata DAR SUNT DISPUS SA O RESPECT!
sau putem vota ca e voie cu foc doar in scopuri culinare cu recipiente de metan nu mai mari de ... sau avem voie sa ardem padurea din sacel sau ... cum o fi, asta VA FI REGULA CAREIA SE VOR SUPUNE CLUBURILE PARTICIPANTE!
oricum ar fi, ideea ca te duci la CM si te apuci sa fierbi, nu conteaza ce, mamaliga sau boiliesuri, mi se pare cel putin hilara. cips nu spune in mod expres ca n-ai voie sa-ti fierbi nada in stand, ai limitari privind cantitatea si perioada de aprovizionare. dar poate ca e ca si cum te-ai mira ca pe heathrow regulamentul nu specifica clar ca n-ai voie cu caruta cu coviltir.

daca regulamentul spunea ca doar un club anume are restrictii, atunci era o marsavie. atat timp cat ea se aplica TUTUROR cluburilor participante, e o jignire din partea ta.

sunteti buni? bravo voua, intrati in stand cu mamaliga vidata, la gheata ... cum vreti voi, castigati-va locul in echipa nationala prin lupta corecta cu celelalte cluburi si toata lumea va fi de partea voastra. apelati la statii, aranjamente sau alte "raspunsuri la marsavii" si veti purta stigmatul unor pidosnici mult timp de acum incolo. e up to you, ca sa zic asa, daca vreti sa terminati un CN cu fruntea sus sau sa demonstrati ca in competitii conteaza mai mult ce aranjamente faci.
victoria este f importanta. dar nu oricum.

acum, ca sa revenim cu picioarele pe pamant. agvps intr-o scrisoare trimisa avps acvila a specificat cat se poate de clar ca acvila participa si "se supune neconditionat regulamentelor apcr". pe de o parte. pe de alta parte, atitudinea asta de ostracizat al sistemului competitional din romania poate ca iti face bine in sectorul comercial, vinzi probabil mai multa mamaliga decat vand toti producatorii de nada, dar in relatia cu pescarii de bun simt, oameni de buna credinta, cum ar fi un alin rusu sau prichici sau claudiu cozma sau altii care fac parte din apcr, n-o sa-ti aduca decat prejudicii. in special in momentul in care ii jignesti. dar probabil ca asta e un aspect secundar care nu te intereseaza prea mult.

inchei cu o alta opinie personala. oi fi tu bun pescar. dar daca iti inchipui ca un intreg apcr are doar grija lui mitranescu la cn, cred ca ar trebui sa-ti gasesti o alta planeta, ca asta nu te mai incape.

toate bune,
Daca s-a votat schimbarea paragrafului respectiv imi cer scuze tuturor celor care au decis .
Daca insa acest lucru a fost facut fara ca nimeni sa stie si fara sa se supuna la vot ,consider ca persoana respectiva este marsava si pasibila de suspendare din partea apcr-ului. Corect?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Probleme in prag de debut CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

Eu mi-am spus parerea despre acest scandal.
Am primit un telefon de la sefu' si am primit interzis sa mai duc discutii pe aceasta tema. A spus ca rezolva el totul.
Nu comentez.

Numai bine.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme in prag de debut CN

Mesaj de EX-UL »

Imi cer scuze ca am continuat discutia asta cu Mitranescu . Nu trebuia , pentru ca expunerea de forta si lipsa de argumente sunt evidente .
Sincer nici nu ma mai intereseaza . Nu cred ca voi mai scrie pe acest subiect .

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme in prag de debut CN

Mesaj de mirceaef »

Dan Mitranescu scrie:
Daca s-a votat schimbarea paragrafului respectiv imi cer scuze tuturor celor care au decis .
Daca insa acest lucru a fost facut fara ca nimeni sa stie si fara sa se supuna la vot ,consider ca persoana respectiva este marsava si pasibila de suspendare din partea apcr-ului. Corect?
Nu s-a votat nimic, inca. Intre timp le-am scris celor de la cips/fipsed. sper sa primesc un raspuns inainte de sedinta noastra.
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Probleme in prag de debut CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

mirceaef scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Daca s-a votat schimbarea paragrafului respectiv imi cer scuze tuturor celor care au decis .
Daca insa acest lucru a fost facut fara ca nimeni sa stie si fara sa se supuna la vot ,consider ca persoana respectiva este marsava si pasibila de suspendare din partea apcr-ului. Corect?
Nu s-a votat nimic, inca. Intre timp le-am scris celor de la cips/fipsed. sper sa primesc un raspuns inainte de sedinta noastra.
Era bine daca tot ai posibilitatea asta de comunicare sa le ceri si explicatii despre punctarea tenului. Ce parere au despre asta si ce au gandit cand l-au introdus in regulament. De ce nu il scot sa nu mai avem atata bataie de cap ?
Macar faci o propunere ...

Oricum suntem SINGURA TARA care a scos tenul de la punctare in toata istoria calificarilor pentru mondiale la aceasta disciplina. Numai noi ...

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Probleme in prag de debut CN

Mesaj de gabisandu »

Dan Mitranescu scrie:Oricum suntem SINGURA TARA care a scos tenul de la punctare in toata istoria calificarilor pentru mondiale la aceasta disciplina. Numai noi ...
Ceilalti nu-l au asa ca nu au fost nevoiti. 8)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Probleme in prag de debut CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabisandu scrie:
Dan Mitranescu scrie:Oricum suntem SINGURA TARA care a scos tenul de la punctare in toata istoria calificarilor pentru mondiale la aceasta disciplina. Numai noi ...
Ceilalti nu-l au asa ca nu au fost nevoiti. 8)
Deci regula facuta de CIPS a fost facuta special pentru Romania . Ei nici macar nu stiu cum arata tenul,dar ni l-au bagat noua pe gat.

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: Probleme in prag de debut CN

Mesaj de Victoras Petcu »

Val Pangica jr scrie:Tu ar trebuii sa stii ,lasind la o parte mamaliga aia care o vinzi pe unde apuci , ca d-l vicepresedinte ala tau , pe care nu stiu daca il cunosti , reper mental pentru nume - are o sotie fosta alergatoare de fond cu rezultate incomparabil mai mici decit pescarii APCR pe plan mondial ....
Domnule Val Pangica,ma vad nevoit sa intervin,in primul rind datorita faptului ca ati adus in discutie numele unei DOAMNE si in al doilea rind ,pentru ca DOAMNA despre care faci aprecieri este cumatra mea!!!!!!!!!! Nu vreau sa creez polemici,dar ca sa faci o comparatie intre rezultatele obtinute de catre APCR si cumatra mea VIOLETA BECLEA cred ca este o timpenie din partea celui care o face!!!!!!!! Nu neg rezultatele obtinute de catre APCR,dar nu se pot compara nici "de departe" cu REZULTATELE lui VIOLETA BECLEA printre care: CAMPIOANA EUROPEANA,VICE CAMPIOANA MONDIALA,VICE CAMPIOANA OLIMPICA (la "OLIMPIADA"daca nu ma insel participa 134 de tari!!!!!!!) etc etc etc etc etc!!!!!!! Va rog sa intrati pe "Google" sa tastati numele VIOLETA BECLEA si dupa ce o sa constatati rezultatele acestei mari sportive pentru ROMANIA,sa va cereti scuze fata de ea,pentru comparatia facuta de dvs pe acest site!!!!!!!!!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Probleme in prag de debut CN

Mesaj de Vali Vesa »

Dan Mitranescu scrie: ...Noi (echipa) nu dorim punctarea tenului datorita acestor implicatii ci nu pentru ca nu am fi de acord cu asa ceva.

Te cred ca nu este un complot . Serios.
Normal ca nu este nici un complot. Nepunctarea tenului s-a votat in sedinta de la Sinaia, cand lotul Acvila nu exista. Iar daca 12 idioti si-au pierdut timpul sa voteze un regulament, cei care vor sa participe dar au stat frumos acasa si s-au ocupat de afaceri si familie, cred eu, ar trebui sa-l respecte, nu sa bage bete-n roate si acum cu 2 saptamani de prima mansa.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”